Կայացել է Զինծառայողների ապահովագրության հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի տարեկան ամփոփիչ նիստը
18 Մայիսի, 2020 18:58Նախքան նիստի օրակարգային հարցերին անցնելը՝ հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ, ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը ներկայացրել է խորհրդի նոր անդամներին՝ ՀՀ կառավարության կողմից նշանակված, ԱԺ պատգամավոր (ԲՀԿ), ԱԺ Մարդու իրավունքների պաշտպանության և հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Նաիրա Զոհրաբյանին և ՀՀ ՊԵԿ նախագահի տեղակալ Միքայել Փաշայանին, ԵԿՄ կողմից նշանակված, ԵԿՄ վարչության անդամ Բարսեղ Բարսեղյանին, ինչպես նաև «Արար» հիմնադրամի ներկայացուցիչ Արա Չալաբյանին:
Նիստի ընթացքում հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Վարուժան Ավետիքյանը ներկայացրել է ամփոփ հաշվետվություն 2019թ.-ի ցուցանիշների վերաբերյալ՝ ընդգծելով, որ հաշվետու ժամանակահատվածում հատուցումների ծավալը կազմել է 822 մլն. դրամ։ Մասնավորապես՝ կատարվել է 166 դեպքի հատուցում, որոնցից՝ 2017թ.-ից հետո տեղի ունեցած 17 դեպքի հատուցում (10-ը՝ զոհված, 7-ը՝ հաշմանդամություն ունեցող զինծառայողների ընտանիքներին), 2015-2016թթ. տեղի ունեցած 18 դեպքի հատուցում (որոնցից 14-ը՝ զոհված, իսկ 4-ը՝ հաշմանդամություն ունեցող զինծառայողների ընտանիքներին): 2008-2014թթ. դեպքերի մասով կատարվել է 131 հատուցում (որոնցից 109-ը՝ զոհված, 22-ը՝ հաշմանդամություն ունեցող զինծառայողների ընտանիքներին):
Նիստի ընթացքում արձանագրվել է, որ հաշվետու տարում, 2018 թվականի համեմատ, ավելի քան 1 միլիարդ դրամով ավելացել է հիմնադրամի կողմից հավաքագրվող գումարի ծավալը (շուրջ 8 մլրդ. դրամ), իսկ հիմնադրամի ընդհանուր ակտիվների ծավալն արդեն հատել է 24 մլրդ. դրամը։ Ի դեպ, նշված ցուցանիշն ավելի քան 2.5 միլիարդ դրամով ավելի է 2017-ին հավաքագրված գումարից։ Ընդ որում, ուսումնասիրությունները ցույց են տվել, որ 2019-ի ընթացքում, ամսական կտրվածքով, վճարումներ կատարողների թվաքանակն ավելացել է շուրջ 55.000-ով։
Հիմնադրամի ակտիվների կառավարումից գոյացած գումարը, նախորդ տարվա համեմատ, գրեթե կրկնապատկվել է՝ կազմելով շուրջ 1.3 միլիարդ դրամ (2018-ին՝ շուրջ 790 մլն. դրամ, 2017 ին՝ 153 մլն. դրամ)։ Ընդ որում, հատկանշական է, որ փաստացի հիմնադրամի ակտիվների կառավարումից գոյացած գումարը, երկրորդ տարին շարունակ, ավելի է, քան հիմնադրամի կողմից կատարված հատուցումները(միայն ակտիվների կառավարումից ստացվել է 1.3 միլիարդ դրամ, այնինչ փոխհատուցումների գումարը կազմել է 822 մլն. դրամ)
2017-2018թթ. համեմատ 2019թ. նվիրաբերությունների ծավալն աճել է շուրջ 21 մլն. դրամով՝ կազմելով 115 մլն. դրամ:
2019 թվականին կատարվել է 2018-ին վճարված՝ շուրջ 94 մլն. դրամի դրոշմանիշային վճարների վերադարձ (սրանք այն գումարներն են, որոնք գոյանում են երկու կամ ավելի տեղ աշխատող քաղաքացիների կողմից հավելյալ վճարվող, ինչպես նաև ժամկետային զինծառայողների և զոհված զինծառայողների ընտանիքների անդամների վճարած 1000-ական դրամներից, որոնք, համապատասխան դիմումի դեպքում, հիմնադրամը վերադարձնում է)։
Ծրագիրը հաջողությամբ շարունակում է գործել հանրության առջև հաշվետու լինելու և բացառիկ թափանցիկության սկզբունքով, ինչի վկայություններից մեկն էլ այն է, որ հիմնադրամի աուդիտն իրականացնում է աշխարհում լավագույն 4 աուդիտորական ընկերություններից մեկը համարվող «Էրնսթ ընդ Յանգը» (Ernst&Young (EY Armenia) (https://www.ey.com/en_gl ) 3 տարի շարունակ դրական եզրակացություն):

Состоялось ежегодное итоговое заседание совета попечителей Фонда страхования военнослужащих
18 Мая, 2020 18:58Прежде чем перейти к повестке дня заседания, председатель Совета попечителей, министр обороны РА Давид Тоноян представил новых членов совета, депутата НС, Председателя постоянной комиссии НС РА по защите прав человека и общественным вопросам Наиру Зограбян, Микаела Пашаяна, заместителя председателя комитета государственных доходов РА, назначенных правительством РА, члена правления СДЕ Барсега Барсегяна, назначенного СДЕ, а также представителя Фонда “Арар” Ара Чалабяна.
В ходе заседания исполнительный директор фонда Варужан Аветикян представил итоговый отчет по показателям 2019 года, подчеркнув, что объем компенсаций за отчетный период составил 822 млн. драмов. В частности, было возмещено 166 случаев, из которых было возмещено 17 случаев, произошедших после 2017 года (10 случаев семьям погибших, 7 случаев семьям военнослужащих-инвалидов), возмещение 18 случаев, произошедших в 2015-2016гг. (из них 14 семьям погибших и 4 семьям военнослужащих-инвалидов). По случаям за 2008-2014 гг. была предоставлена 131 компенсация (из них 109 - семьям погибших и 22 семьям военнослужащих-инвалидов).
В ходе заседания было отмечено, что в отчетном году по сравнению с 2018 годом сумма, собранная фондом, увеличилась более чем на 1 млрд. драмов (около 8 млрд. драмов), а объем совокупных активов фонда уже превысил 24 млрд. драмов. Кстати, указанный показатель более чем на 2,5 млрд. драмов превышает сумму, собранную в 2017 году. При этом исследования показали, что в течение 2019 года в месячном разрезе число плательщиков увеличилось примерно на 55 000.
Сумма, полученная от управления активами фонда, почти удвоилась по сравнению с предыдущим годом, составив около 1,3 млрд. драмов (около 790 млн. драмов в 2018 году, 153 млн. драмов в 2017 году). При этом примечательно, что сумма, полученная от фактического управления активами фонда второй год подряд, выше, чем компенсации, сделанные фондом (1,3 млрд. драмов было получено только от управления активами, а сумма компенсации составила 822 млн. драмов).
По сравнению с 2017-2018 гг. в 2019 объем пожертвований увеличился примерно на 21 миллион драмов и составил 115 млн. драмов.
В 2019г. был осуществлен возврат около 94 милионов драмов, выплаченных в 2018г. (это суммы, которые генерируются из 1000 драмов, дополнительно выплаченных гражданами, работающими в двух и более местах, а также семьями военнослужащих срочной службы и членами семей погибших военнослужащих, которые в случае соответствующего заявления, возвращаются фондом).
Программа успешно продолжает действовать, оставаясь подотчетной общественности и исключительно прозрачной, о чем свидетельствует то, что аудит Фонда осуществляет компания Ernst & Young, являющаяся одним из 4-х лучших компаний по аудиту, (Ernst&Young (EY Armenia) (https://www.ey.com/en_gl) 3 года подряд положительное заключение).