Միջոցառում՝ նվիրված պաշտպանության կոմիտեի կազմավորման տարեդարձին
7 Մայիսի, 2021Պաշտպանության կոմիտեն՝ 1991 թվականի մայիսի 4-ին ձևավորված ռազմական ղեկավարման մարմինը, դարձավ ազգային բանակի կազմավորման կարևոր հիմնասյուներից մեկը: Հայ ժողովրդի համար բախտորոշ և ծանրագույն ժամանակահատվածում Պաշտպանության կոմիտեն ստանձնեց մի շարք կարևոր գործառույթներ՝ կամավորականների հավաքագրում, ինքնաբուխ ձևավորվող պաշտպանական ջոկատների գործողությունների համակարգում, զենք-զինամթերքի արտադրության կազմակերպում, սահմանամերձ շրջանների բնակչության անվտանգության ապահովում և այլն: Պաշտպանության կոմիտեն գործեց մինչև 1992 թվականի փետրվարի 16-ը:
Բարձր գնահատելով կոմիտեի անդամների ներդրած ավանդը բանակաշինության գործում, պաշտպանության նախարարի պաշտոնակատար Վաղարշակ Հարությունյանը, կառույցի կազմավորման 30 ամյակի առթիվ, Պաշտպանության կոմիտեի կենտրոնական ապարատի անդամներին հանձնել է պատվոգրեր և գերատեսչական մեդալներ:

7 May, 2021 20:17The Defence Committee, a military governing body established on May 4, 1991, became one of the pillars of the formation of the National Army. In a fatal and critical period for the Armenian people, the Defence Committee assumed a number of important functions: recruiting volunteers, coordinating the actions of spontaneously formed defence detachments, organizing the production of weapons and ammunition, ensuring the security of the population of border areas, etc. The Defence Committee operated until February 16, 1992.
Highly appreciating the contribution of the committee members to the construction of the army, the acting defense minister Vagharshak Harutyunyan presented certificates and departmental medals to the members of the Central Office of the Defence Committee on the occasion of the 30th anniversary of the formation of the structure.