ՀՀ պաշտպանության նախարարը հանդիպել է ՌԴ դեսպանի հետ
28 Հուլիսի, 2020 18:05Կողմերը քննարկել են երկկողմ ռազմական և ռազմատեխնիկական համագործակցության ընթացիկ խնդիրները, ինչպես նաև տարածաշրջանում ստեղծված ռազմաքաղաքական իրավիճակը:
ՀՀ պաշտպանության նախարարը դեսպանին է ներկայացրել հայ-ադրբեջանական պետական սահմանին և արցախա-ադրբեջանական ուժերի շփման գծում վերջին օրերին տիրող իրավիճակը՝ ընդգծելով ռուսաստանյան կողմի կառոցողական և կայունացնող դերակատարությունը:
Դավիթ Տոնոյանը կիսվել է նաև Ադրբեջանի և Թուրքիայի կողմից տարածաշրջանում անվտանգային իրավիճակն ապակայունացնող քաղաքական և բուն ռազմական քայլերի վերաբերյալ իր գնահատականներով և նշել, որ ՀՀ զինված ուժերը, ինչպես նաև համապատասխան ուղղությամբ հայ-ռուսական միացյալ խմբավորման ստորաբաժանումները բոլոր հետախուզական միջոցներով շարունակում են մշտական ռեժիմով հետևել, վերլուծել և պատրաստ լինել իրավիճակի ցանկացած զարգացման:
Դեսպան Կոպիրկինը կրկին անգամ վերահաստատել է տարածաշրջանում կայունության հաստատման վերաբերյալ ՌԴ դիրքորոշումը՝ տեղեկացնելով, որ ռուսաստանյան կողմն այդ ուղղությամբ ձեռնարկում է բոլոր անհրաժեշտ միջոցները:
Զրուցակիցները քննարկել են նաև երկկողմ ռազմական համագործակցության, այդ թվում՝ համատեղ մարտական պատրաստության, Հայաստանի Հանրապետության և Ռուսաստանի Դաշնության տարածքում անցկացվելիք զորավարժությունների պլանավորման և կազմակերպման ընթացքը:

The RA Minister of Defence met with the Ambassador of the Russian Federation
28 July, 2020 18:05The sides discussed the current issues of bilateral military and military-technical cooperation, as well as the military-political situation in the region.
The RA Minister of Defence presented the recent situation on the Armenian-Azerbaijani state border and line of contact of the Artsakh and Azerbaijani forces to the Ambassador, emphasizing the constructive and stabilizing role of the Russian side.
David Tonoyan shared his assessments on the political and military steps taken by Azerbaijan and Turkey to destabilize the security situation in the region, noting that the RA Armed Forces, as well as the subdivisions of the Armenian-Russian joint group, continue to constantly monitor, analyze and be ready for any development of the situation using all means of intelligence.
Ambassador Kopirkin reaffirmed Russia’s position on the establishment of stability in the region, noting that the Russian side is taking all the necessary measures in this direction.
The interlocutors also discussed the process of bilateral military cooperation, including joint combat readiness trainings, organization of military exercises to be held in the territory of the Republic of Armenia and the Russian Federation.