Իրազեկման այց ՀՀ ՊՆ ռազմական ոստիկանություն
Մարդու իրավունքների պաշտպանության ազգային ռազմավարության գործողությունների ծրագրի շրջանակներում ՀՀ ՊՆ մարդու իրավունքների և բարեվարքության կենտրոնի պետ, գնդապետ Գևորգ Մարտիրոսյանն այցելել է ՀՀ ՊՆ ռազմական ոստիկանություն:
Այցելության նպատակն էր կյանքի իրավունքի և խոշտանգումների արգելքի վերաբերյալ զինծառայողների իրազեկվածության բարձրացումը:
ՄԻԲԿ պետը զրուցել է ռազմական ոստիկանության ընդունիչ-բաշխիչ կետում գտնվող զինծառայողների հետ, ներկայացրել իրավունքի պաշտպանության մեխանիզմները, պատասխանել զինծառայողների հարցերին: Գ. Մարտիրոսյանը նշել է, որ իրավական պարզաբանումներ ստանալու համար զինծառայողները կարող են զանգահարել ՊՆ թեժ գծի 1-28 անվճար հեռախոսահամարին:
Այցելության ընթացքում գնդապետ Մարտիրոսյանը ՌՈ հրամանատարական կազմին է ներկայացրել ՄԻՊ ազգային ռազմավարության գործողությունների ծրագրի շրջանակներում ՌՈ անձնակազմի համար նախատեսված վերապատրաստման դասընթացների կազմակերպման ընթացքը: Վերապատրաստումն իրականացվելու է Եվրոպայի խորհրդի երևանյան գրասենյակի հետ համագործակցության շրջանակներում` ԵԽ փորձագետների ներգրավմամբ:

Осведомительный визит в Военную полицию Министерства обороны РА
В рамках Плана действий Национальной стратегии защиты прав человека руководитель Центра по правам человека и добропорядочности Министерства обороны Республики Армения, полковник Геворг Мартиросян посетил Военную полицию МО РА.
Целью визита было повышение осведомленности военнослужащих о праве на жизнь и запрете пыток.
Начальник ЦПЧД побеседовал с военнослужащими, находящимися в приемно-распределительном пункте военной полиции, представил механизмы защиты прав и ответил на вопросы военнослужащих. Г. Мартиросян отметил, что для получения юридических разъяснений военнослужащие могут позвонить по бесплатному номеру горячей линии МО 1-28.
В ходе визита полковник Мартиросян представил командному составу ВП ход организации курсов переподготовки для сотрудников ВП в рамках Плана действий Национальной стратегии защиты прав человека. Переподготовка будет проводиться в рамках сотрудничества с ереванским офисом Совета Европы с привлечением экспертов СЕ.