Ամփոփվել են «Պրոֆեսիոնալ» մրցաձևի արդյունքները
28 Օգոստոսի, 2020 16:06Մրցափուլի մասնակիցները, բացառապես քարտեզի և կողմնացույցի օգնությամբ, հաղթահարել են բարդ լեռնային տեղանքում կահավորված արգելագոտին` ստուգողական կետերում նշումներ կատարելով քարտեզի վրա: Մրցավարական հանձնաժողովը մասնակից թիմերի գործողությունները գնահատելիս հաշվի է առել մրցագոտու հաղթահարման ժամկետը և քարտեզի վրա կատարված նշումներով կողմնորոշվելու հմտությունները:
«Կողմնորոշում տեղանքում» մրցափուլում լավագույն արդյունք է գրանցել և հաղթող է ճանաչվել ՀՀ զինված ուժերի հավաքական թիմը: Անհատական հաշվարկով նույնպես հայ զինծառայողները լավագույնն են տվյալ վարժաձևում` կանանց մրցապայքարում առաջին, տղամարդկանց մրցապայքարում` առաջին երեք մրցանակային տեղեր:
«Պրոֆեսիոնալ» մրցաձևի բոլոր երեք մրցափուլերի՝ «Կողմնորոշում տեղանքում» «Մարտական պատրաստության համալիր վարժություններ» և «Բուժօգնության կազմակերպում», արդյունքների ամփոփումից հետո մրցաձևի հաղթող է ճանաչվել Ռուսաստանի Դաշնության թիմը: Երկրորդ տեղում` Բելառուսի, երրորդ տեղում` Հայաստանի թիմերն են:
Հիշեցնենք, որ մրցույթի առաջին` «Տեր և տիկին» մրցաձևում հաղթել է Հայաստանի թիմը: Առաջիկայում մասնակիցները մրցելու են ևս երեք` ռազմական պատմության գիտելիքների ստուգման «Էրուդիտ», ռազմամարզական «Աթլետ», կրակային պատրաստության «Դիպուկահար» մրցաձևերում:

Подведены итоги соревнования “Профессионал”
28 Августа, 2020 16:06Участники этапа исключительно с помощью карты и компаса преодолели установленную в сложной горной местности полосу препятствий, в контрольных точках делая отметки на карте. При оценке действий команд-участниц судейская комиссия учитывала время преодоления полосы препятствий и умения ориентироваться по сделанным на карте отметкам.
На этапе “Оринетация в местности” лучщий результат зафиксировала и стала победителем сборная команда вооруженных сил РА. По индивидуальному подсчету также армянские военнослужащие были признаны лучшими в данном соревновании – первое место в соревновании женщин, первые три призовых места в соревновании мужчин.
После подведения итогов всех трех этапов соревнования “Профессионал” – “Ориентация в местности”, “Комплексные упражнения по боевой подготовке” и “Организация медицинской помощи”, победителем стала коамнда Российской Федерации. На втором месте команда Беларуси, на третьем месте команда Армении.
Напомним, что в первом соревновании “Господин и госпожа” победила команда Армении. В ближайщее время участники примут участие еще в трех соревнованиях – соревнование по проверке знаний военной истории “Эрудит”, военно-спортивное соревнование “Атлет”, соревнование по огневой подготовке “Снайпер”.