16 Նոյեմբերի, 2020 20:46Պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը նոյեմբերի 16-ին խորհրդարան է ներկայացել համազգեստով, որի ձևն ու կրման կանոնները սահմանված են ՀՀ ՊՆ 24.12.2019թ. 1694 հրամանով։ Այսինքն՝ դա ոչ միայն «անհասկանալի» համազգեստ չէ, այլև բոլոր անհրաժեշտ ընթացակարգերով հաստատված է պաշտպանական գերատեսչության կողմից և սահմանված են դրա կրման կանոնները՝ բոլոր մանրուքներով։ Ու եթե ԱԺ պաշտպանության և անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահը, գոնե ի պաշտոնե, փորձեր հետաքրքրվել խնդրով, ապա կտեղեկացվեր, որ այդ համազգեստը շուրջ մեկ տարի է՝ ինչ կրում են ՊՆ քաղաքացիական ծառայողները։ Այսինքն՝ պարոն Քոչարյանը, «ձկնորսի համազգեստ» արտահայտությամբ, փաստացի, վիրավորել է պաշտպանության նախարարության համակարգի մի քանի հարյուր քաղաքացիական ծառայողի, ովքեր ամեն օր պատվով կրում են այդ համազգեստը։
Ակնկալում ենք, որ պետական բարձրաստիճան պաշտոնյան բավարար խոհեմություն ու քաջություն կունենա և ներողություն կխնդրի երկրի պաշտպանական գերատեսչության բոլոր այն աշխատակիցներից, որոնք, իր բնորոշմամբ՝ «ձկնորսի համազգեստ» են կրում։

16 Ноября, 2020 20:4616 ноября министр обороны Давид Тоноян явился в парламент в форме, правила ношения которой определены по приказу 1694 Министерства обороны РА от 24 декабря 2019 года. Иными словами, это не только не «непонятная» форма, но она также утверждена оборонным ведомством со всеми необходимыми процедурами и установлены правила ее ношения со всеми деталями. И если бы председатель постоянной комиссии НС по вопросам обороны и безопасности хотя бы попытался поинтересоваться этим вопросом исходя из своей должности, ему бы сообщили, что уже около года гражданские служащие МО РА носят эту форму. Другими словами, господин Кочарян выражением «форма рыбака» фактически оскорбил несколько сотен гражданских служащих Министерства обороны, которые ежедневно с честью носят эту форму.
Рассчитываем, что у высокопоставленного государственного чиновника хватит рассудительности и смелости и он принесет извинения всем сотрудникам оборонного ведомства страны, которые, по его определению, носят «форму рыбака».