Վարչապետը ներկայացրել է պաշտպանության նորանշանակ նախարարին
21 Նոյեմբերի, 2020 10:33«Մենք պետք է լրջորեն վերլուծենք տեղի ունեցածը, հասկանանք, թե որտեղ ենք սխալվել, ինչու ենք սխալվել և ինչ պետք է անենք այդ սխալներից հետևություններ անելու համար: Եվ, ընդհանրապես, ակնհայտ է, որ բանակի և Զինված ուժերի բարեփոխումների անհրաժեշտության առաջ ենք կանգնած: Եվ այլ հարց է, թե այդ բարեփոխումներն ի՞նչ տրամաբանությամբ պետք է ընթանան, ի՞նչ ժամանակացույցով պետք է ընթանան, ի՞նչ հարցերի պետք է անդրադառնան: Շատ կարևոր է, որ մեր բանակում և Զինված ուժերում եղած առողջ ու մրցունակ ավանդույթները, տրամաբանությունը չվնասելով՝ կարողանանք կառուցել նոր տրամաբանություն, նոր մարտավարություն, նոր ռազմավարություն, որը հաջողությունների կբերի մեր բանակին, մեր Զինված ուժերին: Որովհետև մեր երկրի անվտանգության երաշխավորը հենց Զինված ուժերն են, հենց բանակն է»,- ասել է վարչապետը:
Պաշտպանության նախկին նախարար Դավիթ Տոնոյանը իր խոսքում նշել է. «Մեծարգո պարոն վարչապետ, մեարծարգո պարոն նախարար, ես արդեն հնարավորություն եմ ունեցել իմ հրապարակային խոսքում հայտնել իմ կարծիքը, իմ մոտեցումները: Եվս մեկ անգամ շնորհակալություն եմ հայտնում անձնակազմին, որի հետ անցկացրեցինք այս դժվարին օրերը: Ունենք խնդիրներ, որոնք շուտափույթ լուծում են պահանջում»: Դավիթ Տոնոյանը պատրաստակամություն է հայտնել շարունակել իր փորձը փոխանցել նորանշանակ նախարարին՝ այս շատ դժվարին ու բախտորոշ փուլում հաղթահարելու բոլոր խնդիրները:
Նորանշանակ նախարար Վաղարշակ Հարությունյանն իր հերթին շնորհակալություն է հայտնել վարչապետին՝ վստահության համար և նշել, որ ստեղծված ռազմաքաղաքական իրավիճակում պետք է համապատասխան քայլեր ձեռնարկել. «Իրավիճակը կապված է տարածաշրջանում Թուրքիայի գործունեության հետ, Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ առաքելության և պատերազմից հետո ստեղծված այն իրավիճակի հետ, որը մենք ունենք: Ես համոզված եմ, որ մենք սպայական կազմով, պահպանելով այն դրականը, ինչ որ ունեինք բանակում, կարճ ժամանակում կնախապատրաստենք, կգնահատենք արդյունքները, սուբյեկտիվ և օբյեկտիվ պատճառները և կնախապատրաստենք բարեփոխումների նոր փաթեթ, որը Ձեզ կզեկուցենք»:

21 November, 2020 10:33“We need to seriously analyze what happened, understand our mistake, why we made mistakes, and what we need to do to draw conclusions from those mistakes. It seems to be obvious that we need to reform the Army and the Armed Forces, in general. It remains to be seen which way the reforms should go, with what timetable, and what issues should be addressed. It is important now to develop a new logic and a new strategy without undermining the existing background of sound and competitive traditions, the logic of our army and our armed forces which should bring success to the Army because the Armed Forces guarantee our country’s security,” the Prime Minister said.
Outgoing Defence Minister David Tonoyan said, “Honorable Prime Minister, dear Minister, I have already had the opportunity to express my views and approaches in my public speech. I would like to once again thank the staff with whom we worked all the way through these difficult days. There are serious problems that call for prompt response.” David Tonoyan expressed his readiness to share his experience with the new Defense Minister in an effort to defy the challenges faced at this crucial stage.
In turn, newly appointed Defense Minister Vagharshak Harutyunyan thanked the Prime Minister for confidence, stating that the appropriate measures should be taken in the current military-political situation. “The current situation has to do with Turkey’s activity in the region, the Russian peacekeeping mission and the post-war situation that we have. I am convinced that in close cooperation with the commissioned staff we will be able to preserve the positive we had in the Army, assess the objective and subjective reasons within a short period of time and submit a new package of reforms.”