Ռազմական կցորդներն այցելել են պաշտպանության նախարարություն
17 Մայիսի, 2021 18:48ՀՀ ՊՆ պաշտպանական քաղաքականության և միջազգային համագործակցության գլխավոր վարչության պետ Լևոն Այվազյանը ներկայացրել է ս.թ. մայիսի 12-ից սահմանների ճշգրտման պատրվակով ադրբեջանական ԶՈւ կողմից Հայաստանի Հանրապետության Սյունիքի և Գեղարքունիքի մարզերի սահմանամերձ որոշ տարածքների հանդեպ իրականացված ոտնձգություններից հետո ստեղծված իրադրությունն ու դրա զարգացման ընթացքը:
Նշվել է, որ չնայած այն հանգամանքին, որ, ըստ ձեռք բերված պայմանավորվածության, ադրբեջանական զինվորականների մի քանի խմբեր նախորդ օրերին և այսօր վերադարձել են իրենց ելման դիրքեր, փաստացի խնդիրը դեռևս հանգուցալուծված չէ և Հայաստանի Հանրապետության տարածքում շարունակում են գտնվել ադրբեջանական զինվորականներ:
Նշվել է նաև, որ Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքների հանդեպ ցանկացած ոտնձգություն բացարձակ անընդունելի է, և ադրբեջանական կողմը պարտավոր է առանց նախապայմանների վերադառնալ իր ելման դիրքեր։

The military attachés visited the Ministry of Defence
17 May, 2021 18:48Leon Ayvazyan, Head of the General Department of Defence Policy and International Cooperation of the RA Ministry of Defence, presented the situation created after the encroachments on some border areas of Syunik and Gegharkunik regions of the Republic of Armenia by the Azerbaijani Armed Forces since May 12, 2021, under the pretext of clarifying the borders and the course of its development.
It was noted that despite the fact that, according to the agreement reached, in the previous days and today several groups of Azerbaijani servicemen returned to their starting positions, in fact the actual problem has not been resolved yet, Azerbaijani servicemen are still on the territory of the Republic of Armenia.
It was also mentioned that any encroachment on the sovereign territories of the Republic of Armenia is absolutely unacceptable, and the Azerbaijani side is obliged to return to its starting positions without preconditions.