19 Մայիսի, 2021 17:30
Մայիսի 18-ին ՀՀ ՊՆ մարդու իրավունքների և բարեվարքության կենտրոնի նախաձեռնությամբ «Հոգեբանական աջակցություն» թեմայով առցանց դասընթաց է անցկացվել ՊՆ թեժ գծի և ԶՈՒ ԳՇ վստահության գծի օպերատորների համար:
Դասընթացը կազմակերպվել էր ԵԱՀԿ-Հայաստան համագործակցության ծրագրի անվտանգության ոլորտի կառավարման նախագծի, ինչպես նաև Հայաստանի և Ավստրիայի պաշտպանության նախարարությունների երկկողմ համագործակցության ծրագրի 2019-2021թթ. աշխատանքային պլանի շրջանակներում:
Դասընթացի ընթացքում քննարկվել են հաղորդակցության հիմունքները, մակարդակներն ու մոդելները, հաղորդակցման խնդիրներն ու հնարավոր սխալների հետևանքները, կոնֆլիկտի և զայրույթի կառավարման մեթոդները, բարդ իրավիճակներում կողմնորոշման հմտությունները: Քննարկումներն ամփոփվել են խմբային աշխատանքով, բովանդակային տարբեր վարժություններով:

Онлайн-курс для операторов горячей линии МО и ГШ
18 мая по инициативе Центра по правам человека и добропорядочности Министерства обороны Республики Армения для операторов горячей линии МО и телефона доверия Генерального штаба Вооруженных Сил был проведен онлайн-курс на тему «Психологическая помощь».
Курс был организован в рамках проекта управления сферы безопасности Программы сотрудничества ОБСЕ-Армения, а также в рамках рабочего плана Программы двустороннего сотрудничества министерств обороны Армении и Австрии на 2019-2021 гг.
В ходе курса обсуждались основы, уровни и модели общения, проблемы общения и последствия возможных ошибок, методы управления конфликтом и гневом, навыки ориентации в сложных ситуациях. Обсуждения завершились групповой работой, различными содержательными упражнениями.