ՀՀ պաշտպանության նախարարը հանդիպել է Հայաստանում Ռուսաստանի դեսպանի հետ
19 Նոյեմբերի, 2020Նոյեմբերի 19-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը հանդիպել է ՀՀ-ում ՌԴ արտակարգ և լիազոր դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինի հետ:
Դավիթ Տոնոյանը բարձր է գնահատել տարածաշրջանում ռազմաքաղաքական իրավիճակի կարգավորմանն ուղղված Ռուսաստանի Դաշնության դերն ու ջանքերը, ինչպես նաև Արցախում ՌԴ խաղաղապահ առաքելության ընթացքն ու արդյունավետությունը:
Կողմերը կարևորել են Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ ուժերի և Կարմիր Խաչի միջազգային Կոմիտեի համակարգմամբ իրականացվող զոհված զինծառայողների, գերիների, պատանդների և անհայտ կորածների հայտնաբերման և փոխանակման աշխատանքները:
ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը հերթական անգամ ցավակցական խոսքեր է ուղղել ՌԴ դեսպանին՝ ՀՀ տարածքում Մի-24 ուղղաթիռի խոցման արդյունքում ՌԴ զինծառայողների զոհվելու կապակցությամբ և Սերգեյ Կոպիրկինին փոխանցել մայոր Յուրի Իշչուկին (հետմահու), ավագ լեյտենանտ Ռոման Ֆեդինին (հետմահու) և ավագ լեյտենանտ Վլադիսլավ Գրյազինին Մարտական ծառայության մեդալով պարգևատրելու մասին ՀՀ նախագահի հրամանագրերը և պարգևները:

Министр обороны РА встретился с послом России в Армении
19 Ноября, 202019 ноября министр обороны РА Давид Тоноян встретился с чрезвычайным и полномочным послом Российской Федерации в Республике Армения Сергеем Копыркиным.
Давид Тоноян высоко оценил роль и усилия Российской Федерации в урегулировании военно-политической ситуации в регионе, а также ход и эффективность российской миротворческой миссии в Арцахе.
Стороны обозначили важность выполняемых миротоворческими силами Российской Федерации и Международного комитета Красного Креста работ по обнаружению и обмену погибшими военнослужащими, военнопленными, заложниками и пропавшими без вести.
Министр обороны РА Давид Тоноян еще раз выразил соболезнования послу России в связи с гибелью российских военнослужащих в результате поражения вертолета Ми-24 на территории Армении и передал Сергею Копыркину награды и указы Президента Республики Армения о награждении медалью «За боевую службу» майора Юрия Ищука (посмертно), старшего лейтенанта Романа Фединина (посмертно) и старшего лейтенанта Владислава Грязинина.