Իրազեկման այց ՀՀ ՊՆ ռազմական ոստիկանություն
Մարդու իրավունքների պաշտպանության ազգային ռազմավարության գործողությունների ծրագրի շրջանակներում ՀՀ ՊՆ մարդու իրավունքների և բարեվարքության կենտրոնի պետ, գնդապետ Գևորգ Մարտիրոսյանն այցելել է ՀՀ ՊՆ ռազմական ոստիկանություն:
Այցելության նպատակն էր կյանքի իրավունքի և խոշտանգումների արգելքի վերաբերյալ զինծառայողների իրազեկվածության բարձրացումը:
ՄԻԲԿ պետը զրուցել է ռազմական ոստիկանության ընդունիչ-բաշխիչ կետում գտնվող զինծառայողների հետ, ներկայացրել իրավունքի պաշտպանության մեխանիզմները, պատասխանել զինծառայողների հարցերին: Գ. Մարտիրոսյանը նշել է, որ իրավական պարզաբանումներ ստանալու համար զինծառայողները կարող են զանգահարել ՊՆ թեժ գծի 1-28 անվճար հեռախոսահամարին:
Այցելության ընթացքում գնդապետ Մարտիրոսյանը ՌՈ հրամանատարական կազմին է ներկայացրել ՄԻՊ ազգային ռազմավարության գործողությունների ծրագրի շրջանակներում ՌՈ անձնակազմի համար նախատեսված վերապատրաստման դասընթացների կազմակերպման ընթացքը: Վերապատրաստումն իրականացվելու է Եվրոպայի խորհրդի երևանյան գրասենյակի հետ համագործակցության շրջանակներում` ԵԽ փորձագետների ներգրավմամբ:

20 March, 2021 17:20
Within the framework of the Action Plan of the National Strategy for the Protection of Human Rights, the Head of the Human Rights and Integrity building Center of the Ministry of Defence of the Republic of Armenia, Colonel Gevorg Martirosyan visited the Military Police of the Ministry of Defence of the RA.
The purpose of the visit was to raise awareness of servicemen about the right to life and the prohibition of torture.
The head of the Human Rights and Integrity building Center talked to the servicemen at the military police reception-distribution point, presented mechanisms for protecting rights, and answered the servicemen's questions. G. Martirosyan noted that for legal clarifications, servicemen can call the toll-free hotline number of the Ministry of Defence 1-28.
During the visit, Colonel Martirosyan presented to the MP command staff the course of organizing retraining courses for MP personnel within the framework of the Action Plan of the National Strategy for the Protection of Human Rights. The training will be carried out in cooperation with the Yerevan Office of the Council of Europe with the involvement of CE experts.