ՀՀ ՊՆ ռազմական ոստիկանության հայտարարությունը
24 Նոյեմբերի, 2020 17:15Եռակողմ համաձայնագրի շրջանակում հրադադարի հաստատումից հետո նրանցից շատերն արդեն վերադարձել են ռազմական գործողությունների անցկացման վայրերից, սակայն դեռևս չեն հանձնել իրենց մոտ գտնվող զենք-զինամթերքը:
ՀՀ ՊՆ ռազմական ոստիկանությունը զորահավաքային զորակոչով կամ այլ հիմունքներով զինվորական ծառայության զորակոչված քաղաքացիներին ևս մեկ անգամ հորդորում է պատերազմական գործողությունների ընթացքում ստացած, ինչպես նաև մարտական գործողությունների ընթացքում տարբեր ճանապարհներով վերցված զենք-զինամթերքը կամովին հանձնել ռազմական ոստիկանություն:
Հիշեցում. ՀՀ քրեական օրենսգրքի 235-րդ հոդվածի 5-րդ մասի համաձայն` ապօրինի կերպով պահվող զենք, ռազմամթերք, պայթուցիկ նյութեր կամ պայթուցիկ սարքեր կամովին հանձնած անձն ազատվում է քրեական պատասխանատվությունից, եթե նրա գործողություններն այլ հանցակազմ չեն պարունակում:

Заявление военной полиции МО РА
24 Ноября, 2020 17:15В ходе боевых действий, развернутых с 27 сентября, в условиях объявленного в Республике Армения военного положения, многие граждане в установленном порядке получили оружие и боеприпасы и ушли на фронт.
Многие из них уже вернулись с мест проведения боевых действий после установления режима прекращения огня в рамках трехстороннего соглашения, но еще не сдали находящееся у них оружие и боеприпасы.
Военная полиция МО РА еще раз призывает граждан, призванных на военную службу по призыву или иным основаниям, добровольно сдать военной полиции оружие и боеприпасы, полученные в ходе военных действий, а также взятые различными путями в ходе боевых действий.
Напоминание. Согласно части 5 статьи 235 Уголовного кодекса РА, лицо, добровольно сдавшее незаконно хранившееся оружие, боеприпасы, взрывчатые вещества или взрывные устройства, освобождается от уголовной ответственности, если его действия не содержат иного состава преступления.