ՀՀ պաշտպանության նախարարը հանդիպել է ՌԴ դեսպանի հետ
28 Հուլիսի, 2020 18:05Կողմերը քննարկել են երկկողմ ռազմական և ռազմատեխնիկական համագործակցության ընթացիկ խնդիրները, ինչպես նաև տարածաշրջանում ստեղծված ռազմաքաղաքական իրավիճակը:
ՀՀ պաշտպանության նախարարը դեսպանին է ներկայացրել հայ-ադրբեջանական պետական սահմանին և արցախա-ադրբեջանական ուժերի շփման գծում վերջին օրերին տիրող իրավիճակը՝ ընդգծելով ռուսաստանյան կողմի կառոցողական և կայունացնող դերակատարությունը:
Դավիթ Տոնոյանը կիսվել է նաև Ադրբեջանի և Թուրքիայի կողմից տարածաշրջանում անվտանգային իրավիճակն ապակայունացնող քաղաքական և բուն ռազմական քայլերի վերաբերյալ իր գնահատականներով և նշել, որ ՀՀ զինված ուժերը, ինչպես նաև համապատասխան ուղղությամբ հայ-ռուսական միացյալ խմբավորման ստորաբաժանումները բոլոր հետախուզական միջոցներով շարունակում են մշտական ռեժիմով հետևել, վերլուծել և պատրաստ լինել իրավիճակի ցանկացած զարգացման:
Դեսպան Կոպիրկինը կրկին անգամ վերահաստատել է տարածաշրջանում կայունության հաստատման վերաբերյալ ՌԴ դիրքորոշումը՝ տեղեկացնելով, որ ռուսաստանյան կողմն այդ ուղղությամբ ձեռնարկում է բոլոր անհրաժեշտ միջոցները:
Զրուցակիցները քննարկել են նաև երկկողմ ռազմական համագործակցության, այդ թվում՝ համատեղ մարտական պատրաստության, Հայաստանի Հանրապետության և Ռուսաստանի Դաշնության տարածքում անցկացվելիք զորավարժությունների պլանավորման և կազմակերպման ընթացքը:

Министр обороны РА встретился с послом РФ
28 Июля, 2020 18:05Стороны обсудили актуальные вопросы двустороннего военного и военно-технического сотрудничества, а также военно-политическую ситуацию в регионе.
Министр обороны РА представил послу ситуацию последних дней на армяно-азербайджанской государственной границе и на линии соприкосновения арцахских и азербайджанских сил, подчеркнув конструктивную и стабилизирующую роль российской стороны.
Давид Тоноян поделился своими оценками политических и военных шагов, предпринятых Азербайджаном и Турцией для дестабилизации ситуации с безопасностью в регионе и отметил, что вооруженные силы РА, а также подразделения армяно-российской объединенной группы в соответствующем направлении всеми разведывательными средствами продолжают в постоянном режиме наблюдать, анализировать и быть готовыми к любому развитию ситуации.
Посол Копыркин подтвердил позицию России по установлению стабильности в регионе, отметив, что российская сторона предпринимает все необходимые меры в этом направлении.
Собеседники также обсудили процесс двустороннего военного сотрудничества, в том числе ход планирования и организации совместных учений по боевой подготовке, которые будут проводиться на территории Республики Армения и Российской Федерации.