Միասին առա՛ջ, դեպի հաղթանա՛կ...
24 Հուլիսի, 2020Հայոց փառապանծ բանակի գեներալներ, սպաներ, սերժանտներ, զինվորներ, իմ զինակից ընկերներ
Ադրբեջանը, ոգեկոչվելով մեր թշնամիների բազմակողմանի աջակցությունից, չի կարողանում հաշտվել Հայաստանի Հանրապետության հյուսիս-արևելքում իր կողմից սադրած մարտական գործողություններում ջախջախիչ պարտություն կրելու հանգամանքի հետ և սպառնում է մեզ լայնածավալ պատերազմով:
Մենք պետք է կռվե՛նք և հաղթե՛նք, քանզի խեղճերի արցունքից և թույլերի վախից են կործանվում հայրենիքները... Իսկ մեր երակներում հոսում է իսկական մարտիկի արյուն, մարտիկ, որ միշտ կարողացել է մարտնչել քանակով գերազանցող թշնամու դեմ: Ասվածի վառ ապացույցը Սարդարապատի, Բաշ-Ապարանի ու Ղարաքիլիսայի հերոսական ճակատամարտերն են, ազատագրված Արցախն ու փառապանծ Շուշին...
Մեր պայքարի անհագ ձգտումով և նախնյաց պատգամների խորը հավատով դարեր շարունակ ոսոխին ցույց ենք տվել մեր բազկի զորությունը, որն ապացուցեցինք նաև այսօր՝ Չինարիում, Մովսեսում, Այգեպարում... և բարձր հայրենասիրությամբ ու նվիրվածությամբ ավելացրինք հայոց ազգի ու հայ զորականի զենքի փառքը: Իսկ 3-րդ բանակային կորպուսի վարած մարտական գործողությունները մտնելու են հայ ռազմարվեստի պատմության մեջ և դառնալու են որպես զորքերի կառավարման արդյունավետության, հրամանատարների նախաձեռնողականության և հմտության ցուցաբերման, ինչպես նաև հայ դիրքապահ զինվորների հերոսության ու խիզախության օրինակ:
Մեր գործն արդար է. մենք պաշտպանում ենք մեր պապերի սուրբ հողը, հայրական տունը, մեր պատիվն ու մեր ժողովրդի ազատ երկրում խաղաղ ապրելու իրավունքը:
Մենք այլևս դատապարտված ենք միա՛յն հաղթելու: Ցույց տա՛նք դավադիր ոսոխին մինչև վերջ կռվելու մեր վճռականությունն ու պատրաստականությունը, որ նա այլևս չփորձի հայացք նետել Հայաստանի և Արցախի ուղղությամբ:
Հպարտ եմ, որ ձեզանից մեկն եմ և պատիվ ունեմ յուրաքանչյուրիդ հետ համատեղ կերտելու զինված ուժերի հաղթական ուղին՝ ի փառս հայ ժողովրդի:

Together forward, together to the victory...
24 July, 2020 20:37Generals, officers, sergeants, servicemen, my comrade-in-arms of the glorious Armenian army
Azerbaijan, evoking by the multifaceted support of our enemies, cannot accept the fact of a crushing defeat in the combat operations it incited in the northeastern part of the Republic of Armenia and threatens us with a large-scale war.
We must fight and win, as the homelands are destroyed because of the tears of the poor and fear of the weak... The blood of a real fighter flows in our veins, a fighter who has always been able to fight against an enemy that exceeds in number. The heroic battles of Sardarapat, Bash-Aparan and Karakilisa (Gharakilisa), liberated Artsakh and glorious Shushi are a vivid proof of what has been said...
With the insatiable aspiration of our struggle, with the deep faith of the ancestral precept, we have shown the power of our arm to the enemy for centuries, which we also proved today in Chinari, Movses, Aygepar... and with high patriotism and devotion we have increased the glory of the weapon of the Armenian nation and the Armenian military. And the combat operations conducted by the third army corps will enter the history of the Armenian martial arts and will become an example of the efficiency of the troops’ management, commanders’ initiative and skill, as well as of the heroism and courage of the Armenian servicemen serving in the positions.
Our work is fair. We defend the sacred land of our ancestors, our paternal home, our honor and right of our people to live peacefully in a free country.
We are only destined to win. Let us show our determination and readiness to fight to the end to the conspiratorial enemy, so that it no longer tries to glance at Armenia and Artsakh.
I am proud to be one of you, I have the honor to work with each of you to build the victorious path of the Armed Forces for the glory of the Armenian people.