Հայաստան է այցելել ՆԱՏՕ-ի խորհրդատվական խումբը
13 Մարտի, 2020 17:49Այցի նպատակն էր ՀՀ պաշտպանության նախարարության կադրերի և ռազմական կրթության վարչության ու ռազմաուսումնական հաստատությունների հետ 2019թ. համագործակցության ծրագրերի ամփոփումը և հետագա փոխգործակցության ուղիների համաձայնեցումը:
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունում կայացած աշխատանքային հանդիպման ընթացքում հայկական կողմը ներկայացրել է ռազմակրթական ոլորտում և ռազմական ուսումնական հաստատություններում իրականացված բարեփոխումները:
Կազմակերպվել են միջազգային խորհրդատվական խմբի այցելություններ ռազմաուսումնական հաստատություններ, հանդիպումներ կրթօջախների ղեկավարության և ուսումնական գործընթացի պատասխանատուների հետ:
ՀՀ ՊՆ Վ.Սարգսյանի անվան ռազմական, Ա.Խանփերյանցի անվան ռազմական ավիացիոն, պաշտպանական ազգային հետազոտական համալսարաններում և ենթասպաների դպրոցում կայացած հանդիպումների ընթացքում ներկայացվել են ՌՈՒՀ-երի ուսումնական ծրագրերի վերանայման, պրոֆեսորադասախոսական կազմի վերապատրաստման, դասավանդման նոր մեթոդաբանության, խոհրդատվական խմբի օգնությամբ իրականացվող առանձին նախագծերի վերաբերյալ բրիֆինգներ:
ՀՀ ՊՆ պաշտպանական ազգային հետազոտական համալսարանի և Հրամանատարաշտաբային դասընթացների պրոֆեսորա-դասախոսական կազմի և ունկնդիրների համար ՆԱՏՕ-ի «Պաշտպանական կրթության զարգացման» ծրագրի ակադեմիական ղեկավար, Կանադայի ԶՈՒ պաշտոնաթող բրիգադի գեներալ Էռնեստ Բենոն ներկայացրել է «Որոշումների կայացման գործընթացը ռազմավարական մակարդակում», «Համատեղ ցամաքային գործողություններ» և «Հրամանատրում առաջադրանքի միջոցով կենսափիլիսոփայությունը արևմտյան զինված ուժերում» թեմաներով բանախոսություններ:
Խորհրդատվական խմբի անդամներին ընդունել է ՀՀ պաշտպանության նախարարի տեղակալ Գաբրիել Բալայանը: Հանդիպման ընթացքում ամփոփվել են այցի արդյունքները, քննարկվել ռազմական կրթության ոլորտում իրականացվող բարեփոխումների օրակարգային հարցեր, նախանշվել հետագա փոխգործակցության ուղիները:

The NATO advisory group visited Armenia
13 March, 2020 17:49The aim of the visit was to summarize the 2019 cooperation programs with the personnel of the Ministry of Defense of Armenia, department of military education, military educational institutions and to agree on the ways of further interaction.
During the working meeting in the Ministry of Defense of the Republic of Armenia, the Armenian side presented the reforms implemented in the military education sector and military educational institutions.
The visits of the international advisory group to the military educational institutions, meetings with the leadership of the educational centers and those responsible for the educational process were organized.
During the meetings the briefings were presented on the revision of the education projects, retraining of the faculty, new teaching methodology and certain projects being implemented with the support of the advisory group.
Academic Head of the NATO program "Development of defense education" Ernest Beno delivered lectures on “Decision-making process at the strategic level”, “Joint land operations”.
The members of the advisory group were received by Deputy Minister of Defense of Armenia Gabriel Balayan. During the meeting the results of the visit were summarized, the issues on the agenda of the ongoing reforms in the military education sector were discussed, the ways of further cooperation were outlined.