ՀՀ պաշտպանության նախարարը հանդիպել է ԱՀ ՊԲ հրամանատարի հետ
3 Դեկտեմբերի, 2020 14:32Պաշտպանության բանակի հրամանատարը ներկայացրել է արցախա-ադրբեջանական շփման գծում տիրող իրավիճակը, առաջնագծում իրականացվող աշխատանքները և նոր ենթակառուցվածքների ստեղծման ընթացքը: Միքայել Արզումանյանն ընդգծել է, որ հետագա խնդիրների լիարժեք կատարման և Արցախի անվտանգության ապահովման համար ընթանում են զորքերի վերակազմակերպման և ստորաբաժանումների խնդիրների ու կառուցվածքի վերանայման աշխատանքներ:
ՀՀ պաշտպանության նախարարը կարևորել է Պաշտպանության բանակում իրականացվող լայնածավալ աշխատանքները, հավաստիացրել, որ ձեռնարկվելու են հնարավոր բոլոր գործողությունները հայկական երկու հանրապետությունների անվտանգային համակարգի վերափոխման և առավել ամրապնդման ուղղությամբ:
Անդրադարձ է կատարվել նաև ՌԴ խաղաղապահ զորախմբի հետ փոխգործակցությանը վերաբերող հարցերին:
ՀՀ պաշտպանության նախարար Վաղարշակ Հարությունյանն այցելել է նաև Արցախի արտակարգ իրավիճակների պետական ծառայություն, զրուցել զոհվածների մարմինների որոնողական աշխատանքներում ներգրավված անձնակազմի հետ, նշել որոնողական խմբերի ավելացման անհրաժեշտությունը:
Ավելի ուշ ՀՀ պաշտպանության նախարարը ԱՀ նախագահի, ԱՀ ՊԲ հրամանատարի և ԱՀ ԱԻՊԾ ղեկավարի հետ մասնակցել է անհայտ կորած և գերության մեջ հայտնված զինծառայողների հարազատների հետ հանդիպմանը: Վաղարշակ Հարությունյանը հանդիպման ընթացքում նշել է, որ Հայաստանում ստեղծված միջգերատեսչական հանձնաժողովը շուրջօրյա բանակցություններ է վարում ադրբեջանական և ռուսական կողմերի, Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի ներկայացուցիչների հետ՝ որոնումների ինտենսիվությունը բարձրացնելու և որոնողական տարածքներն ընդլայնելու ուղղությամբ: Պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարը նշել է նաև, որ պարբերաբար հեռախոսազրույցներ է ունենում ՌԴ իր պաշտոնակցի, Արցախում ՌԴ խաղաղապահ զորախմբի հրամանատարի հետ՝ քննարկումների առանցքում պահելով գերության մեջ հայտնվածների վերադարձի և զոհվածների մարմինների փոխանակման հարցը:

The Minister of Defence of the Republic of Armenia met with the Commander of the Defence Army of the Republic of Artsakh
3 December, 2020 14:32The Commander of the Defence Army presented the situation on the Artsakh-Azerbaijani contact line, activities being carried out on the frontline and course of creating new infrastructures. Mikael Arzumanyan emphasized that in order to fully fulfill the further tasks and ensure the security of Artsakh, the activities are underway to reorganize the troops and review the problems and structure of the subdivisions.
The Minister of Defence of Armenia noted the importance of the large-scale activities being carried out in the Defence Army and assured that all the possible actions will be taken to reorganize and strengthen the security system of the two Armenian republics.
The issues related to the cooperation with the Russian peacekeeping contingent were also touched upon.
Minister of Defence of Armenia Vagharshak Harutyunyan also visited the state service of emergency situations of Artsakh, talked to the personnel involved in the search for the bodies of the killed, noted the need to add new search groups.
Later, the Minister of Defence of Armenia together with the President of the Republic of Artsakh, Commander of the Defence Army of the Republic of Artsakh, head of the state service of emergency situations of the Republic of Artsakh participated in the meeting with the relatives of the missing servicemen and captives. During the meeting, Vagharshak Harutyunyan noted that the interdepartmental commission set up in Armenia is holding round-the-clock negotiations with the representatives of the Azerbaijani and Russian sides and International Committee of the Red Cross to increase the intensity of the search and expand the search areas. The Minister of Defence also noted that he periodically has telephone conversations with his Russian counterpart, Commander of the Russian peacekeeping contingent in Artsakh, keeping the issue of returning the captives and exchanging the bodies of the killed at the center of the discussions.