ՀՀ պաշտպանության նախարարը հանդիպել է ԱՀ ՊԲ հրամանատարի հետ
3 Դեկտեմբերի, 2020 14:32Պաշտպանության բանակի հրամանատարը ներկայացրել է արցախա-ադրբեջանական շփման գծում տիրող իրավիճակը, առաջնագծում իրականացվող աշխատանքները և նոր ենթակառուցվածքների ստեղծման ընթացքը: Միքայել Արզումանյանն ընդգծել է, որ հետագա խնդիրների լիարժեք կատարման և Արցախի անվտանգության ապահովման համար ընթանում են զորքերի վերակազմակերպման և ստորաբաժանումների խնդիրների ու կառուցվածքի վերանայման աշխատանքներ:
ՀՀ պաշտպանության նախարարը կարևորել է Պաշտպանության բանակում իրականացվող լայնածավալ աշխատանքները, հավաստիացրել, որ ձեռնարկվելու են հնարավոր բոլոր գործողությունները հայկական երկու հանրապետությունների անվտանգային համակարգի վերափոխման և առավել ամրապնդման ուղղությամբ:
Անդրադարձ է կատարվել նաև ՌԴ խաղաղապահ զորախմբի հետ փոխգործակցությանը վերաբերող հարցերին:
ՀՀ պաշտպանության նախարար Վաղարշակ Հարությունյանն այցելել է նաև Արցախի արտակարգ իրավիճակների պետական ծառայություն, զրուցել զոհվածների մարմինների որոնողական աշխատանքներում ներգրավված անձնակազմի հետ, նշել որոնողական խմբերի ավելացման անհրաժեշտությունը:
Ավելի ուշ ՀՀ պաշտպանության նախարարը ԱՀ նախագահի, ԱՀ ՊԲ հրամանատարի և ԱՀ ԱԻՊԾ ղեկավարի հետ մասնակցել է անհայտ կորած և գերության մեջ հայտնված զինծառայողների հարազատների հետ հանդիպմանը: Վաղարշակ Հարությունյանը հանդիպման ընթացքում նշել է, որ Հայաստանում ստեղծված միջգերատեսչական հանձնաժողովը շուրջօրյա բանակցություններ է վարում ադրբեջանական և ռուսական կողմերի, Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի ներկայացուցիչների հետ՝ որոնումների ինտենսիվությունը բարձրացնելու և որոնողական տարածքներն ընդլայնելու ուղղությամբ: Պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարը նշել է նաև, որ պարբերաբար հեռախոսազրույցներ է ունենում ՌԴ իր պաշտոնակցի, Արցախում ՌԴ խաղաղապահ զորախմբի հրամանատարի հետ՝ քննարկումների առանցքում պահելով գերության մեջ հայտնվածների վերադարձի և զոհվածների մարմինների փոխանակման հարցը:

Министр обороны РА встретился с командующим Армией обороны Республики Арцах
3 Декабря, 2020 14:32Командующий Армией обороны представил ситуацию на арцахо-азербайджанской линии соприкосновения , проделанные работы на передовой и процесс создания новых инфраструктур. Микаел Арзуманян подчеркнул, что для полноценного выполнения дальнейших задач и обеспечения безопасности Арцаха ведутся работы по реорганизации войск, пересмотру задач и структуры подразделений.
Министр обороны РА отметил важность масштабных работ, проводимых в Армии обороны, и заверил, что будут предприняты все возможные действия для преобразования и дальнейшего укрепления системы безопасности двух армянских республик.
Также были затронуты вопросы, касающиеся взаимодействия с российским миротворческим контингентом.
Министр обороны РА Вагаршак Арутюнян также посетил Государственную службу по чрезвычайным ситуациям Арцаха, побеседовал с персоналом, занимающимся поисковыми работами тел погибших, отметил необходимость увеличения поисковых групп.
Позже министр обороны РА вместе с президентом Республики Арцах, командующим Армией обороны и руководителем Государственной службы по чрезвычайным ситуациям приняли участие во встрече с родственниками пропавших без вести военнослужащих. В ходе встречи Вагаршак Арутюнян отметил, что созданная в Армении межведомственная комиссия в круглосуточном режиме ведет переговоры с азербайджанской и российской сторонами и представителями Международного комитета Красного Креста с целью увеличения интенсивности поисков и расширения зон поиска. Руководитель оборонного ведомства также отметил, что регулярно разговаривает по телефону со своим российским коллегой и командующим российским миротворческим контингентом в Арцахе, держа в центре внимания вопрос возвращения пленных и обмена телами.