ՀՀ ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետ, գեներալ-գնդապետ Օնիկ Գասպարյանի ուղերձը
28 Հունվարի, 2021 09:18Այսօր մեր զինված ուժերի կազմավորման 29-ամյակն է: Յուրաքանչյուրիս համար պատ-մական նշանակություն ունեցող այս օրը մենք նշում ենք դառնության զգացումով, բայց մեր սրտերը լցված են նաև հպարտությամբ:
2020թ. սեպտեմբերի 27-ին զինված ուժերը պատվով ընդունեցին նետված մարտահրավերը և 44 օր հերոսաբար դիմակայելով` կատարեցին իրենց առջև դրված մարտական խնդիրները` մարտնչելով բազմակի անգամ գերազանցող թշնամու ուժերի դեմ և պատճառելով նրան մեծաթիվ կորուստներ:
Այս անհավասար պայքարում հայկական զինուժը, ցավոք, նույնպես կրեց անդառնալի կորուստներ, բայց հակառակորդը դեռ երկար է հիշելու մեր զինվորի ու սպայի վճռականությունը, տոկունությունը, խիզախությունը, մինչև վերջ պայքարելու անկոտրում կամքն ու անմնացորդ նվիրումը: Մարտի դաշտում մեր զինակից ընկերները հրաշքներ էին գործում` իրենց անունները ոսկե տառերով գրելով հայոց պատմության էջերում: Հայոց բանակի զինվորի ու սպայի սխրանքը երբեք չի մոռացվի, մեր ժողովուրդն արժանվույնս է գնահատելու իր հերոս զավակներին:
Այսօր հաճախ քննադատության ենք արժանանում, բայց չպե΄տք է վհատվել: Հասկանում ենք, որ մեզանից սպասում էին առավելը... Մեր հայրենակիցներն անսահման հավատով էին լցված Հայոց բանակի հանդեպ և կարող եմ ամենայն պատասխանատվությամբ բարձրաձայնել` մենք մինչև վերջ հավատարիմ մնացինք տրված երդմանն ու կատարեցինք պետության, ժողովրդի առջև մեր սրբազան պարտքը:
Շնորհակա΄լ եմ Ձեզ ազգի պատիվը բարձր պահելու և անօրինակ սխրանքների համար:
Բանակն ընկճվելու իրավունք չունի΄. զինվորը, սպան, գեներալը գլուխը կարող է խոնարհել միայն մեր զոհված ընկերների սուրբ հիշատակի և նրանց հարազատների առջև, և այժմ` առավել քան երբևէ, բանակը վստահության և համակողմանի աջակցության կարիք ունի:
Որքան էլ դժվար է ու բարդ, մենք շարունակում ենք կատարել հայրենիքի պաշտպանության սուրբ գործը` կազմակերպելով մարտական հերթապահություն նոր բնագծերում, ձեռնարկելով գործուն միջոցներ բանակի մարտունակության վերականգնման ուղղությամբ:
Վստա΄հ եմ, որ 2021 թվականը բանակի համար մարտական կարողությունների ավելացման նոր էջ է բացելու:
Իսկ հուսահատվածներին, մեր հանդեպ վստահությունը կորցրածներին, տարբեր ուժերի կողմից մեզ քննադատողներին, երբեմն նաև բացահայտ վիրավորողներին հավաստիացնում եմ` հայոց բանակն արագ ապաքինվելու է ստացած վերքերից և ցույց է տալու թշնամուն իր բազկի ուժը:
Միշտ պետք է հիշենք` թշնամին մեր տան դարպասների մոտ է և չի հրաժարվել հայկական օջախներն ավերելու նենգ մտադրությունից:
Բանա΄կն է այն ուժը, որ կարող է ու պարտավոր է ամուր կանգնել ու կասեցնել թշնամու ոտնձգությունները. ոչ ոք մեր փոխարեն դա չի անելու:
Այս սուրբ օրը շնորհավորե΄նք միմյանց Բանակի օրվա կապակցությամբ և խոստանա΄նք մեր զոհված ընկերներին, որ շարունակելու ենք նրանց անավարտ գործը, ջանք չենք խնայելու և ամենօրյա քրտնաջան աշխատանքով հզորացնելու ենք բանակն ու անզիջում պայքար ենք մղելու մեր ազգային և պետական շահերը պաշտպանելու համար:
Համոզված եմ, որ Հայոց բանակը փառավոր հաղթանակներ դեռ շատ է ունենալու` հավատարիմ մնալով հայ զինվորական լավագույն ավանդույթներին:

The message of the Chief of the General Staff of the RA Armed Forces, Colonel-General Onik Gasparyan
28 January, 2021 09:18Today is the 29th anniversary of the formation of our armed forces. We celebrate this day of historic significance for each of us with a sense of bitterness, but our hearts are also filled with pride.
On September 27, 2020, the armed forces accepted the challenge with honor and after 44 days of heroic resistance, they carried out the tasks set before them, fighting against the enemy forces, which exceeded them many times over, causing him numerous losses.
In this unequal struggle, the Armenian armed forces, unfortunately, also suffered irreparable losses, but the enemy will remember for a long time the determination, endurance, courage of our soldier and officer, their unbreakable will to fight to the end and unconditional loyalty. On the battlefield, our comrades-in-arms performed miracles, writing their names in golden letters in the pages of Armenian history. The heroism of the soldier and the officer of the Armenian Army will never be forgotten, our people will appreciate his heroic sons.
We are often criticized today, but we should not despair. We understand that more was expected of us ... Our compatriots were full of boundless faith in the Armenian army and I can say with all responsibility that we remained faithful to the oath to the end and fulfilled our sacred duty to the state and to the people.
Thank you for upholding the honor of the nation and for your unparalleled feats.
The army has no right to be depressed. The soldier, the officer, the general can only bow his head beforef the sacred memory of our fallen comrades and their relatives, and now, more than ever, the army needs trust and comprehensive support.
No matter how difficult and complicated it is, we continue to carry out the sacred task of defending the Motherland by organizing combat duty in new areas, taking effective measures to restore the army's combat readiness.
I am sure that 2021 will open a new page for the army to improve its combat capabilities.
And I assure those who are desperate, those who have lost confidence in us, those who criticize us by various forces, and sometimes even those who openly insult us, that the Armenian army will quickly recover from its wounds and show the strength of its arm to the enemy.
We must always remember that the enemy is at the gates of our house, he has not given up his insidious intention to destroy the Armenian homes.
The Army is the force that can and must stand firm and stop the encroachments of the enemy. No one will do it for us.
On this holy day, let us congratulate each other on Army Day and promise to our fallen friends that we will continue their unfinished work, we will spare no effort and with daily hard work will make the army more powerful and tirelessly fight to defend our national and state interests.
I am convinced that the Armenian army will still have many glorious victories, adhering to the best Armenian military traditions.