Ռազմական ոստիկանները բացահայտել են կաշառք ստանալու և պաշտոնեական դիրքի չարաշահման դեպքեր
20 Մայիսի, 2020 16:03Գյումրիի ՌՈ բաժանմունք է հրավիրվել նաև տվյալ զորամասի ֆինանսական ծառայության նախկին պետը, ով համապատասխան հաղորդում ու բացատրություն է տվել, որ աշխատանքի ընդունելու համար միջնորդել է զորամասի հրամանատարին, որի համար վերջինս պահանջել և ստացել է 1000 ԱՄՆ դոլար գումար:
Փաստի առթիվ Գյումրիի ՌՈ բաժանմունքում նախապատրաստվում են նյութեր:
ՀՀ ՊՆ ՌՈ կենտրոնական ապարատի ՔՀԲ-ում ստացված օպերատիվ տեղեկությունները Գյումրիի ՌՈ բաժանմունքի աշխատակիցների հետ համատեղ իրացնելիս բացահայտել են նաև պաշտոնեական դիրքի չարաշահման դեպքեր: N զորամասի ֆինանսական ծառայության նախկին պետը հաղորդում է տվել, որ 2017թ-ի փետրվար ամսին, նույն զորամասի հրամանատարն իր աշխատասենյակում առաջարկել է գնորդ գտնել զորամասին հասանելիք էլեկտրոէներգիայի չափաքանակի ամսական առաջացած ավելցուկը վաճառելու համար: Զորամասի ֆինանսական ծառայության պետը դիմել է իր ծանոթին՝ զորամասի տարածքը սպասարկող էլ.ցանցի տեղամասի պետին, ով համաձայնել է յուրաքանչյուր կիլովատի դիմաց վճարել 9 ՀՀ դրամ գումար: Մինչև 2019թ-ի ապրիլ ամիսը վերջինս զորամասի ֆինանսական ծառայության պետին յուրաքանչյուր ամիս առձեռն փոխանցել է 150.000-ից 400.000 ՀՀ դրամ գումար, ընդհանուր առմամբ՝ 2.500.000-ից 3.000.000 ՀՀ դրամ գումար, որն էլ զորամասի ֆինանսական ծառայության պետը առձեռն փոխանցել է զորամասի հրամանատարին՝ վերջինիս աշխատասենյակում: Զորամասի հրամանատարը յուրաքանչյուր ամիս ֆինանսական ծառայության պետին տվել է 20.000-ից 30.000 ՀՀ դրամ գումար, ընդհանուր առմամբ՝ 300.000-ից 400.000 ՀՀ դրամ գումար և նույնքան էլ՝ զորամասի ԿՇԾ պետին, ով կատարել է էլեկտրոէներգիայի հաշվիչի ցուցմունքների ուղղումները:
N զորամասի նախկին ֆինանսական ծառայության պետը հաղորդում է տվել նաև առ այն, որ 2018թ. հոկտեմբեր ամսին, նույն զորամասի հրամանատարն իր աշխատասենյակում առաջարկել է, որ գնորդ գտնի զորամասին հասանելիք գազի չափաքանակի ամսական առաջացած ավելցուկը վաճառելու համար: Ֆինանսական ծառայության պետը դիմել է գազի գրասենյակի աշխատակից իր ծանոթին, ով համաձայնվել է յուրաքանչյուր խորանարդ մետր գազի դիմաց վճարել 23 ՀՀ դրամ գումար: 2019թ-ի հունվար ամսին, զորամասի 2018թ-ի գազի ծախսից առաջացած ավելցուկը հաշվարկելուց հետո, գրասենյակի աշխատակիցը զորամասի ֆինանսական ծառայության պետին առձեռն փոխանցել է 2.000.000 ՀՀ դրամ գումար, որն էլ վերջինս փոխանցել է զորամասի հրամանատարին: Հաշվիչի ցուցմունքների ուղղումը կատարել է զորամասի ԿՇԾ պետը:
Տրված հաղորդումներն ուղարկվել են Շիրակի կայազորի զինվորական դատախազություն՝ հետագա ընթացքը լուծելու համար:

The Military Police uncovered cases of bribery and abuse of official position
20 May, 2020 16:03The head of the financial service of this military unit was also invited to the MP department of Gyumri, who gave a corresponding report and explanation that he mediated between the man and his wife and the commander of the military unit to hire her, for which the latter demanded and received $ 1000.
Materials are being prepared on this fact at the MP department of Gyumri.
The cases of abuse of official powers were also revealed. The former head of the financial service of the N military unit reported that in February of 2017, the commander of the same military unit in his office offered to find a buyer to sell the surplus generated by the amount of electricity per month that belongs to the military unit.
The head of the financial service of the military unit applied to his acquaintance, the head of the electricity network serving the territory of the military unit, who agreed to pay 9 AMD for each kilowatt. Until April 2019, the latter handed over from 150.000 to 400.000 AMD in cash to the head of the financial service of the military unit every month, in general, from 2.500.000 to 3.000.000 AMD, which the head of the financial service of the military unit handed over to the commander of the military unit in the latter's office. Each month, the commander of the military unit gave from 20.000 to 30.000 AMD to the head of the financial service, in total from 300.000 to 400.000 AMD and the same amount to the man, who corrected the readings of the electricity meter.
The head of the former financial service of the N military unit also reported that in October of 2018, the commander of the same military unit in his office offered to find a buyer to sell the surplus generated by the amount of gas per month that belongs to the military unit. The head of the financial service turned to his acquaintance, an employee of the gas office, who agreed to pay 23 drams for each cubic meter of gas. In January of 2019, after calculating the surplus generated by the gas consumption of the military unit in 2018, the employee of the office handed over 2.000.000 AMD in cash to the head of the financial service of the military unit, which he transferred to the commander of the military unit.
These reports were sent to the Shirak Garrison Military Prosecutor's Office to decide the further course.
Notification: a person that is suspected or accused of an alleged crime, is considered innocent until his/her guilt is proved by a court judgement that has come into legal effect pursuant to the procedure determined by RA Criminal Procedure Code.