ՀՀ պաշտպանության նախարարը հանդիպել է Հայաստանում Ռուսաստանի դեսպանի հետ
19 Նոյեմբերի, 2020Նոյեմբերի 19-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը հանդիպել է ՀՀ-ում ՌԴ արտակարգ և լիազոր դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինի հետ:
Դավիթ Տոնոյանը բարձր է գնահատել տարածաշրջանում ռազմաքաղաքական իրավիճակի կարգավորմանն ուղղված Ռուսաստանի Դաշնության դերն ու ջանքերը, ինչպես նաև Արցախում ՌԴ խաղաղապահ առաքելության ընթացքն ու արդյունավետությունը:
Կողմերը կարևորել են Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ ուժերի և Կարմիր Խաչի միջազգային Կոմիտեի համակարգմամբ իրականացվող զոհված զինծառայողների, գերիների, պատանդների և անհայտ կորածների հայտնաբերման և փոխանակման աշխատանքները:
ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը հերթական անգամ ցավակցական խոսքեր է ուղղել ՌԴ դեսպանին՝ ՀՀ տարածքում Մի-24 ուղղաթիռի խոցման արդյունքում ՌԴ զինծառայողների զոհվելու կապակցությամբ և Սերգեյ Կոպիրկինին փոխանցել մայոր Յուրի Իշչուկին (հետմահու), ավագ լեյտենանտ Ռոման Ֆեդինին (հետմահու) և ավագ լեյտենանտ Վլադիսլավ Գրյազինին Մարտական ծառայության մեդալով պարգևատրելու մասին ՀՀ նախագահի հրամանագրերը և պարգևները:

19 November, 2020 19:03David Tonoyan highly appreciated the role and efforts of the Russian Federation for the settlement of the military-political situation in the region, as well as the course and effectiveness of the Russian peacekeeping mission in Artsakh.
The sides attached importance to the activities for the detection and exchange of the killed servicemen, captives, hostages and missing persons that are being carried out through the coordinated efforts of the peacekeeping forces of the Russian Federation and the International Committee of the Red Cross.
Minister of Defence David Tonoyan once again expressed his condolences to the Ambassador of Russia over the death of the Russian servicemen after the downing of the Russian Mi-24 helicopter in the territory of Armenia and transmitted the decrees of the President of Armenia on granting the Medal for Combat Service to Major Yuri Ishchuk (posthumously), Senior Lieutenant Roman Fedin (posthumously) and Senior Lieutenant Vladislav Gryazin and awards to Sergey Kopirkin.