Իրականացվում են սահմանազատման աշխատանքներ
26 Նոյեմբերի, 2020 20:09Նշված օրը հայկական ստորաբաժանումները դուրս են բերվել Քարվաճառի շրջանից, որը, հայտարարության դրույթների համաձայն, անցել է Ադրեջանին, ինչի արդյունքում Արցախի հետ Հայաստանի նախկին սահմանի փոխարեն ձևավորվել է սահման՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև։ Մինչև Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև նշված հատվածում լիարժեք ու ճշգրիտ սահմանազատում իրականացնելը, ժամանակավորապես տեղադրվել էին դարպասներ՝ դեպի Քարվաճառ և հակառակ ուղղությամբ երթևեկությունը դադարեցնելու նպատակով։
Այսօր, Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի ԶՈՒ ներկայացուցիչների մասնակցությամբ մեկնարկել են սահմանազատման աշխատանքներ՝ հատուկ միջոցների (GPS) կիրառմամբ։ Սահմանազատման աշխատանանքների մի մասն անցկացվում է Սոթքի հանքավայրի այն հատվածում, որը մտնում էր Արցախի Հանրապետության Քարվաճառի շրջանի մեջ։
Ճշգրիտ և լիարժեք սահմանազատումը չափազանց կարևոր է՝ սահմանի այս կամ այն հատվածի պատկանելության հետ կապված վեճերը, կամ հնարավոր հետագա սադրանքները բացառելու նպատակով։ Հավելենք նաև, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի զինված ուժերը, հենց սահմանազատման արդյունքում ճշգրտված սահմաններով են տեղակայելու իրենց մարտական հենակետերն ու իրականացնելու մարտական հերթապահություն։

The demarcation activities are being carried out
26 November, 2020 20:09On the mentioned day, the Armenian units were withdrawn from the Karvachar Province, which, according to the provisions of the statement, passed to Azerbaijan, as a result of which, instead of the former border of Armenia with Artsakh, a border was formed between Armenia and Azerbaijan. Before the full and accurate demarcation of the mentioned section between Armenia and Azerbaijan, the gates were temporarily installed in order to stop the traffic to Karvachar and back.
Today, with the participation of the representatives of the Armed Forces of Armenia, Russia and Azerbaijan, the demarcation activities with the use of special means (GPS) started. The part of the demarcation activities is being carried out in the section of the Sotk mine, which was a part of the Karvachar Province of the Republic of Artsakh.
The accurate and full demarcation is crucial to avoid disputes over ownership of this or that part of the border and possible further provocations. We should also add that the Armed Forces of Armenia and Azerbaijan will deploy their combat bases and carry out combat duty within the borders specified as a result of the demarcation.