ՀՀ ԶՈՒ ԳՇ պետն այցելել է 3-րդ զորամիավորում
10 Փետրվարի, 2021 15:30ՀՀ զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետ, գեներալ-գնդապետ Օնիկ Գասպարյանը փետրվարի 9-ին աշխատանքային այցով եղել է 3-րդ զորամիավորումում։
Անցկացվել է հավաք-խորհրդակցություն, որին մասնակցել են զորամիավորման ենթակա զորամասերի հրամանատարներն ու տեղակալները, գումարտակների հրամանատարները, զորատեսակների և ծառայությունների պետերը։
Զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետին են ներկայացվել առկա խնդիրները, սահմանային իրավիճակը, մարտական պատրաստության մակարդակի բարձրացմանն ուղղված աշխատանքների ընթացքը։ Գեներալ-գնդապետ Օնիկ Գասպարյանը տվել է համապատասխան հրահանգներ հետագա ծառայության կազմակերպման և առկա խնդիրների լուծման վերաբերյալ։

The Head of General Staff of the RA Armed Forces visited the 3rd Army corps
10 February, 2021 15:30On February 9, Head of the General Staff of the RA Armed Forces, Colonel-General Onik Gasparyan paid a working visit to the 3rd army corps.
A meeting-consultation was held, which was attended by the commanders and deputies of the military units subordinate to the army corps, the commanders of the battalions, the heads of combat arms and services.
The Head of the General Staff of the Armed Forces was introduced to the current problems, the border situation, the process of work aimed at raising the level of combat readiness. Colonel-General Onik Gasparyan gave relevant instructions on the organization of further service and the solution of existing problems.