15 Մայիսի, 2021 10:12Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերը կարևորում են իրադրության խաղաղ կարգավորման անհրաժեշտությունը, այդուհանդերձ, ևս մեկ անգամ հայտարարում, որ ոտնձգությունները Հայաստանի ինքնիշխան տարածքների հանդեպ բացարձակ անընդունելի են, և ադրբեջանական կողմը պարտավոր է առանց նախապայմանների վերադառնալ իր ելման դիրքեր։
Հարկ ենք համարում նշել, որ բոլոր երեք ուղղություններում, որտեղ ադրբեջանական զինուժը փորձել է դիրքային առաջխաղացում ապահովել, թե՛ ամբողջ տարածքը, թե՛ իրենք՝ զինվորականները, և թե՛ նրանց ապահովման ուղիները գտնվում են հայկական զինված ուժերի լիարժեք վերահսկողության տակ։
Ակնկալվում է, որ խնդրի խաղաղ հանգուցալուծման նպատակով դեռևս մայիսի 12-ից սկսված բանակցությունները կշարունակվեն այսօր:
Հաշվի առնելով ստեղծված իրադրության շուրջ համացանցում և տարբեր լրատվամիջոցներում տարածվող ապատեղեկատվության մեծ ծավալը, ևս մեկ անգամ կոչ ենք անում ձեռնպահ մնալ չստուգված, առավել ևս կեղծ տեղեկություններ տարածելուց: Պաշտպանության նախարարությունը, օրվա ընթացքում, պարբերաբար հանդես կգա իրադրության վերաբերյալ համապատասխան պարզաբանումներով:

15 May, 2021 10:12The Armed Forces of the Republic of Armenia emphasize the need for a peaceful settlement of the situation, however, once again declaring that encroachments on the sovereign territories of Armenia are absolutely unacceptable, the Azerbaijani side is obliged to return to its starting positions without preconditions.
It should be noted that in all three directions, where the Azerbaijani armed forces tried to ensure positional advance, the whole territory, the military and the ways of their support them are under the full control of the Armenian armed forces.
Negotiations for a peaceful settlement of the conflict, which began on May 12, are expected to continue today.
Given the huge amount of misinformation spreading on the Internet and various media about the current situation, we once again urge you to refrain from disseminating unverified, moreover false information. The Ministry of Defence will make regular clarifications on the situation during the day.