Կայացել է Զինծառայողների ապահովագրության հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի տարեկան ամփոփիչ նիստը
18 Մայիսի, 2020 18:58Նախքան նիստի օրակարգային հարցերին անցնելը՝ հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ, ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը ներկայացրել է խորհրդի նոր անդամներին՝ ՀՀ կառավարության կողմից նշանակված, ԱԺ պատգամավոր (ԲՀԿ), ԱԺ Մարդու իրավունքների պաշտպանության և հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Նաիրա Զոհրաբյանին և ՀՀ ՊԵԿ նախագահի տեղակալ Միքայել Փաշայանին, ԵԿՄ կողմից նշանակված, ԵԿՄ վարչության անդամ Բարսեղ Բարսեղյանին, ինչպես նաև «Արար» հիմնադրամի ներկայացուցիչ Արա Չալաբյանին:
Նիստի ընթացքում հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Վարուժան Ավետիքյանը ներկայացրել է ամփոփ հաշվետվություն 2019թ.-ի ցուցանիշների վերաբերյալ՝ ընդգծելով, որ հաշվետու ժամանակահատվածում հատուցումների ծավալը կազմել է 822 մլն. դրամ։ Մասնավորապես՝ կատարվել է 166 դեպքի հատուցում, որոնցից՝ 2017թ.-ից հետո տեղի ունեցած 17 դեպքի հատուցում (10-ը՝ զոհված, 7-ը՝ հաշմանդամություն ունեցող զինծառայողների ընտանիքներին), 2015-2016թթ. տեղի ունեցած 18 դեպքի հատուցում (որոնցից 14-ը՝ զոհված, իսկ 4-ը՝ հաշմանդամություն ունեցող զինծառայողների ընտանիքներին): 2008-2014թթ. դեպքերի մասով կատարվել է 131 հատուցում (որոնցից 109-ը՝ զոհված, 22-ը՝ հաշմանդամություն ունեցող զինծառայողների ընտանիքներին):
Նիստի ընթացքում արձանագրվել է, որ հաշվետու տարում, 2018 թվականի համեմատ, ավելի քան 1 միլիարդ դրամով ավելացել է հիմնադրամի կողմից հավաքագրվող գումարի ծավալը (շուրջ 8 մլրդ. դրամ), իսկ հիմնադրամի ընդհանուր ակտիվների ծավալն արդեն հատել է 24 մլրդ. դրամը։ Ի դեպ, նշված ցուցանիշն ավելի քան 2.5 միլիարդ դրամով ավելի է 2017-ին հավաքագրված գումարից։ Ընդ որում, ուսումնասիրությունները ցույց են տվել, որ 2019-ի ընթացքում, ամսական կտրվածքով, վճարումներ կատարողների թվաքանակն ավելացել է շուրջ 55.000-ով։
Հիմնադրամի ակտիվների կառավարումից գոյացած գումարը, նախորդ տարվա համեմատ, գրեթե կրկնապատկվել է՝ կազմելով շուրջ 1.3 միլիարդ դրամ (2018-ին՝ շուրջ 790 մլն. դրամ, 2017 ին՝ 153 մլն. դրամ)։ Ընդ որում, հատկանշական է, որ փաստացի հիմնադրամի ակտիվների կառավարումից գոյացած գումարը, երկրորդ տարին շարունակ, ավելի է, քան հիմնադրամի կողմից կատարված հատուցումները(միայն ակտիվների կառավարումից ստացվել է 1.3 միլիարդ դրամ, այնինչ փոխհատուցումների գումարը կազմել է 822 մլն. դրամ)
2017-2018թթ. համեմատ 2019թ. նվիրաբերությունների ծավալն աճել է շուրջ 21 մլն. դրամով՝ կազմելով 115 մլն. դրամ:
2019 թվականին կատարվել է 2018-ին վճարված՝ շուրջ 94 մլն. դրամի դրոշմանիշային վճարների վերադարձ (սրանք այն գումարներն են, որոնք գոյանում են երկու կամ ավելի տեղ աշխատող քաղաքացիների կողմից հավելյալ վճարվող, ինչպես նաև ժամկետային զինծառայողների և զոհված զինծառայողների ընտանիքների անդամների վճարած 1000-ական դրամներից, որոնք, համապատասխան դիմումի դեպքում, հիմնադրամը վերադարձնում է)։
Ծրագիրը հաջողությամբ շարունակում է գործել հանրության առջև հաշվետու լինելու և բացառիկ թափանցիկության սկզբունքով, ինչի վկայություններից մեկն էլ այն է, որ հիմնադրամի աուդիտն իրականացնում է աշխարհում լավագույն 4 աուդիտորական ընկերություններից մեկը համարվող «Էրնսթ ընդ Յանգը» (Ernst&Young (EY Armenia) (https://www.ey.com/en_gl ) 3 տարի շարունակ դրական եզրակացություն):

The annual meeting of the Board of Trustees of the Military Insurance Fund took place
18 May, 2020 18:58Before passing to the questions of the agenda of the meeting, Chairman of the Board of Trustees, Minister of Defense of Armenia David Tonoyan presented the new members of the Board, Member of the National Assembly, Chair of the Standing Committee on Protection of Human Rights and Public Affairs Naira Zohrabyan, Deputy Chairman of the RA State Revenue Committee Mikael Pashayan, appointed by the Government of Armenia, member of the Yerkrapah Volunteer Union Barsegh Barseghyan, as well as representative of the “Arar” Foundation Ara Chalabyan.
During the meeting, the executive director of the foundation Varuzhan Avetikyan presented a comprehensive report on the indices of 2019, emphasizing that the volume of compensations during the reporting period was 822 mln. AMD. In particular, 166 cases were compensated, 17 of which were the cases occurred after 2017 (10 to the families of the killed servicemen, 7 to the families of the disabled servicemen), 18 of which occurred in 2015-2016 (14 to the families of the killed servicemen and 4 to the families of the disabled servicemen). 131 compensations were provided for the cases of 2008-2014 (109 of which to the families of the killed servicemen and 22 to the families of the disabled servicemen).
During the meeting, it was noted that during the reported year, as compared to 2018, the amount collected by the fund increased by more than 1 billion drams (about 8 billion drams) and the total assets of the fund have already exceeded 24 billion. By the way, the mentioned index is 2.5 billion drams more than the amount collected in 2017. At the same time, studies have shown that during 2019, on a monthly basis, the number of payers increased by about 55,000.
Compared to the previous year, the amount generated from the fund's asset management has almost doubled to about 1.3 billion drams (about 790 million drams in 2018 and 153 million drams in 2017). At the same time, it is noteworthy that the amount generated from the actual fund's assets management for the second year in a row is higher than the compensations made by the fund (1.3 billion drams were received from asset management, while the compensation amount was 822 million drams).
The program successfully continues to operate on the principle of being accountable to the public and providing exceptional transparency, an evidence of which is the fact that the Fund is audited by one of the 4 best audit companies in the world, Ernst&Young (EY Armenia) (https://www.ey.com/en_gl) positive conclusion for 3 years).