Ռազմական կցորդներն այցելել են պաշտպանության նախարարություն
17 Մայիսի, 2021 18:48ՀՀ ՊՆ պաշտպանական քաղաքականության և միջազգային համագործակցության գլխավոր վարչության պետ Լևոն Այվազյանը ներկայացրել է ս.թ. մայիսի 12-ից սահմանների ճշգրտման պատրվակով ադրբեջանական ԶՈւ կողմից Հայաստանի Հանրապետության Սյունիքի և Գեղարքունիքի մարզերի սահմանամերձ որոշ տարածքների հանդեպ իրականացված ոտնձգություններից հետո ստեղծված իրադրությունն ու դրա զարգացման ընթացքը:
Նշվել է, որ չնայած այն հանգամանքին, որ, ըստ ձեռք բերված պայմանավորվածության, ադրբեջանական զինվորականների մի քանի խմբեր նախորդ օրերին և այսօր վերադարձել են իրենց ելման դիրքեր, փաստացի խնդիրը դեռևս հանգուցալուծված չէ և Հայաստանի Հանրապետության տարածքում շարունակում են գտնվել ադրբեջանական զինվորականներ:
Նշվել է նաև, որ Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքների հանդեպ ցանկացած ոտնձգություն բացարձակ անընդունելի է, և ադրբեջանական կողմը պարտավոր է առանց նախապայմանների վերադառնալ իր ելման դիրքեր։

Военные атташе посетили Министерство обороны
17 Мая, 2021 18:48Начальник Главного управления оборонной политики и международного сотрудничества Министерства обороны РА Левон Айвазян представил ситуацию, возникшую после вторжения вооруженных сил Азербайджана с 12 мая 2021 года в приграничные районы Сюникской и Гегаркуникской областей Республики Армения под предлогом корректировки границ и ход ее развития.
Было отмечено, что несмотря на то, что согласно достигнутой договоренности в предыдущие дни и сегодня несколько групп азербайджанских военнослужащих вернулись на исходные позиции, фактически проблема до сих пор не решена и азербайджанские военнослужащие все еще продолжают находиться на территории Республики Армения.
Также было отмечено, что любое посягательство на суверенные территории Республики Армения абсолютно недопустимо, и азербайджанская сторона обязана без предварительных условий вернуться на свои исходные позиции.