ՀՀ պաշտպանության նախարարը հեռախոսազրույց է ունեցել Լիբանանի ազգային պաշտպանության նախարարի հետ
3 Օգոստոսի, 2020 17:31Օգոստոսի 3-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Լիբանանի Հանրապետության ազգային պաշտպանության նախարար, փոխվարչապետ տիկին Զեյնա Աքարի հետ:
ՀՀ պաշտպանության նախարարը շնորհավորել է գործընկերոջը Լիբանանի զինված ուժերի 75-ամյակի կապակցությամբ:
Զրուցակիցները քննարկել են երկու երկրների զինված ուժերում համաճարակային իրավիճակը, կարծիքներ փոխանակել փոխգործակցելու լրացուցիչ հնարավորությունների ստեղծման շուրջ:
Զեյնա Աքարին ընդգծել է ՀՀ ԶՈՒ ստորաբաժանման մասնակցության կարևորությունը Լիբանանում ՄԱԿ-ի ՅՈՒՆԻՖԻԼ առաքելությունում, ինչին ի պատասխան՝ ՀՀ պաշտպանության նախարարը վերահաստատել է հայկական կողմի վճռականությունն այն շարունակելու գործում:
Դավիթ Տոնոյանն ու Զեյնա Աքարին անդրադարձել են նաև տարածաշրջանային ռազմաքաղաքական զարգացումներին և երկկողմ համաձայնագրերի շրջանակներում ռազմական համագործակցության ընդլայնման ու խորացման անհրաժեշտությանը:

Министр обороны РА провел телефонный разговор с министром национальной обороны Ливана
3 Августа, 2020 17:313 августа министр обороны РА Давид Тоноян провел телефонный разговор с министром национальной обороны Ливанской Республики, заместителем премьер-министра госпожой Зейной Акар.
Министр обороны РА поздравил свою коллегу с 75-летием Вооруженных сил Ливана.
Собеседники обсудили эпидемическую ситуацию в вооруженных силах двух стран, обменялись мнениями о создании дополнительных возможностей для взаимодействия.
Зейна Акари подчеркнула важность участия подразделений ВС РА в миссии ООН ЮНИФИЛ в Ливане, в связи с чем министр обороны РА подтвердил решимость армянской стороны в ее продолжении.
Давид Тоноян и Зейна Акари также коснулись военно-политических событий в регионе и необходимости расширения и углубления военного сотрудничества в рамках двусторонних соглашений.