ՀՀ պաշտպանության նախարարն ընդունել է ԵՄ հատուկ ներկայացուցչի գլխավորած պատվիրակությանը
22 Փետրվարի, 2021 16:22ՀՀ պաշտպանության նախարարը հյուրերին ներկայացրել է Արցախի դեմ Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված պատերազմի հետևանքով տարածաշրջանում ստեղծված իրավիճակը և նոյեմբերի 9-ի համատեղ հայտարարության կետերի դրույթների իրականացման ընթացքը: Վաղարշակ Հարությունյանը շեշտել է, որ Ադրբեջանը չի կատարում հայտարարության` ռազմագերիներին և այլ պահվող անձանց վերադարձնելու վերաբերյալ 8-րդ կետի դրույթները, նշված գործընթացն օգտագործում է քաղաքական նպատակներով` Հայաստանի դեմ հավելյալ ճնշումներ իրականացնելու համար:
Տոյվո Կլաարն իր հերթին նշել է, որ ԼՂ հակամարտության կարգավորման հարցում Եվրամիությունն աջակցում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ջանքերին և պատրաստ է ներդրում կատարել այդ ձևաչափով բանակցությունների ակտիվացմանը:

The RA Minister of Defence received the delegation led by the EU Special Representative
22 February, 2021 16:22The RA Minister of Defence presented to the guests the situation in the region after the war unleashed by Azerbaijan against Artsakh, as well as the implementation of the provisions of the joint statement of November 9. Vagharshak Harutyunyan stressed that Azerbaijan does not comply with the provisions of paragraph 8 of the statement on the return of prisoners of war and other detained persons and uses this process for political purposes to exert additional pressure on Armenia.
In his turn, Toivo Klaar noted that the European Union supports the efforts of the OSCE Minsk Group Co-Chairs to resolve the Nagorno-Karabakh conflict and is ready to contribute to the intensification of negotiations in this format.