Դավիթ Տոնոյանն ընդունել է Հայաստանում ԿԽՄԿ պատվիրակության ղեկավարին
6 Հուլիսի, 2020 16:39Հանդիպման ընթացքում կողմերն անդրադարձել են Հայաստանի պաշտպանական գերատեսչության և ՀՀ-ում Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի պատվիրակության համագործակցության ընթացիկ հարցերին, օրակարգային միջոցառումներին, ինչպես նաև փոխգործակցության արդյունավետության բարձրացման հնարավորություններին ու առաջիկա անելիքներին:
Զրուցակիցները քննարկել են ոչ ինքնակամ Ադրբեջանում հայտնված և անազատության մեջ գտնվող ՀՀ քաղաքացիներ Կարեն Ղազարյանի և Արա Ղազարյանի հետագա ճակատագրին վերաբերող հարցեր, կարևորել Երևանում և Բաքվում Կարմիր Խաչի գրասենյակների համակարգված աշխատանքը՝ կանոնավոր տեսակցությունների և ընտանիքների անդամների հետ նամակագրության ապահովման նպատակով:
Կողմերն անդրադարձել են նաև Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հետևանքով անհետ կորած անձանց ճակատագրերը պարզելուն ուղղված հարցերին, ինչպես նաև ՀՀ գերիների, պատանդների, անհայտ կորածների հարցերով զբաղվող հանձնաժողովի և ԿԽՄԿ-ի կողմից իրականացվող աշխատանքների համադրմանն առնչվող այլ խնդիրների:
Հանդիպման ավարտին Դավիթ Տոնոյանը շնորհակալություն է հայտնել Հայաստանում ԿԽՄԿ-ի ղեկավարին՝ պատվիրակության կողմից կորոնավիրուսի համավարակի դեմ պայքարի շրջանակներում Հայաստանի Հանրապետության կառավարության ջանքերին աջակցելու համար:

David Tonoyan received the head of the ICRC delegation in Armenia
6 July, 2020 16:39During the meeting, the sides touched upon the current issues of the cooperation between the Ministry of Defence and delegation of the International Committee of the Red Cross in Armenia, agenda events, as well as opportunities for increasing the efficiency of the interaction and forthcoming activities.
The interlocutors discussed issues related to the future fate of Armenian citizens Karen Ghazaryan and Ara Ghazaryan who are in the Azerbaijani captivity, highlighted the coordinated work of the ICRC Offices in Yerevan and Baku to provide regular visits and correspondence with the family members.
The sides also touched upon the issues related to revealing the fate of the persons missing as a result of the Nagorno-Karabakh conflict, as well as other issues related to the coordination of the activities carried out by the commission on prisoners, hostages and missing persons of the Republic of Armenia and the International Committee of the Red Cross.
At the end of the meeting, David Tonoyan thanked the head of the International Committee of the Red Cross in Armenia for the support of the delegation to the efforts of the Government of the Republic of Armenia in the fight against the coronavirus pandemic.