Վաղարշակ Հարությունյանն ընդունել է ՀՀ-ում ԱՄՆ արտակարգ և լիազոր դեսպանին
30 Նոյեմբերի, 2020 20:43Դեսպան Թրեյսին շնորհավորել է Վաղարշակ Հարությունյանին պաշտպանության նախարարի պաշտոնը ստանձնելու կապակցությամբ և մաղթել հաջողություններ:
ԱՄՆ դեսպանի խնդրանքով պաշտպանության նախարարը ներկայացրել է ռազմական գործողությունների դադարից հետո ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կատարման ընթացքը: Որպես առաջնահերթություն, առանձնացվել է գերիների վերադարձման, անհայտ կորածներին հայտնաբերման և զոհվածների դիերի փոխանակման հարցը, նշված ուղղություններով ԿԽՄԿ, ՌԴ ՊՆ և Արցախում տեղակայված ՌԴ խաղաղապահ զորախմբի հրամանատարության հետ իրականացվող ինտենսիվ աշխատանքները:
Պաշտպանության նախարարը տեղեկացրել է նաև, որ կատարվում է ռազմական գործողությունների վերլուծություն և բացթողումների գնահատում, ինչը կարող է հանգեցնել ինչպես կառուցվածքային, որոշումների կայացման ընթացակարգերի, մարտավարության, այնպես էլ օրենսդրական փոփոխությունների:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաև պաշտպանության բնագավաոռւմ հայ-ամերիկյան համագործակցությանը նոր ընթացք հաղորդելու հնարավորությունները: Կողմերը համաձայնել են, որ լրացուցիչ քննարկումների արդյունքում կնախաձեռնվեն համագործակցության նոր՝ կողմերի առաջնահերթ շահերից և հետաքրքրություններից բխող ոլորտներ և ուղղություններ:

Вагаршак Арутюнян принял чрезвычайного и полномочного посла США в РА
30 ноября министр обороны РА Вагаршак Арутюнян принял чрезвычайного и полномочного посла США в РА Линн Трейси.
Посол Трейси поздравила Вагаршака Арутюняна со вступлением в должность министра обороны и пожелала ему успехов.
По просьбе посла США министр обороны представил ход выполнения договоренностей, достигнутых после прекращения боевых действий. Приоритетными были выделены вопросы возвращения пленных, поиска пропавших без вести, обмена телами погибших, интенсивная работа в этом направлении с МККК, МО РФ и командованием российского миротворческого контингента в Арцахе.
Министр обороны также сообщил, что проводится анализ боевых действий и оценка упущений, что может привести как к структурным изменениям, изменениям тактики и процедур принятия решений, а также законодательным изменениям.
В ходе встречи были также обсуждены возможности придания нового импульса армяно-американскому сотрудничеству в области обороны. Стороны договорились, что в результате дополнительных обсуждений будут предприняты новые сферы и направления сотрудничества, вытекающие из приоритетных интересов сторон.