Վաղարշակ Հարությունյանն ընդունել է ՀՀ-ում ԱՄՆ արտակարգ և լիազոր դեսպանին
30 Նոյեմբերի, 2020 20:43Դեսպան Թրեյսին շնորհավորել է Վաղարշակ Հարությունյանին պաշտպանության նախարարի պաշտոնը ստանձնելու կապակցությամբ և մաղթել հաջողություններ:
ԱՄՆ դեսպանի խնդրանքով պաշտպանության նախարարը ներկայացրել է ռազմական գործողությունների դադարից հետո ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կատարման ընթացքը: Որպես առաջնահերթություն, առանձնացվել է գերիների վերադարձման, անհայտ կորածներին հայտնաբերման և զոհվածների դիերի փոխանակման հարցը, նշված ուղղություններով ԿԽՄԿ, ՌԴ ՊՆ և Արցախում տեղակայված ՌԴ խաղաղապահ զորախմբի հրամանատարության հետ իրականացվող ինտենսիվ աշխատանքները:
Պաշտպանության նախարարը տեղեկացրել է նաև, որ կատարվում է ռազմական գործողությունների վերլուծություն և բացթողումների գնահատում, ինչը կարող է հանգեցնել ինչպես կառուցվածքային, որոշումների կայացման ընթացակարգերի, մարտավարության, այնպես էլ օրենսդրական փոփոխությունների:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաև պաշտպանության բնագավաոռւմ հայ-ամերիկյան համագործակցությանը նոր ընթացք հաղորդելու հնարավորությունները: Կողմերը համաձայնել են, որ լրացուցիչ քննարկումների արդյունքում կնախաձեռնվեն համագործակցության նոր՝ կողմերի առաջնահերթ շահերից և հետաքրքրություններից բխող ոլորտներ և ուղղություններ:

Vagharshak Harutyunyan received the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the USA to the Republic of Armenia
30 November, 2020 20:43Ambassador Tracy congratulated Vagharshak Harutyunyan on assuming the post of Minister of Defence and wished him success.
At the request of the Ambassador of the USA, the Minister of Defence presented the course of the implementation of the agreements reached after the cessation of the military operations. The issue of returning the captives, finding the missing persons, exchanging the bodies of the killed, as well as the intensive work that is being carried out with ICRC, the Ministry of Defence of the Russian Federation and command staff of the Russian peacekeeping contingent deployed in Artsakh were highlighted as a priority.
The Minister of Defence also informed that the analysis of the military operations and assessment of the omissions are being carried out, which may lead to the structural changes, changes in the decision-making procedures and tactics, as well as to the legislative changes.
During the meeting, the possibilities of giving a new course to the Armenian-American cooperation in the defence field were also discussed. The sides agreed that as a result of the additional discussions, new directions and fields of the cooperation will be initiated, arising from the priority interests of the sides.