Ամփոփվել են «Պրոֆեսիոնալ» մրցաձևի արդյունքները
28 Օգոստոսի, 2020 16:06Մրցափուլի մասնակիցները, բացառապես քարտեզի և կողմնացույցի օգնությամբ, հաղթահարել են բարդ լեռնային տեղանքում կահավորված արգելագոտին` ստուգողական կետերում նշումներ կատարելով քարտեզի վրա: Մրցավարական հանձնաժողովը մասնակից թիմերի գործողությունները գնահատելիս հաշվի է առել մրցագոտու հաղթահարման ժամկետը և քարտեզի վրա կատարված նշումներով կողմնորոշվելու հմտությունները:
«Կողմնորոշում տեղանքում» մրցափուլում լավագույն արդյունք է գրանցել և հաղթող է ճանաչվել ՀՀ զինված ուժերի հավաքական թիմը: Անհատական հաշվարկով նույնպես հայ զինծառայողները լավագույնն են տվյալ վարժաձևում` կանանց մրցապայքարում առաջին, տղամարդկանց մրցապայքարում` առաջին երեք մրցանակային տեղեր:
«Պրոֆեսիոնալ» մրցաձևի բոլոր երեք մրցափուլերի՝ «Կողմնորոշում տեղանքում» «Մարտական պատրաստության համալիր վարժություններ» և «Բուժօգնության կազմակերպում», արդյունքների ամփոփումից հետո մրցաձևի հաղթող է ճանաչվել Ռուսաստանի Դաշնության թիմը: Երկրորդ տեղում` Բելառուսի, երրորդ տեղում` Հայաստանի թիմերն են:
Հիշեցնենք, որ մրցույթի առաջին` «Տեր և տիկին» մրցաձևում հաղթել է Հայաստանի թիմը: Առաջիկայում մասնակիցները մրցելու են ևս երեք` ռազմական պատմության գիտելիքների ստուգման «Էրուդիտ», ռազմամարզական «Աթլետ», կրակային պատրաստության «Դիպուկահար» մրցաձևերում:

The results of the “Professional” sport event were summarized
28 August, 2020 16:06The participants of the round, using only a map and compass, overcame the barrier furnished in a difficult mountainous area, making notes on the map at the checkpoints. When evaluating the actions of the participating teams, the refereeing committee took into account the time of overcoming the competition and skills of being guided by the markings made on the map.
The national team of the RA Armed Forces recorded the best result in the “On-site orientation” round and became a winner. According to the individual calculation, the Armenian servicemen are also the best in the given sport event: the first place in the women’s competition, the first three places in the men’s competition.
After summarizing the results of all the three rounds of the “Professional” sport event- “On-site orientation”, “Complex combat readiness exercises” and “Organization of medical aid”, the winner of the sport event became the team of the Russian Federation. The team of Belarus is in the second place and team of Armenia is in the third place.
It should be reminded that the Armenian team won the first sport event of the competition “Mr. and Mrs.”. In the near future, the participants will compete in the military history knowledge test “Erudite”, military exercise “Athlete”, fire readiness “Sniper” sport events.