Արցախի Հանրապետության պաշտպանության բանակի ստորաբաժանումները խստորեն հետևում են ձեռք բերված պայմանավորվածություններին, իսկ թշնամական կողմի մեղադրանքները ոչ միայն իրականության հետ որևէ առնչություն չունեն, այլև արվել են վերջինիս հետագա սադրանքների համար տեղեկատվական հող նախապատրաստելու համատեքստում:
Ժամը 8:45-ի սահմաններում, կոպտորեն խախտելով ԱՄՆ-ում ձեռք բերված հումանիտար հրադադարի մասին պայմանավորվածությունը, ադրբեջանական կողմը հրետանային կրակ է վարել Արցախի հյուսիսարևելյան մարտական դիրքերի ուղղությամբ:
Հերթական խախտումը գրանցվել է ժամը 09:10-ի սահմաններում. հակառակորդը թիրախավորել է հարավարևելյան ուղղությամբ դիրքերը` արձակելով հինգ հրետանային արկ:

The Defence Army units of the Republic of Artsakh strictly follow the agreements reached and the enemy’s accusations not only have nothing to do with the reality, but also, they were made in the context of preparing information ground for the latter’s further provocations.
At around 08:45, grossly violating the humanitarian ceasefire agreement reached in the United States, the Azerbaijani side fired artillery shells in the direction of the combat positions in the north-eastern part of Artsakh.
The next violation was registered at around 09:10. The opponent targeted the positions in the south-eastern direction, firing five artillery shells.