26 Մարտի, 2021 17:07
Մարտի 26-ին ՀՀ պաշտպանության նախարարն այցելել է ՀՀ ՊՆ ռազմական վերահսկողական ծառայություն, հանդիպել ծառայության անձնակազմի հետ։
ՊՆ ռազմական վերահսկողական ծառայության պետ,  գեներալ-լեյտենանտ Ջալալ Հարությունյանը պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարին զեկուցել է 2020 թվականի ընթացքում կատարված աշխատանքների, ծառայության կողմից անցկացված ստուգումների արդյունքների, հայտնաբերված թերացումների, զորամասերում և առանձին ստորաբաժանումներում արձանագրված բացթողումների վերաբերյալ։ Ներկայացվել են նաև զորքերի մարտական պատրաստության, թիկունքային ապահովման, սպառազինության և ռազմական տեխնիկայի հետ կապված խնդիրներին և անձնակազմի մարտունակությանը վերաբերող հարցեր, արձանագրված թերացումների վերացմանը միտված առաջարկներ։
ՀՀ պաշտպանության նախարարը բարձր է գնահատել Ռազմական վերասկողական ծառայության դերակատարումը զինված ուժերի մարտունակության ամրապնդման և բարեփոխումների իրականացման գործում: Ծառայության անձնակազմի հետ զրույցում Վաղարշակ Հարությունյանը կարևորել է հետպատերազմյան շրջանում զինված ուժերի ենթակառուցվածքների վերականգնման, վերազինման և արդիականացման գործընթացում նաև ռազմական գիտության զարգացման անհրաժեշտությունը, նշել, որ այս ուղղությամբ իրականացվելու են համալիր միջոցառումներ զինված ուժերում կադրային քաղաքականությունն առավել արդյունավետ կազմակերպելու համար։

Министр обороны РА встретился с сотрудниками Службы военного контроля Министерства обороны
26 марта министр обороны РА посетил Службу военного контроля Министерства обороны РА, встретился с личным составом службы.
Начальник службы военного контроля МО, генерал-лейтенант Джалал Арутюнян доложил руководителю оборонного ведомства о проделанных в 2020 году работах, результатах проверок, проведенных службой, выявленных недостатках, упущениях, зарегистрированных в воинских частях и отдельных подразделениях. Были представлены вопросы, касающиеся боеготовности войск, тылового обеспечения, вооружения, военной техники, боеспособности личного состава, предложения, направленные на устранение выявленных недостатков.
Министр обороны РА высоко оценил роль Военно-контрольной службы в повышении боеспособности Вооруженных Сил и проведении реформ. В разговоре с персоналом службы Вагаршак Арутюнян подчеркнул необходимость развития военной науки в процессе восстановления, переоснащения и модернизации инфраструктур Вооруженных Сил в послевоенный период, отметив, что в этом направлении будут приняты комплексные меры для более эффективной организации кадровой политики в Вооруженных Силах.