15 Նոյեմբերի, 2020 18:45Նշված տեսանյութն ակնհայտ տեղեկատվական մանիպուլյացիա է, քանի որ 2016 թվականին կատարված նկարահանման մեջ, այդ ժամանակ ՀՀ ՊՆ 1-ին տեղակալ Դավիթ Տոնոյանը խոսել է 2016 թվականի ապրիլյան մարտական գործողություններիընթացքում հայկական ուժերի դեմ կիրառված իսրայելական, հիմնականում Harop տեսակի «կամիկաձե» ԱԹՍ-ների մասին, մինչդեռ նրա խոսքերի տակ ցուցադրվում են 2020 թվականին կիրառված բոլորովին այլ, թուրքական արտադրության Bayraktar TB2 տեսակի հարվածային ԱԹՍ-ներ։ Այսինքն՝ Դավիթ Տոնոյանը, 2016 թվականին խոսել է սպառազինության մեկ տեսակի մասին, իսկ շրջանառվող տեսանյութում նրա խոսքերը վերագրվում են 4 տարի անց կիրառված սպառազինության բոլորովին այլ տեսակի, որն, ի դեպ, Ադրբեջանի սպառազինության մեջ է հայտնվել Արցախի դեմ պատերազմից անմիջապես առաջ՝ ընդհուպ մինչև 2020 թվականի սեպտեմբեր ամիսը։
2016 թվականին կիրառված Harop և 2020 թվականին կիրառված Bayraktar TB2 տիպի անօդաչուների միջև տեխնոլոգիական և կիրառական ահռելի տարբերություն կա, և բացարձակ անընդունելի է սպառազինության մեկ տեսակին տրված մեկնաբանությունները վերագրել բոլորովին ուրիշ տեսակի։ Իսրայելական Harop տեսակի ԱԹՍ-ները, որոնք կիրառվել են 2016-ին, հեշտ հայտնաբերելի են, մասնավորապես նաև շնորհիվ շարժիչի աշխատանքի բարձր աղմուկի, որը լսելի է մեծ տարածության վրա,ինչը հնարավորություն է տալիս անձնակազմին պատսպարվել մինչև հարվածը, մյուս կողմից նաև թիրախավորել դրանք։
Մինչդեռ Bayraktar-ները գործում են անհամեմատ մեծ բարձրության վրա և դրանց հայտնաբերելը շատ ավելի բարդ է։ Իսրայելական Harop-ները, ինչպես 2016-ի, այնպես էլ 2020 թվականի մարտական գործողությունների ընթացքում, համեմատաբար հեշտ հայտնաբերվում և խոցվում էին հայկական ՀՕՊ ստորաբաժանումների միջոցով։ Մասնավորապես, 2020 թվականի մարտական գործողությունների ընթացքում հայկական ՀՕՊ ստորաբաժանումների կողմից խոցվել է շուրջ 200 իսրայելական Harop տեսակի ԱԹՍ։ Մինչդեռ թուրքական արտադրության Bayraktar-ները հայտնաբերելն ու ոչնչացնելը անհամեմատ բարդ է՝ շնորհիվ դրանց բոլորովին այլ տեխնոլոգիական բնութագրերի։ Բայց նույնիսկ այդ պարագայում հայկական ուժերին հաջողվել է պատկառելի քանակությամբ Bayraktar TB2 տեսակի ԱԹՍ ոչնչացնել, ինչի արդյունքում հակառակորդը, որոշ դեպքերում, ստիպված էր ընդհանրապես դադարեցնել դրանց թռիչքները։
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը կտրականապես անընդունելի է համարում նման մանիպուլյացիաները՝ դրանք վերագրելով վերջին շրջանում նկատվող, հետևողական և ուղղորդված կերպով բանակի հեղինակությանը հարված հասցնելու խիստ վտանգավոր ծրագրերին, և կոչ անում հասարակությանն ու ԶԼՄ-ներին ձեռնպահ մնալ նման էժանագին հնարքներին տրվելուց և դրանք տարածելուց։

15 November, 2020 18:45The mentioned video is an obvious information manipulation, since in the shooting of 2016, David Tonoyan who was first Deputy Minister of Defence of Armenia at that time spoke about the Israeli-made, mainly Harop type "kamikaze" UAVs used against the Armenian forces during the combat operations of April 2016, while under his words, the completely different striking UAVs of Turkish-made Bayraktar TB2 type used in 2020 are shown. In other words, David Tonoyan spoke about one type of armament in 2016 and in the circulating video his words are attributed to a completely different type of armament used 4 years later, which, by the way, appeared in the armament of Azerbaijan just before the war against Artsakh until September of 2020.
There is a huge technological-practical difference between Harop used in 2016 and Bayraktar TB2 UAVs used in 2020 and it is absolutely unacceptable to attribute the comments given to one type of armament to a completely different type. The Israeli-made Harop type UAVs used in 2016 are easy to detect, especially because of the high noise of the engine, which can be heard over a long distance, which allows the personnel to take cover before the blow and at the same time to target them.
While the Bayraktars operate at an incomparably high altitude and their detection is much more difficult. The Israeli-made Harops were relatively easily detected and hit by the Armenian air defence units during both the 2016 and 2020 combat operations. In particular, during the 2020 combat operations, around 200 Israeli-made Harop UAVs were hit by the Armenian air defence units. Meanwhile, the detection and destruction of the Turkish-made Bayraktars are incomparably difficult due to their completely different technological characteristics. But even in that case, the Armenian forces managed to destroy a considerable amount of Bayraktar TB2 UAVs, as a result of which the opponent, in some cases, had to stop their flights altogether.
The Ministry of Defence of the Republic of Armenia considers such manipulations to be categorically unacceptable, attributing them to the extremely dangerous programs of attacking the reputation of the army and calls the society and mass media to refrain from spreading such cheap tricks.