Ստորագրվել են երկկողմ և բազմակողմ համագործակցության ծրագրեր
28 Փետրվարի, 2020 19:06Հույն գործընկերների հետ հանդիպումների ընթացքում ամփոփվել են 2019թ. համագործակցության արդյունքները, քննարկվել է 2020թ. համագործակցության ծրագիրը։ Կողմերը բարձր են գնահատել համագործակցության արդյունքներն ու իրականացված միջոցառումները։
Խորհրդակցությունների արդյունքում ստորագրվել է ՀՀ պաշտպանության նախարարության և Հունաստանի ազգային պաշտպանության նախարարության 2020 թվականի երկկողմ համագործակցության ծրագիրը, որը ներառում է 21 միջոցառումներ Հայաստանում և Հունաստանում՝ ուսումնավարժական ծրագրեր հատուկ նշանակության ուժերի, ռազմաբժշկական և մարտավարական պատրաստության այլ ուղղություններով, փորձի փոխանակում կիբեռանվտանգության, ինժեներեկան և այլ բնագավառներում, ռազմաքաղաքական խորհրդակցություններ, տեղեկատվության փոխանակում։
Նույն օրը, Հայաստանի, Հունաստանի և Կիպրոսի պաշտպանական գերատեսչությունների՝ պաշտպանական քաղաքականության պաշտոնյաների ձևաչափով կայացած հանդիպման արդյունքներով, ստորագրվել է 2020 թվականի եռակողմ գործողությունների ծրագիրը։ Այն ներառում է տասնյակ միջոցառումներ Հայաստանում, Հունաստանում և Կիպրոսում, որոնք վերաբերում են տարբեր ոլորտներում ուսումնավարժական եռակողմ ծրագրերին և ռազմաքաղաքական խորհրդակցություններին։
Հանդիպումների ընթացքում քննարկվել են նաև տարածաշրջանային անվտանգությանն առնչվող հարցեր։ Ներկայացվել են տարածաշրջանում տեղի ունեցող զարգացումների և առկա մարտահրավերների վերաբերյալ կողմերի դիրքորոշումները։

Подписаны программы двустороннего и многостороннего сотрудничества
Делегация во главе с начальником управления оборонной политики МО РА Левоном Айвазяном 28 февраля приняла участие в обсуждениях и военно-политических совещаниях программ армяно-греческого сотрудничества в оборонной сфере.
В ходе встреч с греческими коллегами были подведены итоги сотрудничества в 2019г., обсуждена программа сотрудничества на 2020г. Стороны высоко оценили результаты сотрудничества и выполненные мероприятия.
В результате совещаний была подписана программа двустороннего сотрудничества Министерства обороны РА и Министерства национальной обороны Греции на 2020г., который включает 21 мероприятие в Армении и Греции – учебно-тренировочные программы сил специального назначения, в военно-медицинской области и других направлениях тактической подготовки, обмен опытом в сферах кибербезопасности, инженерной и других сферах, военно-политические совещания, обмен информацией.
В тот же день по результатам встречи оборонных ведомств Армении, Греции и Кипра в формате должностных лиц оборонной политики был подписан Трехсторонний план  действий на 2020г. Он включает десятки мероприятий в Армении, Греции и Кипре, которые касаются трехсторонних учебно-тренировочных программ и военно-политических совещаний в разных сферах.
В ходе встреч были обсуждены также вопросы, связанные с региональной безопасностью. Были представлены позиции сторон по текущим событиям и вызовам в регионе.