15 Նոյեմբերի, 2020 18:45Նշված տեսանյութն ակնհայտ տեղեկատվական մանիպուլյացիա է, քանի որ 2016 թվականին կատարված նկարահանման մեջ, այդ ժամանակ ՀՀ ՊՆ 1-ին տեղակալ Դավիթ Տոնոյանը խոսել է 2016 թվականի ապրիլյան մարտական գործողություններիընթացքում հայկական ուժերի դեմ կիրառված իսրայելական, հիմնականում Harop տեսակի «կամիկաձե» ԱԹՍ-ների մասին, մինչդեռ նրա խոսքերի տակ ցուցադրվում են 2020 թվականին կիրառված բոլորովին այլ, թուրքական արտադրության Bayraktar TB2 տեսակի հարվածային ԱԹՍ-ներ։ Այսինքն՝ Դավիթ Տոնոյանը, 2016 թվականին խոսել է սպառազինության մեկ տեսակի մասին, իսկ շրջանառվող տեսանյութում նրա խոսքերը վերագրվում են 4 տարի անց կիրառված սպառազինության բոլորովին այլ տեսակի, որն, ի դեպ, Ադրբեջանի սպառազինության մեջ է հայտնվել Արցախի դեմ պատերազմից անմիջապես առաջ՝ ընդհուպ մինչև 2020 թվականի սեպտեմբեր ամիսը։
2016 թվականին կիրառված Harop և 2020 թվականին կիրառված Bayraktar TB2 տիպի անօդաչուների միջև տեխնոլոգիական և կիրառական ահռելի տարբերություն կա, և բացարձակ անընդունելի է սպառազինության մեկ տեսակին տրված մեկնաբանությունները վերագրել բոլորովին ուրիշ տեսակի։ Իսրայելական Harop տեսակի ԱԹՍ-ները, որոնք կիրառվել են 2016-ին, հեշտ հայտնաբերելի են, մասնավորապես նաև շնորհիվ շարժիչի աշխատանքի բարձր աղմուկի, որը լսելի է մեծ տարածության վրա,ինչը հնարավորություն է տալիս անձնակազմին պատսպարվել մինչև հարվածը, մյուս կողմից նաև թիրախավորել դրանք։
Մինչդեռ Bayraktar-ները գործում են անհամեմատ մեծ բարձրության վրա և դրանց հայտնաբերելը շատ ավելի բարդ է։ Իսրայելական Harop-ները, ինչպես 2016-ի, այնպես էլ 2020 թվականի մարտական գործողությունների ընթացքում, համեմատաբար հեշտ հայտնաբերվում և խոցվում էին հայկական ՀՕՊ ստորաբաժանումների միջոցով։ Մասնավորապես, 2020 թվականի մարտական գործողությունների ընթացքում հայկական ՀՕՊ ստորաբաժանումների կողմից խոցվել է շուրջ 200 իսրայելական Harop տեսակի ԱԹՍ։ Մինչդեռ թուրքական արտադրության Bayraktar-ները հայտնաբերելն ու ոչնչացնելը անհամեմատ բարդ է՝ շնորհիվ դրանց բոլորովին այլ տեխնոլոգիական բնութագրերի։ Բայց նույնիսկ այդ պարագայում հայկական ուժերին հաջողվել է պատկառելի քանակությամբ Bayraktar TB2 տեսակի ԱԹՍ ոչնչացնել, ինչի արդյունքում հակառակորդը, որոշ դեպքերում, ստիպված էր ընդհանրապես դադարեցնել դրանց թռիչքները։
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը կտրականապես անընդունելի է համարում նման մանիպուլյացիաները՝ դրանք վերագրելով վերջին շրջանում նկատվող, հետևողական և ուղղորդված կերպով բանակի հեղինակությանը հարված հասցնելու խիստ վտանգավոր ծրագրերին, և կոչ անում հասարակությանն ու ԶԼՄ-ներին ձեռնպահ մնալ նման էժանագին հնարքներին տրվելուց և դրանք տարածելուց։

15 Ноября, 2020 18:45Упомянутое видео представляет собой очевидную информационную манипуляцию, поскольку в видео, снятом в 2016 году, тогдашний первый заместитель МО Республики Армения Давид Тоноян говорил об использованных против армянских сил во время боевых действий в апреле 2016 года израильских БПЛА, в основном БПЛА «камикадзе» типа Harop, в то время как под его словами показываются совершенно новые ударные БПЛА типа Bayraktar TB2 турецкого производства, которые применялись в 2020 году. Другими словами, Давид Тоноян в 2016 году говорил об одном виде вооружения, а в распространяемом видео его слова приписываются к совершенно другому типу вооружения, которое применялось 4 года спустя, и который, кстати, появился на вооружении Азербайджана незадолго до войны против Арцаха, до сентября 2020 года.
Существует огромная технологическая и практическая разница между БПЛА Harop, использовавшимся в 2016 году, и БПЛА типа Bayraktar TB2, использовавшимися в 2020 году, и абсолютно недопустимо относить комментарии, данные к одному типу вооружения, к совершенно другому типу. Израильские БПЛА типа Harop, использованные в 2016 году, легко обнаружить, в частности из-за высокого шума двигателя, который слышен на большом расстоянии, что позволяет военнослужащим укрыться перед ударом, с другой стороны, также, поразить их.
Между тем Bayraktar-ы работают на несравнимо больших высотах и их гораздо труднее обнаружить. Израильские Harop-ы как во время боевых действий 2016 года, так и в 2020 году, могут быть относительно легко обнаружены и поражены подразделениями ПВО Армении. В частности, в ходе боевых действий 2020 года подразделениями ПВО Армении были сбиты около 200 израильских БПЛА типа Harop. Между тем, Bayraktar-ы турецкого производства несравненно сложно обнаружить и уничтожить из-за их совершенно других технологических характеристик. Но даже в этом случае армянским силам удалось уничтожить значительное количество БПЛА типа Bayraktar TB2, в результате чего противник в некоторых случаях был вынужден вообще прекратить их полеты.
Министерство обороны РА считает такие манипуляции категорически неприемлемыми, приписывая их к замечаемым в последнее время опасным планам по последовательному и целенаправленному нанесению ущерба репутации армии, и призывает общественность и СМИ не поддаваться таким дешевым уловкам и воздерживаться от их распространения.