15 Նոյեմբերի, 2020 14:521. Ներկայացվում է, թե իբր ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը, մասնավոր ընկերության միջոցով զենք ու զինամթերք է վաճառել Թուրքիային, որտեղից այն հայտնվել է Սիրիայում գտնվող թուրքամետ ահաբեկիչների ձեռքում։
Բացահայտ և լկտի սուտ է. Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարությունը, որևէ խողովակով, երբևէ, որևէ տեսակի զենք կամ զինամթերք չի վաճառել Թուրքիայի Հանրապետությանը։ Հրապարակման մեջ նշված փաստաթղթերի հիմնական մասը մեկնաբանվում է խեղաթյուրված կերպով, և հենց այդ խեղաթյուրման վրա էլ կառուցվում է շրջանառվող ապատեղեկատվությունը։
2. Ներկայացվում է, թե իբր անհայտ պատճառներով ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը 3.5 միլիոն դոլարի փոխառություն է տվել մասնավոր մի ընկերության, որի ղեկավարն ընկերական հարաբերություններ ունի պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանի հետ։
Բացահայտ և լկտի սուտ է. պաշտպանության նախարարությունն այդ փոխառությունը տվալ ընկերությանը հատկացրել է երրորդ երկրից Հայաստան սպառազինության մատակարարումների շարունակականությունն ապահովելու նպատակով։ Ընդ որում, փոխառությունը հատկացնելու պահին տվյալ ընկերությունն արդեն իսկ մատակարարել էր պատվիրված սպառազինության մի մասը, որի արժեքն ավելին էր, քան տրված փոխառությունը։ Իսկ գործարքի ընդհանուր արժեքը բազմապատիկ ավելին էր, քան նշված փոխառության չափը։
Ի դեպ, աչքի առաջ ունենալով պետական գերատեսչության պաշտոնական գրությունների փաստացի արտահոսքի երևույթը, չափազանց ուշագրավ է դառնում հանգամանքը, որ նշված փաստաթղթերը, դեռևս 2018թ.-ին, ուսումնասիրության համար, առգրավված են եղել պետական այլ կառույցի կողմից։
3. Նշվում է, թե իբր պատերազմի մեկնարկին, մասնավոր ինչ-որ անձինք պաշտպանության նախարարությանն առաջարկություն են արել 300 դոլար արժեքով Ռուսաստանի Դաշնությունից ձեռք բերել զրահաբաճկոններ, բայց պաշտպանության նախարարությունը մերժել է այդ առաջարկը, հետո, մասնավոր մեկ այլ ընկերության միջոցով, ձեռք բերել նույն զրահաբաճկոններն ավելի քան 1000 դոլար արժեքով։
Բացահայտ և լկտի սուտ է. ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը, ՀՀ և ՌԴ ստորագրված համապատասխան պայմանագրերով, ռուսական արտադրության զենքը, զինամթերքն ու սպառազինությունը ձեռք է բերում Ռուսաստանի Դաշնության կողմից Հայաստանի Հանրապետության համար սահմանված արտոնյալ գներով։ Հետևաբար՝ նույնիսկ տեսականորեն բացառվում է իրավիճակը, երբ որևէ անձ, կամ կազմակերպություն կարող է ՀՀ ՊՆ-ին առաջարկել ռուսական արտադրության զենք, զինամթերք կամ սպառազինություն, որի արժեքը կլինի ավելի ցածր, քան պետականորեն առաջարկվողը։
Կոնկրետ այս դեպքում նշված զրահաբաճկոնները, ինչպես նաև համապատասխան զրահասաղավարտները, խիստ սահմանափակ քանակությամբ, նույն՝ ՌԴ պետական կառույցների միջոցով, ձեռք են բերվել բացառապես հատուկ ստորաբաժանումների համար՝ մարտական բարդ խնդիրներ կատարելու նպատակով։ Դրանք, թե՛ իրենց որակական և թե՛ գնային առումներով էապես տարբերվում են համազորային զրահաբաճկոններից ու զրահասաղավարտներից։Ավելին. դրանց որակական հատկանիշները, մինչև ձեռքբերումը, ստուգվել են ՀՀ ՊՆ մասնագիտական հանձնաժողովի կողմից, որը, մանրակրկիտ փորձաքննությունների արդյունքում տվել է դրական գնահատական (հանձնաժողովի արձանագրությունն առկա է), ինչից հետո միայն իրականացվել է գործարքը։
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը խստորեն դատապարտում է ակնհայտ ուղղորդում ունեցող այս և նմանատիպ այլ կեղծիքների ու տեղեկատվական մանիպուլյացիաների տարածումը, դա գնահատում որպես երկրի անվտանգության հիմքերը խաթարելուն միտված հանցավոր գործունեություն և դրանք տարածող լրատվամիջոցներից պահանջում իրենց ԶԼՄ-ներում տեղադրել հերքումներ, իսկ համախատասխան իրավապահ մարմիններից ակնկալում օպերատիվ արձագանք՝ փաստաթղթերի արտահոսքի հեղինակներին, տեղեկատվական արշավի կազմակերպիչներին ու տարածողներին բացահայտելու, նրանց նպատակները պարզելու և համարժեք իրավական գործընթացներ նախաձեռնելու հարցում։

15 Ноября, 2020 14:521. Утверждается, что якобы Министерство обороны РА через частную компанию продавало Турции оружие и боеприпасы, откуда они попали в руки протурецких террористов, находящихся в Сирии.
Это явная и наглая ложь. Министерство обороны Республики Армения ни по каким каналам никогда не продавало Турецкой Республике какое-либо оружие или боеприпасы. Большинство документов, упомянутых в публикации, интерпретируются искаженно, и распространяемая дезинформация строится на этом искажении.
2. Утверждается, что по неизвестным причинам Министерство обороны Республики Армения дало заем в $ 3,5 млн частной компании, глава которой поддерживает дружеские отношения с министром обороны Давидом Тонояном.
Это явная и наглая ложь. Министерство обороны предоставило данной компании заем для обеспечения бесперебойных поставок оружия в Армению из третьей страны. Более того, на момент предоставления заема данная компания уже поставила часть заказанного вооружения, стоимость которого превышала размер предоставленного заема. А общая сумма сделки во много раз превышала сумму указанного заема.
Кстати, имея перед глазами факт очевидной утечки официальных документов Государственного департамента, примечательно, что еще в 2018 году указанные документы были изъяты для изучения другой государственной структурой.
3. Отмечается, что в начале войны некоторые частные лица предлагали Министерству обороны купить бронежилеты в Российской Федерации за 300 долларов, но Министерство обороны отклонило это предложение, а затем через другую частную компанию закупило такие же бронежилеты более чем за 1000 долларов.
Это явная и наглая ложь. Министерство обороны РА в соответствии с соответствующими соглашениями, подписанными между Республикой Армения и Российской Федерацией, приобретает оружие, боеприпасы и вооружение российского производства по льготным ценам, установленным Российской Федерацией для Республики Армения. Поэтому даже теоретически исключается ситуация, когда какой-то человек или организация может предложить МО РА оружие, боеприпасы или вооружение российского производства, стоимость которых будет ниже, чем предлагает государство.
В данном конкретном случае упомянутый бронежилет, а также соответствующий бронешлем были приобретены в очень ограниченном количестве через те же государственные структуры Российской Федерации исключительно для специальных подразделений для выполнения сложных боевых задач. Они существенно отличаются от общевойсковых бронежилетов и бронешлемов как по качеству, так и по цене. Более того, перед их приобретением их качественные характеристики были проверены профессиональной комиссией Министерства обороны РА, которая в результате тщательной экспертизы дала положительную оценку (имеется протокол комиссии), после чеготолько была проведена сделка.
Министерство обороны Республики Армения решительно осуждает распространение этих и аналогичных фальсификаций и информационных манипуляций, имеющих очевидную направленность, рассматривает это как преступную деятельностью, направленную на подрыв основ безопасности страны, и требует у СМИ, распространяющих это, опубликовать опровержения, а от соответсвующих правоохранительных органов ожидает оперативную реакцию, чтобы выявить виновных в утечке документов, организаторов и распространителей информационной кампании, выяснить их цели и инициировать соответствующие правовые процессы.