ՀՀ ԶՈւ գլխավոր շտաբի պետ, գեներալ-լեյտենանտ Արտակ Դավթյանի ուղերձը Հայաստանի ազգային հերոս Մովսես Գորգիսյանի ծննդյան օրվա առթիվ
3 Դեկտեմբերի, 2019 17:52«Սուգը հավերժ է, եթե պայքար չկա»: Այս հավատամքով հեռանկարային քաղաքական գործիչ, հրապարակախոս Մովսես Գորգիսյանն առաջնորդեց նոր-նոր ծիլեր տվող Ղարաբաղյան շարժումը: Նա առաջինն էր, որ 1988 թվականին հանրահավաքի հարթակից պարզեց հայոց եռագույնն ու ազդարարեց. «Կեցցե´ այն Հայաստանը, որը վաղն է գալու»:
Նա առաջնորդեց ժողովրդի` անկախ եւ ինքնիշխան Հայաստան ունենալու երազանքը, հետո արդեն հարթակային պայքարը շարունակեց ռազմադաշտում: Դարձավ զինված պայքարի առաջամարտիկներից եւ առաջիններից մեկն էլ ընկավ`զենքը ձեռքին:
Շնորհավորում եմ հայ ժողովրդին Ազգային հերոս Մովսես Գորգիսյանի ծննդյան օրվա առթիվ: Նա հայի այն տեսակն է, որի կարիքը միշտ կա:

Message of the Chief of the General Staff of the Armed Forces of the Republic of Armenia, Lieutenant-General Artak Davtyan on the Birthday of National Hero of Armenia Movses Gorgisyan
3 December, 2019 17:52
"Mourning is eternal if there is no struggle." With this belief, prominent politician, publicist Movses Gorgisyan led the newly emerging Karabakh movement. He was the first to unveil the Armenian tricolor in 1988 and announced: "Long live the Armenia that will come tomorrow!"
He led the people's dream of having an independent and sovereign Armenia, and then continued the struggle on the battlefield. He became one of the pioneers of the armed struggle, and one of the first to fell with a gun in his arms.
I congratulate the Armenian people on the birthday of National Hero Movses Gorgisyan. He is the kind of Armenian who is always in need.