Անցկացվել է վերապատրաստման դասընթաց
27 Ապրիլի, 2021 18:54Ապրիլի 27-ին, ՀՀ ՊՆ մարդու իրավունքների և բարեվարքության կենտրոնի նախաձեռնությամբ, ՊՆ Վ. Սարգսյանի անվան ռազմական համալսարանի սպաների որակավորման բարձրացման կենտրոնի ունկնդիրների համար անցկացվել է «Կյանքի իրավունք» թեմայով վերապատրաստման դասընթաց:
Մարդու իրավունքների պաշտպանության ազգային ռազմավարությունից բխող 2020-2022 թվականների գործողությունների ծրագրի շրջանակներում կազմակերպված դասընթացի նպատակն էր կյանքի իրավունքի և խոշտանգումների արգելքի վերաբերյալ ՀՀ ԶՈՒ հրամանատարական կազմի իրազեկվածության բարձրացումը:
Դասընթացը վարել է Մարդու իրավունքների Եվրոպական դատարանում Հայաստանի Հանրապետության ներկայացուցչի տեղակալ, ՄԻԵԴ երևանյան գրասենյակի ղեկավար Լիպարիտ Դրմեյանը:
Նմանօրինակ դասընթացները կրում են պարբերական բնույթ և թիրախավորում զինված ուժերում մարդու իրավունքների պաշտպանությանն առնչվող հիմնահարցեր:

Проведен курс переподготовки
27 Апреля, 2021 18:5427 апреля по инициативе Центра по правам человека и добропорядочности, для курсантов центра по повышению квалификации офицеров Военного университета МО имени В. Саргсяна был проведен курс переподготовки на тему «Право на жизнь».
Целью курса, организованного в рамках Плана действий на 2020-2022 годы, основанного на Национальной стратегии защиты прав человека, было повышение осведомленности командного состава Вооруженных сил РА о права на жизнь и запрете пыток.
Курс провел заместитель представителя Республики Армения в Европейском суде по правам человека, руководитель ереванского офиса ЕСПЧ Липарит Дрмеян.
Такие курсы носят регулярный характер и посвящены вопросам защиты прав человека в вооруженных силах.