«Մայր Հայաստան» թանգարանում անցկացվել է «Էրուդիտ» մրցաձևը
29 Օգոստոսի, 2020 14:54ՀՀ ՊՆ «Մայր Հայաստան» ռազմական պատմության թանգարանում օգոստոսի 28-ին կայացել է ռազմապատմագիտական գիտելիքների ստուգման «Էրուդիտ» մրցաձևը: Այն անցկացվել է թեստավորման ձևաչափով` ռուսերեն և անգլերեն լեզուներով: Յուրաքանչյուր թեստում եղել է 12 հարց, որից երեքը միմյանց տվել են մրցող թիմերը: Հարցերն առավելապես եղել են Հայրենական մեծ պատերազմի և միջազգային մարդասիրական իրավունքի վերաբերյալ:
Այստեղ նույնպես լուրջ մրցակցություն է ծավալվել: Ռազմական պատմության իմացությամբ մյուս մասնակիցներին գերազանցել է Ռուսաստանի թիմը: Երկրորդ տեղում Հունաստանն է: Հայկական թիմն այս մրցաձևում երրորդն է:
Մրցաձևի ավարտին թիմերի անդամները շրջել են «Մայր Հայաստան» թանգարանում, ծանոթացել Հայրենական Մեծ պատերազմի ուշագրավ դրվագների ու հաղթանակների մասին պատմող, Արցախյան ազատամարտի հերոսական էջերը ներկայացնող ցուցանմուշներին:

The “Erudite” sport event was held in the “Mother Armenia” museum
29 August, 2020 14:54On August 28, the “Erudite” sport event for testing the military-history knowledge took place in the “Mother Armenia” military history museum of the RA Ministry of Defence. It was conducted in Russian and English and in the format of testing. There were 12 questions in each test, three of which were asked by the competing teams. The questions were mostly about the Great Patriotic War and international humanitarian law.
There was also a serious competition. The Russian team was ahead of the other participants in terms of their knowledge of military history. Greece is in the second place. The Armenian team is the third in this sport event.
At the end of the sport event, the team members toured the “Mother Armenia” museum, got acquainted with the exhibits telling about the remarkable episodes and victories of the Great Patriotic War, presenting the heroic pages of the Artsakh Liberation War.