Ռազմական համալսարանում բացվել է ռուսաց լեզվի ուսուցման լսարան
7 Մայիսի, 2021 20:12Շնորհավորելով ռազմական համալսարանի դասախոսական կազմին և կուրսանտներին լսարանի բացման կապակցությամբ, Վաղարշակ Հարությունյանը նշել է, որ բարեկամ երկու պետությունների դաշնակցային հարաբերությունները և ռազմական համագործակցության բարձր մակարդակը շեշտադրում են մշակութային կապերի, այդ թվում նաև՝ լեզվի իմացության կարևորությունը: Հիշեցնելով, որ ընդամենը երկու օր անց՝ մայիսի 9-ին, նշվելու է ֆաշիզմի դեմ տարած միասնական հաղթանակի հերթական տարեդարձը, Վաղարշակ Հարությունյանը համոզմունք է հայտնել, որ նորաբաց լսարանում կվերապատրաստվեն Մեծ Հայրենականի հաղթանակը կերտած հայազգի մարշալների և զորահրամանատարների արժանի հետնորդներ:
Ռազմական համալսարանի կուրսանտների հետ մեկտեղ ռուսաց լեզվի ուսուցման լսարանում իրենց գիտելիքները կհամալրեն նաև ՌԴ ռազմաուսումնական բարձրագույն հաստատություններ դիմող սպաները:
ՀՀ ՊՆ Վ. Սարգսյանի անվան ռազմական համալսարանի ռուսաց լեզվի ուսուցման լսարանը կրելու է ռուս անվանի զորահրամանատար Ալեքսանդր Սուվորովի անունը:

В Военном университете открыт учебный класс русского языка
7 Мая, 2021 20:12Поздравив преподавательский состав военного университета и курсантов с открытием учебного класса, Вагаршак Арутюнян отметил, что союзнические отношения между двумя дружественными странами и высокий уровень военного сотрудничества подчеркивают важность культурных связей, в том числе знания языков. Напомнив, что всего через два дня, 9 мая, будет отмечаться очередная годовщина совместной победы над фашизмом, Вагаршак Арутюнян выразил уверенность, что достойные потомки армянских маршалов и военачальников, добившихся победы в Великой Отечественной войне, будут проходить переподготовку в недавно открытом учебном классе.
Наряду с курсантами Военного университета также будут пополнять свои знания в учебном классе на уроках русского языка офицеры, поступающие в высшие военно-учебные заведения Российской Федерации.
Учебный класс русского языка Военного университета имени В. Саргсяна будет носить имя известного российского военачальника Александра Суворова.