19 Մայիսի, 2021 10:57Սադրանքի իրականացման բոլոր ուղղություններում թե՛ տարածքները, թե՛ ադրբեջանցի զինվորականները, և թե՛ նրանց ապահովման հնարավոր ուղիները շարունակում են գտնվել հայկական ուժերի լիարժեք վերահսկողության տակ։ Ավելին՝ նախորդ երկու օրերին ՀՀ ԶՈՒ հավելյալ ստորաբաժանումներ են բացազատվել տեղանքում, իսպառ զրկելով ադրբեջանցիներին նույնիսկ տեսականորեն որևէ գործողություն իրականացնելու հնարավորությունից, որպես իրադրության՝ իրենց համար խելամիտ լուծում թողնելով բացառապես վերադարձը ելման դիրքեր։
Այդուհանդերձ, խնդրի խաղաղ կարգավորման շուրջ բանակցությունները դեռևս ընթացքի մեջ են։ ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը լիահույս է, որ դրանք կտան ցանկալի արդյունք, և ստեղծված իրադրությունը կհանգուցալուծվի խաղաղ ճանապարհով։ Միևնույն ժամանակ, ինչպես արդեն հայտարարվել է, ողջամիտ ժամկետներում լուծման բացակայության դեպքում Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերն իրավունք է վերապահում խնդիրը կարգավորել այլ, այդ թվում նաև ուժային տարբերակով։

19 Мая, 2021 10:57По всем направлениям провокации и территории, и азербайджанские военные, а также возможные пути их обеспечения продолжают оставаться под полным контролем армянских сил. Более того, в предыдущие два дня на месте были развернуты дополнительные подразделения Вооруженных сил РА, полностью лишив азербайджанцев возможности проводить какие-либо действия, оставив для них разумным решением исключительно возвращение на исходные позиции.
Тем не менее переговоры по мирному урегулированию вопроса все еще продолжаются. В Министерстве обороны РА возлагают надежды на то, что они дадут желаемый результат, и сложившаяся ситуация разрешится мирным путем. В то же время, как уже было объявлено, при отсутствии решения в разумные сроки Вооруженные силы Республики Армения оставляют за собой право решить вопрос другими способами, в том числе силовыми.