Արցախի Հանրապետության պաշտպանության բանակի ստորաբաժանումները խստորեն հետևում են ձեռք բերված պայմանավորվածություններին, իսկ թշնամական կողմի մեղադրանքները ոչ միայն իրականության հետ որևէ առնչություն չունեն, այլև արվել են վերջինիս հետագա սադրանքների համար տեղեկատվական հող նախապատրաստելու համատեքստում:
Ժամը 8:45-ի սահմաններում, կոպտորեն խախտելով ԱՄՆ-ում ձեռք բերված հումանիտար հրադադարի մասին պայմանավորվածությունը, ադրբեջանական կողմը հրետանային կրակ է վարել Արցախի հյուսիսարևելյան մարտական դիրքերի ուղղությամբ:
Հերթական խախտումը գրանցվել է ժամը 09:10-ի սահմաններում. հակառակորդը թիրախավորել է հարավարևելյան ուղղությամբ դիրքերը` արձակելով հինգ հրետանային արկ:

Подразделения армии обороны Республики Арцах строго соблюдают достигнутые договоренности, а обвинения противника не только не имеют ничего общего с реальностью, но были сделаны в контексте подготовки информационной базы для дальнейших провокаций.
Около 8:45 утра азербайджанская сторона, грубо нарушив достигнутое в США соглашение о гуманитарном перемирии, вела артиллерийский огонь в направлении северо-восточных боевых позиций Арцаха.
Очередное нарушение было зафиксировано около 09:10: противник обстрелял позиции на юго-восточном направлении, выпустив пять артиллерийских снарядов.