ՀՀ պաշտպանության նախարարը հեռախոսազրույց է ունեցել Լիբանանի ազգային պաշտպանության նախարարի հետ
3 Օգոստոսի, 2020 17:31Օգոստոսի 3-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Լիբանանի Հանրապետության ազգային պաշտպանության նախարար, փոխվարչապետ տիկին Զեյնա Աքարի հետ:
ՀՀ պաշտպանության նախարարը շնորհավորել է գործընկերոջը Լիբանանի զինված ուժերի 75-ամյակի կապակցությամբ:
Զրուցակիցները քննարկել են երկու երկրների զինված ուժերում համաճարակային իրավիճակը, կարծիքներ փոխանակել փոխգործակցելու լրացուցիչ հնարավորությունների ստեղծման շուրջ:
Զեյնա Աքարին ընդգծել է ՀՀ ԶՈՒ ստորաբաժանման մասնակցության կարևորությունը Լիբանանում ՄԱԿ-ի ՅՈՒՆԻՖԻԼ առաքելությունում, ինչին ի պատասխան՝ ՀՀ պաշտպանության նախարարը վերահաստատել է հայկական կողմի վճռականությունն այն շարունակելու գործում:
Դավիթ Տոնոյանն ու Զեյնա Աքարին անդրադարձել են նաև տարածաշրջանային ռազմաքաղաքական զարգացումներին և երկկողմ համաձայնագրերի շրջանակներում ռազմական համագործակցության ընդլայնման ու խորացման անհրաժեշտությանը:

The RA Minister of Defence had a telephone conversation with the Minister of National Defence of Lebanon
3 August, 2020 17:31On August 3, Minister of Defence of the Republic of Armenia David Tonoyan had a telephone conversation with Minister of National Defence of the Republic of Lebanon, Deputy Prime Minister Mrs. Zeina Akar.
The RA Minister of Defence congratulated his counterpart on the 75th anniversary of the Lebanese Armed Forces.
The interlocutors discussed the epidemic situation in the Armed Forces of the two countries, exchanged views on creating additional opportunities for the interaction.
Zeina Akar stressed the importance of the participation of the RA Armed Forces in the UN’s UNIFIL mission in Lebanon, in response to which the RA Minister of Defence reaffirmed the determination of the Armenian side to continue it.
David Tonoyan and Zeina Akar also touched upon the regional military-political developments and the need to expand and deepen the military cooperation within the framework of the bilateral agreements.