Վաղարշակ Հարությունյանն ու Ալեքսանդր Դվորնիկովը քննարկել են Սյունիքում ստեղծված իրավիճակը
14 Մայիսի, 2021 16:32Մայիսի 14-ին ՀՀ պաշտպանության նախարարի պաշտոնակատար Վաղարշակ Հարությունյանն ընդունել է աշխատանքային այցով Հայաստան ժամանած ՌԴ զինված ուժերի հարավային ռազմական օկրուգի հրամանատար, բանակի գեներալ Ալեքսանդր Դվորնիկովին (հիշեցնենք, որ ՌԴ ԶՈՒ հարավային ռազմական օկրուգի ենթակայության տակ է գտնվում Հայաստանում տեղակայված 102-րդ ռուսական ռազմակայանը):
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Սյունիքի մարզում ստեղծված իրադրությունն ու դրա հանգուցալուծման ուղիները, Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերում մեկնարկած բարեփոխումները, անդրադարձ է կատարվել նաև տարածաշրջանային անվտանգության հետ կապված հարցերի։
Զրուցակիցները բարձր են գնահատել երկկողմ ռազմական համագործակցության մակարդակը և վստահություն հայտնել, որ նախանշված ծրագրերը կիրականացվեն ժամանակին և ամբողջ ծավալով։

Вагаршак Арутюнян и Александр Дворников обсудили ситуацию в Сюнике
14 Мая, 2021 16:3214 мая исполняющий обязанности министра обороны РА Вагаршак Арутюнян принял прибывшего в Армению с рабочим визитом командующего Южным военным округом ВС РФ, генерала Александра Дворникова (напомним, что 102-я российская военная база, расположенная в Армении, находится в подчинении Южного военного округа ВС РФ).
В ходе встречи была обсуждена ситуация в Сюникской области и пути ее разрешения, начатые реформы Вооруженных Сил Республики Армения, а также затронуты вопросы региональной безопасности.
Собеседники высоко оценили уровень двустороннего военного сотрудничества и выразили уверенность, что намеченные программы будут реализованы своевременно и в полном объеме.