ՀՀ պաշտպանության նախարարն ընդունել է ԵՄ հատուկ ներկայացուցչի գլխավորած պատվիրակությանը
22 Փետրվարի, 2021 16:22ՀՀ պաշտպանության նախարարը հյուրերին ներկայացրել է Արցախի դեմ Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված պատերազմի հետևանքով տարածաշրջանում ստեղծված իրավիճակը և նոյեմբերի 9-ի համատեղ հայտարարության կետերի դրույթների իրականացման ընթացքը: Վաղարշակ Հարությունյանը շեշտել է, որ Ադրբեջանը չի կատարում հայտարարության` ռազմագերիներին և այլ պահվող անձանց վերադարձնելու վերաբերյալ 8-րդ կետի դրույթները, նշված գործընթացն օգտագործում է քաղաքական նպատակներով` Հայաստանի դեմ հավելյալ ճնշումներ իրականացնելու համար:
Տոյվո Կլաարն իր հերթին նշել է, որ ԼՂ հակամարտության կարգավորման հարցում Եվրամիությունն աջակցում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ջանքերին և պատրաստ է ներդրում կատարել այդ ձևաչափով բանակցությունների ակտիվացմանը:

Министр обороны РА принял делегацию во главе со спецпредставителем ЕС
22 Февраля, 2021 16:2222 февраля министр обороны РА Вагаршак Арутюнян принял делегацию во главе со спецпредставителем ЕС по кризису в Южном Кавказе и в Грузии Тойво Клааром. Во встрече также приняла участие глава представительства ЕС в Армении, посол Андреа Виторин.
Министр обороны РА представил гостям ситуацию в регионе после войны, развязанной Азербайджаном против Арцаха, а также ход реализации положений совместного заявления от 9 ноября. Вагаршак Арутюнян подчеркнул, что Азербайджан не соблюдает положения пункта 8 заявления о возвращении военнопленных и других задержанных лиц и использует этот процесс в политических целях для оказания дополнительного давления на Армению.
В свою очередь Тойво Клаар отметил, что Евросоюз поддерживает усилия сопредседателей Минской группы ОБСЕ по урегулированию нагорно-карабахского конфликта и готов внести свой вклад в интенсификацию переговоров в данном формате.