Նշվել է ՀՀ ԶՈՒ ինժեներասակրավորային զորամասերից մեկի կազմավորման տարեդարձը
Ապրիլի 17-ին Էջմիածնի Կոմիտասի անվան մշակույթի պալատում տեղի է ունեցել ՀՀ ԶՈՒ ինժեներասակրավորային զորամասերից մեկի կազմավորման 28-րդ տարեդարձին նվիրված միջոցառում:
Միջոցառման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել զորամասի կազմավորման պատմությանն ու անցած մարտական ուղուն, ներկայիս գործունեությանն ու ինժեներական ապահովման այն մարտական խնդիրներին, որոնց կատարման արդյունքներով զորամասը բազմիցս ճանաչվել է լավագույնը զինված ուժերում:
Զորամասն անմասն չի մնացել նաև արցախյան վերջին պատերազմից: Հայրենիքի պաշտպանության գործում ներդրած ավանդի և անմնացորդ նվիրումի համար 44-օրյա պատերազմի ընթացքում զոհված հերոսների ծնողներին և հարազատներին զորամասի հրամանատարական կազմը հանձնել է ՀՀ նախագահի հրամանագրերով հետմահու շնորհված «Մարտական ծառայության» մեդալները:

The anniversary of the formation of one of the engineer-sapper military units of the RA Armed Forces was celebrated
19 April, 2021 18:54
On April 17, at the Komitas Palace of Culture in Echmiadzin, an event was held dedicated to the 28th anniversary of the formation of one of the engineer-sapper military units of the RA Armed Forces.
During the event, the history of the formation of the military unit and the past military path, the current activities and the combat issues of engineering support were discussed, as a result of which the military unit was repeatedly recognized as the best in the Armed Forces.
The military unit did not stay away from the last war in Artsakh. For the contribution to the defense of the homeland and unwavering devotion to the parents and relatives of the heroes who died during the 44-day war, the command staff of the military unit presented the "Combat Service" medals, awarded posthumously by decrees of the President of the Republic of Armenia.