19 Նոյեմբերի, 2020 10:29Մենք մի քանի անգամ, ցավոք սրտի, արդեն առիթ ունեցել ենք անդրադառնալու պարոն Քոչարյանի հրապարակային հայտարարություններին, որոնց մեջ օգտագործվում են պետական բարձր պաշտոն զբաղեցնող պաշտոնյային բացարձակ անհարիր ու անընդունելի՝ «բանակ էլ, համարյա էդպիսին, չկա, բայց դրանք զինված մարդիկ են», «ռազմաօդային ուժերի չթռնող հրամանատար», կամ «ձկնորսի համազգեստ»՝ արտահայտություններին։ Բայց անհրաժեշտ հետևություններ անելու, բանակի, զինվորի ու սպայի, ՊՆ բազմաթիվ քաղաքացիական ծառայողների հասցեին հնչած ծայրահեղ վիրավորական արտահայտությունների համար ներողություն խնդրելու փոխարեն, պարոնը շարունակում է իր՝ այլևս ակնհայտորեն թիրախավորված արշավը։
Մասնավորապես, պարոն Քոչարյանը, նախօրեին, լրատվամիջոցներից մեկին տված հարցազրույցում, պատասխանելով լրագրողի՝ «տպավորություն է, որ քավության նոխազ եք ուզում սարքել Դավիթ Տոնոյանին, ինչո՞վ է մեղավոր Տոնոյանը» հարցին, բառացիորեն պատասխանում է հետևյալը. «Բայց ո՞վ է ասում Դավիթ Տոնոյանն է մեղավոր, մեղավորների տարբեր մակարդակներ կան: Դավիթ Տոնոյանը մեղավոր է, որովհետեւ ինքը պաշտպանության նախարարն է, հիմա ոչ մեկը մեղավոր չի՞, Դավիթ Տոնոյանը մեղավոր չի՞, այլ նախարարներ մեղավոր չե՞ն»։ Այսինքն՝ պարոն Քոչարյանը փաստում է, որ չունի որևէ իրական հիմք՝ պաշտպանության նախարարին որևէ մեղադրանք ներկայացնելու համար և որ իր ողջ այս արշավն անում է զուտ «աչքաչափով», այն համոզմունքով՝ որ եթե ինչ-որ բան եղել է, ապա ինչ-որ մեկը պետք է մեղավոր լինի։
Եթե այս արտահայտության հեղինակը լիներ պատահական որևէ մարդ, ապա ամեն ինչ հասկանալի և ընկալելի կլիներ։ Բայց երբ այդ ամենը հնչում է պաշտոնյայի շուրթերից, որը զբաղեցնում է ԱԺ պաշտպանության և անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի պաշտոնը, ապա այս իրադրությունը բացառապես տարակուսանք է առաջացնում։
Ընդ որում, պարոն Քոչարյանը անում է քայլեր, որոնք իրական վտանգ են պարունակում և շատ լուրջ մտահոգություն առաջացնում։ Օրինակ՝ պատերազմի ընթացքում ՍՈՒ 30-ՍՄ ինքնաթիռների կիևառության մասին գերզգայուն հարցադրումները պաշտպանության նախարարությունում, պաշտպանության նախարարի և ԶՈՒ ԳՇ պետ, գեներալ-գնդապետ Օնիկ Գասպարյանի հետ փակ դռների ետևում քննարկելու փոխարեն, պարոն Քոչարյանն անում է հրապարակային հարցադրումներ, որոնց պատասխանները, այս պարագայում, գաղտնիք են հանդիսանում։ Նույնը՝ կապված իր կողմից նշված ՌԷՊ միջոցների մասին։ Արդյո՞ք սա պաշտոնյայի՝ իր տեղում չգտնվելու, իր ոլորտին չտիրապետելու ամենավառ վկայությունը չէ։ Ի՞նչ է ակնկալում Անդրանիկ Քոչարյանը՝ հնչեցնելով հարցադրումներ, որոնց պատասխանները գաղտնիք են։ Արդյո՞ք սա տարրական ու էժանագին շահարկում, կամ՝ առնվազն բացարձակ անընդունելի սադրանք չէ՝ ստիպելու պաշտպանական գերատեսչությանը բացահայտել փաստեր, որոնք ձեռնտու են բացառապես թշնամուն։ Ի՞նչ խնդիր է հետապնդում Անդրանիկ Քոչարյանը, հետևողականորեն անելով վիրավորական հայտարարություններ ողջ բանակի համար, որն, ի դեպ, ներկա փուլում լուծում է գերկարևոր խնդիրներ՝ կապված ուժերի ու ռեսուրսների վերականգնման, վերախմբավորման, նոր ենթակառուցվածքներ ստեղծելու, մարտունակությունը նոր մակարդակի բարձրացնելու հետ և այլն։
Պաշտպանության նախարարությունը, սթափ և մանրամասն վերլուծելով Անդրանիկ Քոչարյանի՝ վերջին օրերի բոլոր հրապարակային հայտարարությունները, հետզհետե հանգում է եզրակացության, որ այս պաշտոնյան բացարձակապես չի տիրապետում խորհրդարանում իր համակարգման տակ գտնվող ոլորտին, չունի բավարար գիտելիքներ պաշտպանական համակարգից, չի գիտակցում պետական գաղտնիքի սահմաններն ու դրանից բխող սահմանափակումները և անում է գործողություններ, որոնք, մեծ հաշվով, հարվածի տակ են դնում մեր պետության անվտանգությունը։ Ըստ այդմ՝ պաշտպանության նախարարությունը դիտարկում է Անդրանիկ Քոչարյանի՝ ԱԺ պաշտպանության և անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի կարգավիճակում պաշտոնավարման նպատակահարմարությունը քննարկելու խնդրանքով ԱԺ նախագահին, ինչպես նաև ակնհայտ վիրավորանք պարունակող հրապարակային հայտարարությունների հարցով ԱԺ էթիկայի հանձնաժողովին դիմելու հնարավորությունը։

19 Ноября, 2020 10:29К сожалению, мы уже несколько раз имели возможность сослаться на публичные заявления господина Кочаряна, в которых используются совершенно неуместные и неприемлемые для чиновника, занимающего высокую государственную должность выражения: «армии нет, почти такой, но это вооруженные люди», «нелетающий командир военно-воздушных сил» или «форма рыбака». Но вместо того, чтобы сделать необходимые выводы, извиниться за крайне оскорбительные высказывания в адрес армии, солдата и офицера, многих гражданских служащих МО, господин продолжает свою явно целенаправленную кампанию.
В частности, господин Кочарян, вчера в интервью одному из СМИ, отвечая на вопрос журналиста: «Складывается ощущение, что вы хотите сделать Давида Тонояна козлом отпущения, в чем виновен Тоноян?», дословно отвечает следующее: «А кто говорит, что Давид Тоноян виновен? Есть разные уровни виновных. «Давид Тоноян виновен, потому что он министр обороны. Теперь никто не виновен? Разве Давид Тоноян не виновен, другие министры не виновны?» Другими словами, господин Кочарян заявляет, что у него нет реальных оснований, чтобы выдвигать обвинения против министра обороны и что он проводит всю свою кампанию “на глаз”, с тем убеждением, что если что-то случилось, то кто-то должен быть виновен.
Если бы автором этой фразы был случайный человек, все было бы понятно. Но когда все это звучит из уст чиновника, занимающего должность председателя Постоянной комиссии НС по вопросам обороны и безопасности, то такая ситуация вызывает только недоумение.
При этом, господин Кочарян предпринимает шаги, которые представляют реальную опасность и вызывают очень серьезную озабоченность. Например, вместо того, чтобы обсуждать весьма деликатные вопросы об использовании Су-30СМ во время войны за закрытыми дверями в министерстве обороны с министром обороны и начальником ГШ ВС, генерал-полковником Оником Гаспаряном, господин Кочарян делает общественную постановку вопросов, ответы на которые, в данном случае, являются секретными. То же самое и с упомянутыми им средствами РЭБ. Разве это не ярчайшее свидетельство того, что чиновник находится не на своем месте и не владеет своей сферой? Чего ожидает Андраник Кочарян, задавая вопросы, ответы на которые являются секретными? Разве это не элементарная и дешевая манипуляция или, по крайней мере, абсолютно неприемлемая провокация с целью заставить оборонное ведомство раскрыть факты, которые выгодны исключительно противнику? Какую задачу преследует Андраник Кочарян, последовательно выступая с оскорбительными высказываниями в адрес всей армии, которая, кстати, на данном этапе решает сверхважные задачи, связанные с восстановлением сил и ресурсов, их перегруппировкой, созданием новых инфраструктур, повышением боеспособности на новый уровень и т. д.?
Министерство обороны, трезво и подробно анализируя все публичные заявления Андраника Кочаряна за последние дни, постепенно приходит к выводу, что этот чиновник абсолютно не владеет сферой, находящейся под его контролем в парламенте, не имеет достаточных знаний о системе обороны, не осознает границы государственных секретов и исходящие из этого ограничения, он осуществляет действия, которые по большому счету ставят под удар безопасность нашего государства. В связи с этим Министерство обороны рассматривает возможность обращения к Председателю НС с просьбой обсудить целесообразность занятия Андраником Кочаряном должности председателя Постоянной комиссии НС по вопросам обороны и безопасности, а также обратиться в Комиссию по этике НС по вопросам публичных заявлений, содержащих явные оскорбления.