ՀՀ ՊՆ ռազմական ոստիկանության հայտարարությունը
24 Նոյեմբերի, 2020 17:15Եռակողմ համաձայնագրի շրջանակում հրադադարի հաստատումից հետո նրանցից շատերն արդեն վերադարձել են ռազմական գործողությունների անցկացման վայրերից, սակայն դեռևս չեն հանձնել իրենց մոտ գտնվող զենք-զինամթերքը:
ՀՀ ՊՆ ռազմական ոստիկանությունը զորահավաքային զորակոչով կամ այլ հիմունքներով զինվորական ծառայության զորակոչված քաղաքացիներին ևս մեկ անգամ հորդորում է պատերազմական գործողությունների ընթացքում ստացած, ինչպես նաև մարտական գործողությունների ընթացքում տարբեր ճանապարհներով վերցված զենք-զինամթերքը կամովին հանձնել ռազմական ոստիկանություն:
Հիշեցում. ՀՀ քրեական օրենսգրքի 235-րդ հոդվածի 5-րդ մասի համաձայն` ապօրինի կերպով պահվող զենք, ռազմամթերք, պայթուցիկ նյութեր կամ պայթուցիկ սարքեր կամովին հանձնած անձն ազատվում է քրեական պատասխանատվությունից, եթե նրա գործողություններն այլ հանցակազմ չեն պարունակում:

The announcement of the Military Police of the RA Ministry of Defence
24 November, 2020 17:15Many of them have already returned from the places where the military operations took place after the established ceasefire within the framework of the trilateral agreement, but they have not yet handed over their weapons and ammunition.
The Military Police of the Ministry of Defence of the Republic of Armenia once again urges the citizens called up for military service through conscription or on other grounds to voluntarily hand over the weapons and ammunition received during the war operations, as well as the weapons and ammunition taken through different ways during the combat operations to the Military Police.
Reminder: According to the part 5 of the article 235 of the RA criminal code, a person who voluntarily hands over illegally kept weapons, ammunition, explosives or explosive devices is exempt from criminal liability, if his actions do not contain other elements of a crime.