Վարչապետը ներկայացրել է պաշտպանության նորանշանակ նախարարին
21 Նոյեմբերի, 2020 10:33«Մենք պետք է լրջորեն վերլուծենք տեղի ունեցածը, հասկանանք, թե որտեղ ենք սխալվել, ինչու ենք սխալվել և ինչ պետք է անենք այդ սխալներից հետևություններ անելու համար: Եվ, ընդհանրապես, ակնհայտ է, որ բանակի և Զինված ուժերի բարեփոխումների անհրաժեշտության առաջ ենք կանգնած: Եվ այլ հարց է, թե այդ բարեփոխումներն ի՞նչ տրամաբանությամբ պետք է ընթանան, ի՞նչ ժամանակացույցով պետք է ընթանան, ի՞նչ հարցերի պետք է անդրադառնան: Շատ կարևոր է, որ մեր բանակում և Զինված ուժերում եղած առողջ ու մրցունակ ավանդույթները, տրամաբանությունը չվնասելով՝ կարողանանք կառուցել նոր տրամաբանություն, նոր մարտավարություն, նոր ռազմավարություն, որը հաջողությունների կբերի մեր բանակին, մեր Զինված ուժերին: Որովհետև մեր երկրի անվտանգության երաշխավորը հենց Զինված ուժերն են, հենց բանակն է»,- ասել է վարչապետը:
Պաշտպանության նախկին նախարար Դավիթ Տոնոյանը իր խոսքում նշել է. «Մեծարգո պարոն վարչապետ, մեարծարգո պարոն նախարար, ես արդեն հնարավորություն եմ ունեցել իմ հրապարակային խոսքում հայտնել իմ կարծիքը, իմ մոտեցումները: Եվս մեկ անգամ շնորհակալություն եմ հայտնում անձնակազմին, որի հետ անցկացրեցինք այս դժվարին օրերը: Ունենք խնդիրներ, որոնք շուտափույթ լուծում են պահանջում»: Դավիթ Տոնոյանը պատրաստակամություն է հայտնել շարունակել իր փորձը փոխանցել նորանշանակ նախարարին՝ այս շատ դժվարին ու բախտորոշ փուլում հաղթահարելու բոլոր խնդիրները:
Նորանշանակ նախարար Վաղարշակ Հարությունյանն իր հերթին շնորհակալություն է հայտնել վարչապետին՝ վստահության համար և նշել, որ ստեղծված ռազմաքաղաքական իրավիճակում պետք է համապատասխան քայլեր ձեռնարկել. «Իրավիճակը կապված է տարածաշրջանում Թուրքիայի գործունեության հետ, Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ առաքելության և պատերազմից հետո ստեղծված այն իրավիճակի հետ, որը մենք ունենք: Ես համոզված եմ, որ մենք սպայական կազմով, պահպանելով այն դրականը, ինչ որ ունեինք բանակում, կարճ ժամանակում կնախապատրաստենք, կգնահատենք արդյունքները, սուբյեկտիվ և օբյեկտիվ պատճառները և կնախապատրաստենք բարեփոխումների նոր փաթեթ, որը Ձեզ կզեկուցենք»:

Премьер-министр представил новоназначенного министра обороны
21 Ноября, 2020 10:33“Мы должны серьезно проанализировать произошедшее, понять, где и почему были допущены ошибки и что нужно сделать, чтобы сделать выводы из этих ошибок. И, в целом, очевидно, что мы стоим перед необходимостью реформирования армии и Вооруженных сил. И другой вопрос, в какой логике должны пройти эти реформы, по какому графику они должны пройти, какие задачи они должны решить. Очень важно, чтобы не нарушая имеющиеся в нашей армии и ВС здоровые и конкурентоспособные традиции, мы смогли построить новую логику, новую тактику, новую стратегию, что принесет успех нашей армии и ВС. Потому что гарантом безопасности нашей страны являются именно Вооруженные силы, именно армия”, - сказал премьер-министр.
Бывший министр обороны Давид Тоноян в своей речи отметил: “Многоуважаемый господин премьер-министр, многоуважаемый господин министр, я уже имел возможность выразить свое мнение и подходы в своем публичном выступлении. Еще раз выражаю благодарность личному составу, с которым мы провели эти трудные дни. У нас есть проблемы, которые требуют оперативного решения”. Давид Тоноян выразил готовность передать свой опыт новоназначенному министру для преодоления всех проблем на этом очень сложном и ответственном этапе.
Новоназначенный министр Вагаршак Арутюнян поблагодарил премьер-министра за оказанное доверие, отметив, что в создавшейся военно-политической ситуации необходимо предпринять соответствующие шаги: “Ситуация связана с деятельностью Турции в регионе, миротворческой миссией Российской Федерации и сложившейся послевоенной ситуацией, которая имеется на данный момент. Я убежден, что мы вместе с офицерским составом, сохранив положительные моменты, которые были у нас в армии, в короткие сроки оценим результаты, субъективные и объективные причины, подготовим новый пакет реформ, о котором мы вам доложим”.