Միասին առա՛ջ, դեպի հաղթանա՛կ...
24 Հուլիսի, 2020Հայոց փառապանծ բանակի գեներալներ, սպաներ, սերժանտներ, զինվորներ, իմ զինակից ընկերներ
Ադրբեջանը, ոգեկոչվելով մեր թշնամիների բազմակողմանի աջակցությունից, չի կարողանում հաշտվել Հայաստանի Հանրապետության հյուսիս-արևելքում իր կողմից սադրած մարտական գործողություններում ջախջախիչ պարտություն կրելու հանգամանքի հետ և սպառնում է մեզ լայնածավալ պատերազմով:
Մենք պետք է կռվե՛նք և հաղթե՛նք, քանզի խեղճերի արցունքից և թույլերի վախից են կործանվում հայրենիքները... Իսկ մեր երակներում հոսում է իսկական մարտիկի արյուն, մարտիկ, որ միշտ կարողացել է մարտնչել քանակով գերազանցող թշնամու դեմ: Ասվածի վառ ապացույցը Սարդարապատի, Բաշ-Ապարանի ու Ղարաքիլիսայի հերոսական ճակատամարտերն են, ազատագրված Արցախն ու փառապանծ Շուշին...
Մեր պայքարի անհագ ձգտումով և նախնյաց պատգամների խորը հավատով դարեր շարունակ ոսոխին ցույց ենք տվել մեր բազկի զորությունը, որն ապացուցեցինք նաև այսօր՝ Չինարիում, Մովսեսում, Այգեպարում... և բարձր հայրենասիրությամբ ու նվիրվածությամբ ավելացրինք հայոց ազգի ու հայ զորականի զենքի փառքը: Իսկ 3-րդ բանակային կորպուսի վարած մարտական գործողությունները մտնելու են հայ ռազմարվեստի պատմության մեջ և դառնալու են որպես զորքերի կառավարման արդյունավետության, հրամանատարների նախաձեռնողականության և հմտության ցուցաբերման, ինչպես նաև հայ դիրքապահ զինվորների հերոսության ու խիզախության օրինակ:
Մեր գործն արդար է. մենք պաշտպանում ենք մեր պապերի սուրբ հողը, հայրական տունը, մեր պատիվն ու մեր ժողովրդի ազատ երկրում խաղաղ ապրելու իրավունքը:
Մենք այլևս դատապարտված ենք միա՛յն հաղթելու: Ցույց տա՛նք դավադիր ոսոխին մինչև վերջ կռվելու մեր վճռականությունն ու պատրաստականությունը, որ նա այլևս չփորձի հայացք նետել Հայաստանի և Արցախի ուղղությամբ:
Հպարտ եմ, որ ձեզանից մեկն եմ և պատիվ ունեմ յուրաքանչյուրիդ հետ համատեղ կերտելու զինված ուժերի հաղթական ուղին՝ ի փառս հայ ժողովրդի:

Вместе вперед, к победе ...
24 Июля, 2020 20:37Генералы, офицеры, сержанты, военнослужащие славной армянской армии, мои соратники:
Азербайджан, воодушевившись многогранной поддержкой наших врагов, не может смириться с тем, что потерпел сокрушительное поражение в боевых действиях на северо-востоке Республики Армения, угрожая нам широкомасштабной войной.
Мы должны сражаться, и мы должны победить, поскольку родины разрушаются от слез бедных и от страха слабых... А в наших жилах течет кровь настоящего воина, воина, который всегда мог сражаться с врагом, превышающим его по численности. Ярким доказательством сказанного являются героические сражения за Сардарапат, Баш-Апаран и Гаракилиса, освобожденный Арцах и славный Шуши ...
С нашим ненасытным стремлением к борьбе и глубокой верой в наставления наших предков, мы веками демонстрировали нашему врагу могущество наших рук, что мы доказали и сегодня - в Чинари, Мовсесе, Айгепаре ... и с высоким патриотизмом и преданностью мы возвысили славу оружия армянского народа и армянских военных. А военные действия, которые вел 3-й армейский корпус, войдут в историю армянского военного искусства и станут примером эффективности управления войсками, проявления инициативности и мастерства командиров, а также примером героизма и мужества армянских военнослужащих.
Наше дело справедливое: мы защищаем священную землю наших предков, наш отчий дом, нашу честь и право нашего народа жить мирно в свободной стране.
Мы уже обречены только на победу! Давайте покажем врагу-заговорщику нашу решимость и готовность бороться до конца, чтобы он больше не пытался бросить взгляд на Армению и Арцах.
Я горжусь тем, что являюсь одним из вас, я имею честь строить совместно с каждым из вас победный путь вооруженных сил во славу армянского народа.