Զորակոչիկների անվտանգության ապահովումն ամենակարևոր խնդիրն է
1 Հուլիսի, 2020Զորակոչային բոլոր աշխատանքները հավաքակայանում իրականացվում են բացազատված բացօթյա տարածքներում: Զորակոչիկներն ստանում են բժշկական դիմակներ, ախտահանիչ լուծույթներով ախտահանում ձեռքերը, հավաքակայանի բացօթյա ամբողջ տարածքում առկա են հատուկ գծանշումներ՝ զորակոչիկների միջև սոցիալական հեռավորությունը պահպանելու համար:
Հանրապետական հավաքակայանում զորակոչիկներին դիմավորելուց հետո նրանց, փոքրաթիվ խմբերով, ուղեկցում են ջերմաչափման և արյան նմուշառման սենյակներ, որտեղ, սոցիալական հեռավորություն պահպանելով, տղաները ջերմաչափվում են, այնուհետև կատարվում է արյան նմուշառում՝ COVID 19 համավարակի հակամարմինների առկայությունն արյան մեջ ստուգելու նպատակով:
Հավաքակայանում գործում է հատուկ կահավորված լաբորատորիա՝ կարճ ժամկետում զորակոչիկների արյան հետազոտության պատասխաններն ստանալու և կասկածելի արդյունքների դեպքում զորակոչիկներին հատուկ կահավորված սենյակներում արագ մեկուսացնելու և կորոնավիրուսի ախտորոշման թեստավորում անցկացնելու նպատակով:
Այնուհետև զորակոչիկներն անցնում են ֆլյուորոգրաֆիկ հետազոտություն, ևս մեկ անգամ ստուգվում ու քննարկվում են նրանց անձնական գործերում բուժհետազոտությունների վերաբերյալ եզրակացությունները և խնդրահարույց հարցերը:
-Բանակ պետք է զորակոչվեն միայն բացառապես առողջ և կասկածելի ախտանշաններ չունեցող զորակոչիկները,-վստահեցրել է ՀՀ ՊՆ զորակոչային և զորահավաքային համալրման ծառայության պետ, գնդապետ Ա. Ավթանդիլյանը: Նա նաև նշել է, որ սահմանված ընթակարգով հանրապետական հավաքակայանում բուժհետազոտության փուլերն անցնելուց հետո զորակոչիկները, նախքան վիճակահանությամբ ընտրված զորամասեր մեկնելը, անվտանգության նկատառումներով պայմանավորված, ևս 14 օր գտնվելու են կարանտինային գոտում, որից հետո հանձնելու են կորոնավիրուսի ախտորոշման կրկնակի թեստ և միայն երկու թեստերի արդյունքները համադրելուց հետո նորակոչիկները համալրելու են զինված ուժերի շարքերը:
Բժշկական փորձաքննությանը հաջորդում է զորակոչիկներին անձնական համարներով անվանապիտակների տրամադրումը: Ուսումնական զորամասերը համալրող հանձնաժողովի անդամների հետ զրույցից հետո զորակոչիկների պայմանական համարներին ավելանում են դասակարգման տարբերանշանները: Դրանց հիման վրա էլ զորակոչիկները մասնակցում են վիճակահանությանը՝ համապատասխան թմբուկից ընտրելով զորամասի համարը:
Հաշվի առնելով երկրում շարունակվող համաճարակային իրավիճակը, ի տարբերություն նախորդ զորակոչերի, այս անգամ զորակոչիկների ծնողները վիճակահանության ընթացքին հետևելու են տարածքային ստորաբաժանումներից՝ օնլայն տարբերակով:
2020թ. ամառային զորակոչի շրջանակում իրականացվող աշխատանքները տեղում դիտարկելու և բանակ զորակոչվող երիտասարդներին խաղաղ ու անվտանգ ծառայություն մաղթելու նպատակով հուլիսի 1-ին հանրապետական հավաքակայան է այցելել պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը:
Զորակոչի գործընթացին ներգրավված պատասխանատու օղակների ղեկավարների ուղեկցությամբ պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարը դիտարկել է հավաքակայանում զորակոչի պատշաճ կազմակերպման համար ստեղծված պայմանները, հակահամաճարակային միջոցառումները, զորակոչիկների բուժհետազոտության, վիճակահանության և սննդի կազմակերպման կարգը, որն այս զորակոչի ընթացքում կրկին իրականացվում է հավաքակայանի ճաշարանում՝ խիստ ուշադրության կենտրոնում պահելով հակահամաճարակային կանոնները:
Նախարար Տոնոյանը հետաքրքրվել է զորակոչիկների տրամադրությամբ և շնորհակալություն հայտնել ստեղծված համաճարակային իրավիճակում իրականացվող միջոցառումներին ըմբռնումով մոտենալու համար:
Պաշտպանության նախարարն օնլայն հարթակի միջոցով վիճակահանության սրահից դիմել է նաև տարածքային ստորաբաժանումներում գտնվող և վիճակահանության արդյունքներին սպասող զորակոչիկների հարազատներին՝ շնորհակալություն հայտնելով, որ գիտակցում են ստեղծված իրավիճակում հանրապետական հավաքակայանում մարդկային կուտակումներից զերծ մնալու և հավաքակայանի փոխարեն վիճակահանության ընթացքին օնլայն տարբերակով և փոքրաթիվ խմբերով տարածքային ստորաբաժանումներից հետևելու անհրաժեշտությունը: Դավիթ Տոնոյանը շեշտել է, որ զորակոչիկների անվտանգության ապահովումն այս պահին ամենակարևոր խնդիրն է:

Обеспечение безопасности призывников является высшим приоритетом
1 Июля, 2020 18:49Все призывные работы в сборном пункте проводятся в развернутых территориях на открытом воздухе. Призывники получают медицинские маски, дезинфицируют руки дезинфицирующими растворами, и по всей открытой территории сборного пункта есть специальная маркировка для поддержания социальной дистанции между призывниками.
В республиканском сборном пункте после встречи выпускников, их, небольшими группами, сопровождают в комнаты для измерения температуры и взятия пробы крови, где, сохраняя социальную дистанцию, им измеряют температуру, затем берется проба крови с целью проверки присутствия антител на инфекцию Covid 19 в крови.
В сборном пункте действует специально оснащенная лаборатория с целью получения в короткие сроки ответов анализа крови призывников, и в случае подозрительных результатов, быстрой изоляции призывников в специально оснащенных комнатах и проведения тестирования для диагностики коронавируса.
Затем призывники проходят флюорографическое обследование, еще раз проверяются и обсуждаются выводы медицинских обследований в их личных делах и проблемные вопросы.
«В армию должны быть призваны только исключительно здоровые и не имеющие подозрительных симптомов призывники», - заверил начальник службы призывного и мобилизационного пополнения МО РА, полковник А. Автандилян. Он также отметил, что после прохождения в установленном порядке медицинских осмотров в республиканском сборном пункте призывники, до отправления в выбранные по жеребьевке воинские части, по соображениям безопасности будут находиться в карантинной зоне в течение 14 дней, после чего сдадут повторный тест на диагностику коронавируса, и только после сопоставления результатов двух тестов новобранцы пополнят ряды вооруженных сил.
За медицинским осмотром следует предоставление призывникам ярлыков с личными номерами. После беседы с членами комисии, пополняющими учебные воинские части, к условным номерам новобранцев добавляются квалификационные отличительные знаки. На основе этого призывники принимают участие в жеребьевке – выбирая из соответсвующего барабана номер воинской части.
Учитывая текущую эпидемическую ситуацию в стране, в отличие от предыдущих призывов, на этот раз родители призывников будут следить за ходом жеребьевки онлайн из территориальных подразделений.
1 июля министр обороны Давид Тоноян посетил Республиканский сборный пункт, чтобы на месте наблюдать за выполняемыми работами в рамках летнего призыва 2020г. и пожелать призывающимся в армию юношам мирной и безопасной службы.
В сопровождении руководителей ответственных звеньев, вовлеченных в процесс призыва, руководитель оборонного ведомства наблюдал за созданными условиями для должной организации призыва в сборном пункте, противоэпидемическими мероприятиями, порядком медицинского осмотра призывников, жеребьевки и организации питания, которое в ходе данного призыва будет осуществляться в столовой сборного пункта, строго придерживаясь противоэпидемических правил.
Министр Тоноян поинтересовался настроением призывников и поблагодарил их за понимание мер, предпринятых в нынешней эпидемической ситуации.
Министр обороны также через онлайн-платформу обратился к родственникам призывников, находящимся в территориальных подразделениях и ждущих результатов жеребьевки, поблагодарив их за то, что в сложившейся ситуации они осознают необходимость исключения скопления людей в республиканском сборном пункте, и следят онлайн за ходом жеребьевки небольшими группами в территориальных подразделениях вместо сборного пункта. Давид Тоноян подчеркнул, что обеспечение безопасности призывников является наиболее важной задачей на данный момент.