Դավիթ Տոնոյանն ընդունել է Հայաստանում ԿԽՄԿ պատվիրակության ղեկավարին
6 Հուլիսի, 2020 16:39Հանդիպման ընթացքում կողմերն անդրադարձել են Հայաստանի պաշտպանական գերատեսչության և ՀՀ-ում Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի պատվիրակության համագործակցության ընթացիկ հարցերին, օրակարգային միջոցառումներին, ինչպես նաև փոխգործակցության արդյունավետության բարձրացման հնարավորություններին ու առաջիկա անելիքներին:
Զրուցակիցները քննարկել են ոչ ինքնակամ Ադրբեջանում հայտնված և անազատության մեջ գտնվող ՀՀ քաղաքացիներ Կարեն Ղազարյանի և Արա Ղազարյանի հետագա ճակատագրին վերաբերող հարցեր, կարևորել Երևանում և Բաքվում Կարմիր Խաչի գրասենյակների համակարգված աշխատանքը՝ կանոնավոր տեսակցությունների և ընտանիքների անդամների հետ նամակագրության ապահովման նպատակով:
Կողմերն անդրադարձել են նաև Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հետևանքով անհետ կորած անձանց ճակատագրերը պարզելուն ուղղված հարցերին, ինչպես նաև ՀՀ գերիների, պատանդների, անհայտ կորածների հարցերով զբաղվող հանձնաժողովի և ԿԽՄԿ-ի կողմից իրականացվող աշխատանքների համադրմանն առնչվող այլ խնդիրների:
Հանդիպման ավարտին Դավիթ Տոնոյանը շնորհակալություն է հայտնել Հայաստանում ԿԽՄԿ-ի ղեկավարին՝ պատվիրակության կողմից կորոնավիրուսի համավարակի դեմ պայքարի շրջանակներում Հայաստանի Հանրապետության կառավարության ջանքերին աջակցելու համար:

Давид Тоноян принял главу делегации МККК в Армении
6 Июля, 2020 16:39В ходе встречи были обсуждены текущие вопросы сотрудничества между оборонным ведомством Армении и делегацией Международного комитета Красного Креста в Армении, мероприятия повестки дня, а также предстоящие мероприятия и возможности для повышения эффективности взаимодействия.
Собеседники обсудили вопросы, касающиеся дальнейшей судьбы граждан РА Карена Казаряна и Ара Казаряна, недобровольно попавших в Азербайджан и находящихся в заключении, обозначили важность скоординированной работы офисов Красного Креста в Ереване и Баку для обеспечения регулярных визитов и переписки с членами семьи.
Стороны также затронули вопросы выяснения судьбы пропавших без вести лиц после нагорно-карабахского конфликта, а также другие вопросы, связанные с координацией работы, проводимой Комиссией РА по делам пленных, заложников и пропавших без вести лиц, и МККК.
В конце встречи Давид Тоноян поблагодарил главу МККК в Армении за поддержку усилий правительства Республики Армения в рамках борьбы с коронавирусной инфекцией.