16 Մայիսի, 2021 10:54Հայաստանի Հանրապետության Սյունիքի և Գեղարքունիքի մարզերի սահմանային որոշ հատվածներում ադրբեջանական զինուժի ձեռնարկած սադրիչ գործողություններից հետո ստեղծված իրադրությունը, մայիսի 16-ի առավոտյան դրությամբ, ընդհանուր առմամբ, փոփոխության չի ենթարկվել:
Գիշերը ադրբեջանական կողմը փորձել է թիկունքային ապահովման որոշակի աշխատանքներ իրականացնել, ինչը կանխվել է հայկական ստորաբաժանումների կողմից։ Հիշեցնենք, որ բոլոր երեք ուղղություններում, որտեղ ադրբեջանական զինուժը փորձել է դիրքային առաջխաղացում ստանալ, ապահովման բոլոր հնարավոր ուղիները գտնվում են հայկական զինված ուժերի լիարժեք վերահսկողության տակ, այսինքն՝ նրանք զրկված են սպառազինության և այլ միջոցների համալրման հնարավորությունից։
Իրադրությունը կայուն է, Ադրբեջանի ԶՈՒ ներկայացուցիչները ամրաշինական որևէ գործողություն չեն իրականացնում և իրավիճակի սրման փորձեր չեն անում։
Ինչպես արդեն տեղեկացրել էինք, ստեղծված իրադրության խաղաղ հանգուցալուծման ուղղությամբ մեկնարկած բանակցությունները կշարունակվեն այսօր, ժամը 14։00-ին։

16 Мая, 2021 10:54По состоянию на утро 16 мая ситуация, возникшая после провокационных действий вооруженных сил Азербайджана в некоторых приграничных районах Сюникской и Гегаркуникской областей Республики Армения, не изменилась.
Ночью азербайджанская сторона пыталась провести некоторые работы по тыловому обеспечению, что было пресечено армянскими подразделениями. Напомним, что на всех трех направлениях, где азербайджанские вооруженные силы пытались добиться позиционного продвижения, все возможные пути обеспечения находятся под полным контролем вооруженных сил Армении, то есть они лишены возможности пополнить свое вооружение и другие средства.
Ситуация стабильная, представители Вооруженных сил Азербайджана не проводят никаких фортификационных работ и не делают попыток обострить ситуацию.
Как мы уже сообщали, переговоры по мирному урегулированию сложившейся ситуации продолжатся сегодня, в 14:00.