Զորակոչիկների անվտանգության ապահովումն ամենակարևոր խնդիրն է
1 Հուլիսի, 2020Զորակոչային բոլոր աշխատանքները հավաքակայանում իրականացվում են բացազատված բացօթյա տարածքներում: Զորակոչիկներն ստանում են բժշկական դիմակներ, ախտահանիչ լուծույթներով ախտահանում ձեռքերը, հավաքակայանի բացօթյա ամբողջ տարածքում առկա են հատուկ գծանշումներ՝ զորակոչիկների միջև սոցիալական հեռավորությունը պահպանելու համար:
Հանրապետական հավաքակայանում զորակոչիկներին դիմավորելուց հետո նրանց, փոքրաթիվ խմբերով, ուղեկցում են ջերմաչափման և արյան նմուշառման սենյակներ, որտեղ, սոցիալական հեռավորություն պահպանելով, տղաները ջերմաչափվում են, այնուհետև կատարվում է արյան նմուշառում՝ COVID 19 համավարակի հակամարմինների առկայությունն արյան մեջ ստուգելու նպատակով:
Հավաքակայանում գործում է հատուկ կահավորված լաբորատորիա՝ կարճ ժամկետում զորակոչիկների արյան հետազոտության պատասխաններն ստանալու և կասկածելի արդյունքների դեպքում զորակոչիկներին հատուկ կահավորված սենյակներում արագ մեկուսացնելու և կորոնավիրուսի ախտորոշման թեստավորում անցկացնելու նպատակով:
Այնուհետև զորակոչիկներն անցնում են ֆլյուորոգրաֆիկ հետազոտություն, ևս մեկ անգամ ստուգվում ու քննարկվում են նրանց անձնական գործերում բուժհետազոտությունների վերաբերյալ եզրակացությունները և խնդրահարույց հարցերը:
-Բանակ պետք է զորակոչվեն միայն բացառապես առողջ և կասկածելի ախտանշաններ չունեցող զորակոչիկները,-վստահեցրել է ՀՀ ՊՆ զորակոչային և զորահավաքային համալրման ծառայության պետ, գնդապետ Ա. Ավթանդիլյանը: Նա նաև նշել է, որ սահմանված ընթակարգով հանրապետական հավաքակայանում բուժհետազոտության փուլերն անցնելուց հետո զորակոչիկները, նախքան վիճակահանությամբ ընտրված զորամասեր մեկնելը, անվտանգության նկատառումներով պայմանավորված, ևս 14 օր գտնվելու են կարանտինային գոտում, որից հետո հանձնելու են կորոնավիրուսի ախտորոշման կրկնակի թեստ և միայն երկու թեստերի արդյունքները համադրելուց հետո նորակոչիկները համալրելու են զինված ուժերի շարքերը:
Բժշկական փորձաքննությանը հաջորդում է զորակոչիկներին անձնական համարներով անվանապիտակների տրամադրումը: Ուսումնական զորամասերը համալրող հանձնաժողովի անդամների հետ զրույցից հետո զորակոչիկների պայմանական համարներին ավելանում են դասակարգման տարբերանշանները: Դրանց հիման վրա էլ զորակոչիկները մասնակցում են վիճակահանությանը՝ համապատասխան թմբուկից ընտրելով զորամասի համարը:
Հաշվի առնելով երկրում շարունակվող համաճարակային իրավիճակը, ի տարբերություն նախորդ զորակոչերի, այս անգամ զորակոչիկների ծնողները վիճակահանության ընթացքին հետևելու են տարածքային ստորաբաժանումներից՝ օնլայն տարբերակով:
2020թ. ամառային զորակոչի շրջանակում իրականացվող աշխատանքները տեղում դիտարկելու և բանակ զորակոչվող երիտասարդներին խաղաղ ու անվտանգ ծառայություն մաղթելու նպատակով հուլիսի 1-ին հանրապետական հավաքակայան է այցելել պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը:
Զորակոչի գործընթացին ներգրավված պատասխանատու օղակների ղեկավարների ուղեկցությամբ պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարը դիտարկել է հավաքակայանում զորակոչի պատշաճ կազմակերպման համար ստեղծված պայմանները, հակահամաճարակային միջոցառումները, զորակոչիկների բուժհետազոտության, վիճակահանության և սննդի կազմակերպման կարգը, որն այս զորակոչի ընթացքում կրկին իրականացվում է հավաքակայանի ճաշարանում՝ խիստ ուշադրության կենտրոնում պահելով հակահամաճարակային կանոնները:
Նախարար Տոնոյանը հետաքրքրվել է զորակոչիկների տրամադրությամբ և շնորհակալություն հայտնել ստեղծված համաճարակային իրավիճակում իրականացվող միջոցառումներին ըմբռնումով մոտենալու համար:
Պաշտպանության նախարարն օնլայն հարթակի միջոցով վիճակահանության սրահից դիմել է նաև տարածքային ստորաբաժանումներում գտնվող և վիճակահանության արդյունքներին սպասող զորակոչիկների հարազատներին՝ շնորհակալություն հայտնելով, որ գիտակցում են ստեղծված իրավիճակում հանրապետական հավաքակայանում մարդկային կուտակումներից զերծ մնալու և հավաքակայանի փոխարեն վիճակահանության ընթացքին օնլայն տարբերակով և փոքրաթիվ խմբերով տարածքային ստորաբաժանումներից հետևելու անհրաժեշտությունը: Դավիթ Տոնոյանը շեշտել է, որ զորակոչիկների անվտանգության ապահովումն այս պահին ամենակարևոր խնդիրն է:

Ensuring of the conscripts’ safety is the most important issue
On July 1, the summer conscription 2020 launched in the republic. Because of the coronavirus epidemic the conscription activities in the territorial subdivisions of the Armed Forces and republican gathering station are being carried out with strict observance of all the anti-epidemic measures in order to prevent the penetration of the infection into the Armed Forces.
All the conscription activities in the gathering station are being carried out in the open-air areas. The conscripts receive medical masks, they disinfect their hands with hand sanitisers. There are special markings in the entire open-air area of the gathering station to keep a social distance between the conscripts.
After being met at the gathering station the conscripts are accompanied in small groups to the thermometry and blood sampling rooms where, keeping a social distance, the boy’s body temperature is checked and then a blood sample is taken to check the existence of the antibodies to COVID-19 in blood.
There is a specially equipped laboratory at the gathering station for the purpose of receiving the results of the conscripts’ blood tests in a short time and quickly isolating the conscripts in the specially equipped rooms in case of the suspicious results and testing for the diagnostics of the coronavirus.
The conscripts then undergo a fluorographic examination, the conclusions and problematic issues on the medical examinations in their personal files once again are reviewed and discussed.
“Only the exclusively healthy conscripts and conscripts having no suspicious symptoms should be drafted into the army," assured head of the conscription and mobilization service of the RA Ministry of Defence, Colonel A. Avtandilyan. He also noted that after passing the phases of the medical examination in accordance with the established procedure at the republican gathering station, the conscripts will be in the quarantine zone for another 14 days before leaving for the military units selected by drawing after which they will pass a double test for the diagnosis of the coronavirus and only after comparing the results of two tests, the recruits will join the ranks of the Armed Forces.
The medical examination is followed by the provision of the name tags to the conscripts in personal numbers. After the conversation with the members of the commission recruiting the educational military units, the distinguishing badges for the classification are added to the conscripts’ conventional numbers. On their basis, the conscripts take part in the drawing choosing the number of the military unit from the corresponding drum.
Taking into account the ongoing epidemic situation in the country, unlike the previous conscriptions, this time the parents of the conscripts will follow the drawing process online from the territorial subdivisions.
On July 1, Minister of Defence of Armenia David Tonoyan visited the republican gathering station to observe the activities being carried out within the framework of the summer conscription 2020 and wish the young conscripts a peaceful and secure military service.
Accompanied by the leaders of the responsible units involved in the conscription process, the Minister of Defence observed the conditions created for the proper organization of the conscription in the gathering station, anti-epidemic measures, procedure of the conscripts’ medical examination, drawing and food organization which is again carried out in the canteen of the gathering station keeping the anti-epidemic rules in the center of attention.
Minister Tonoyan inquired about the mood of the conscripts and thanked them for their understanding of the measures being taken in the current epidemic situation.
The Minister of Defence also addressed the conscripts’ relatives who were in the territorial subdivisions and waiting for the results of the drawing via an online platform from the drawing hall expressing gratitude for the fact that they understand the need to avoid human gatherings in the republican gathering station in the current situation and follow the drawing process online and in small groups from the territorial subdivisions. David Tonoyan stressed that the ensuring of the conscripts’ safety is the most important issue at the moment.