25 Մայիսի, 2020 17:52Դավիթ Տոնոյանը մասնակցել է հոսպիտալի ամբողջությամբ վերանորոգված և վերազինված բաժանմունքների բացման արարողությանը։ Բուժհաստատության վնասվածքաբանական, ուրոլոգիական և ընդհանուր վիրաբուժության բաժանմունքների հարկերը առողջական խնդիրներ ունեցող զինծառայողներին այսուհետև կընդունեն նոր պայմաններում, կսպասարկեն նոր կահավորված հիվանդասենյակներում ու վիրակապարաններում։
Պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարը շրջել է վերաբացված բաժանմունքներում, ծանոթացել իրականացված աշխատանքներին, տեղադրված նոր սարքավորումներին ու օդափոխության համակարգերին։
Պաշտպանության նախարարի անմիջական հսկողությամբ իրականացված վերանորոգումն ու վերազինումը կատարվել է մեկ փուլով, ինչը հնարավորություն է տվել առանց ժամանակ կորցնելու անցնել բուժսպասարկման։
Պաշտպանության նախարարի հրամանով՝ կենտրոնական կլինիկական զինվորական հոսպիտալի երեք բաժանմունքներ անվանակոչվել են բուժծառայության նվիրյալների անուններով. վիրաբուժական բաժանմունքն այսուհետ կրելու է բ/ծ մայոր Սերգեյ Հարությունյանի, նյարդավիրաբուժական բաժանմունքը՝ բ/ծ կապիտան Կարո Հեբոյանի, անզգայացման բաժանմունքը` բ/ծ լեյտենանտ Տիգրան Հովեսյանի անունները։ Բուժծառայության հիշյալ սպաները զոհվել էին առաջադրանք կատարելիս, 2000 թվականի հունվարի 19-ին՝ ուղղաթիռի վթարից։
Շրջայցի ընթացքում պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարը տեսակցել է վիրավոր զինծառայողներին, այնուհետև հոսպիտալում տեղի է ունեցել խորհրդակցություն՝ ռազմաբժշկական ծառայության ղեկավար կազմի մասնակցությամբ։ ՀՀ պաշտպանության նախարարն անդրադարձել է զինված ուժերում COVID-19-ի դեմ տարվող պայքարին, զորքերում իրականացվող հակահամավարակային միջոցառումներին և առաջիկա ծրագրերին։ Քննարկվել են նաև ռազմաբժշկական ծառայության ապահովմանը և ընթացիկ աշխատանքներին վերաբերող հարցեր։

25 Мая, 2020 17:52Отныне отделения травматологии, урологии и общей хирургии медицинского учреждения будут принимать военнослужащих с проблемами со здоровьем в новых условиях, они будут обслуживаться в новых оборудованных палатах и перевязочных.
Руководитель оборонного ведомства осмотрел вновь открытые отделения, ознакомился с выполненными работами, новыми установленными оборудованиями и системами вентиляции.
Ремонт и переоснощение, которое проводилось под непосредственным руководством министра обороны, проводился в один этап, что позволило перейти на медицинское обслуживание, не теряя времени.
По приказу министра обороны три отделения Центрального клинического военного госпиталя были переименованы в честь преданным медицинской службе: отныне хирургическое отделение будет носить имя майора мед. службы Сергея Арутюняна, отделение нейрохирургии имя капитана мед. службы Каро Хебояна, а отделение анестезии будет носить имя лейтенанта мед. службы Тиграна Овесяна. Эти офицеры медицинской службы погибли при выполнении задания в результате крушения вертолета 19 января 2000 года.
Во время обхода руководитель оборонного ведомства посетил раненых военнослужащих, а затем в госпитале было проведено совещание с участием руководящего состава военно-медицинской службы. Министр обороны РА коснулся вопросов по борьбе с COVID-19 в Вооруженных силах, осуществляемых противоэпидемических мероприятиях и предстоящих программах. Также были обсуждены вопросы, связанные с обеспечением военно-медицинской службы и текущими работами.