Միջոցառում՝ նվիրված պաշտպանության կոմիտեի կազմավորման տարեդարձին
7 Մայիսի, 2021Պաշտպանության կոմիտեն՝ 1991 թվականի մայիսի 4-ին ձևավորված ռազմական ղեկավարման մարմինը, դարձավ ազգային բանակի կազմավորման կարևոր հիմնասյուներից մեկը: Հայ ժողովրդի համար բախտորոշ և ծանրագույն ժամանակահատվածում Պաշտպանության կոմիտեն ստանձնեց մի շարք կարևոր գործառույթներ՝ կամավորականների հավաքագրում, ինքնաբուխ ձևավորվող պաշտպանական ջոկատների գործողությունների համակարգում, զենք-զինամթերքի արտադրության կազմակերպում, սահմանամերձ շրջանների բնակչության անվտանգության ապահովում և այլն: Պաշտպանության կոմիտեն գործեց մինչև 1992 թվականի փետրվարի 16-ը:
Բարձր գնահատելով կոմիտեի անդամների ներդրած ավանդը բանակաշինության գործում, պաշտպանության նախարարի պաշտոնակատար Վաղարշակ Հարությունյանը, կառույցի կազմավորման 30 ամյակի առթիվ, Պաշտպանության կոմիտեի կենտրոնական ապարատի անդամներին հանձնել է պատվոգրեր և գերատեսչական մեդալներ:

Мероприятие, посвященное годовщине образования Комитета обороны
7 Мая, 20217 мая в административном комплексе Министерства обороны состоялось торжественное мероприятие, посвященное 30-летию образования Комитета обороны при Правительстве Республики Армения.
Комитет обороны, военный руководящий орган, созданный 4 мая 1991 года, стал одним из столпов формирования Национальной армии. В роковой и критический для армянского народа период Комитет обороны взял на себя ряд важных функций: набор добровольцев, координация действий спонтанно сформированных отрядов обороны, организация производства оружия и боеприпасов, обеспечение безопасности населения приграничных территорий и т.д. Комитет обороны действовал до 16 февраля 1992 года.
Высоко оценив вклад членов комиссии в строительство армии, исполняющий обязанности министра обороны Вагаршак Арутюнян по случаю 30-летия образования структуры вручил грамоты и ведомственные медали членам Центрального аппарата комитета обороны.