7 Նոյեմբերի, 2020 11:39Բանակային ստորաբաժանումները հաջողությամբ կասեցրել են թշնամական ուժերի հարձակման բազմակի փորձերը՝ ոչնչացնելով մեծ քանակությամբ մարդկային ուժ: Նշված ժամանակահատվածում առանձնահատուկ արդյունավետությամբ աչքի են ընկել հատկապես ՊԲ հրետանային ստորաբաժանումները: Օպերատիվ-մարտավարական իրադրությունը ճակատային գծի բոլոր ուղղություններում մնացել է անփոփոխ: Անփոփոխ է մնացել նաև մարտական գործողություններին զուգահեռ հանրապետության խաղաղ բնակավայրերը հրթիռահրետանային կրակով թիրախավորելու՝ թշնամական ուժերի մարտավարությունը: Հարավ-արևելյան և հարավային ուղղություններում յուրային ուժերի կողմից խոցվել է նաև թշնամական ուժերի անձնակազմ տեղափոխող 2 միավոր ավտոտեխնիկա և 4 ԱԹՍ:
Թշնամական ուժերի կողմից հարձակման փորձերը հիմնական ուղղություններում շարունակվում են: ՊԲ ստորաբաժանումներն անհրաժեշտ միջոցառումներ են իրականացնում դրանց կասեցման, հակառակորդի խմբավորումների հայտնաբերման և կրակային խոցման ուղղությամբ:

7 November, 2020 11:39
According to the information received from the Defence Army of Artsakh, on the night of November 6-7, the combat operations continued in all the main directions of the frontline. The most persistent and intense battles took place in the Shushi-Qarin Tak sector.
The army units successfully stopped the multiple attempts by the enemy forces to attack, destroying a large number of manpower. During the mentioned period, the artillery units of the Defence Army were particularly effective. The operative-tactical situation in all the directions of the frontline remained unchanged. The tactics of the enemy forces to target the peaceful settlements of Artsakh delivering rocket and artillery strikes in parallel with the combat operations remained unchanged. In the southeastern and southern directions, the Armenian forces hit 2 units of vehicles carrying the personnel of the enemy forces and 4 UAVs.
The attempts by the enemy forces to attack in the main directions continue. The Defence Army units are taking necessary measures to stop them, detect the opponent’s groups and destroy them.