Զինծառայողների ապահովագրության հիմնադրամը կփոխհատուցի նաև 2008-2014 թվականներին տեղի ունեցած դեպքերը
22 Մարտի, 2019 16:20Նիստի ընթացքում հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Վարուժան Ավետիքյանը ներկայացրել է ամփոփ հաշվետվություն նախորդ տարվա սկզբից մինչև օրս իրականացված հատուցումների և նվիրաբերությունների վերաբերյալ, ընդգծելով, որ այս պահի դրությամբ հիմնադրամում հավաքագրված գումարն արդեն հատել է 14 մլրդ., իսկ կատարված ընդհանուր հատուցումները՝ 941 մլն. դրամը:
Նիստի ընթացքում հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհուրդը միաձայն որոշում է կայացրել այն մասին, որ այս տարվա ապրիլի 1-ից հատուցումներ կտրամադրվեն նաև 2008-2014թթ. ընթացքում հայրենիքի պաշտպանության ժամանակ զոհված զինծառայողների ընտանիքներին կամ հաշմանդամություն ձեռք բերածներին:
Հիշեցնենք, որ 2018թ. օգոստոսի 9-ին հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհուրդը հաստատել էր նաև 2015 և 2016 թվականներին տեղի ունեցած դեպքերի մասով ֆինանսական հատուցումներ տրամադրելու վերաբերյալ որոշումը: Ընդ որում, նիստին որոշում է կայացվել հաջորդ տարի քննարկել արդեն 2008 թվականից ավելի վաղ տեղի ունեցած դեպքերի փոխհատուցման հնարավորությունը:
Անդրադարձ կատարելով իրականացված աշխատանքներին և ֆինանսական միջոցների հավաքագրման ընթացակարգերին՝ խորհրդի անդամները նշել են, որ փաստացի նախորդ տարի հիմնադրամի ակտիվների կառավարումից գոյացած միջոցները գերազանցել են կատարված հատուցումների ծավալը, ինչը ևս մեկ անգամ վկայում է զինծառայողների ապահովագրության հիմնադրամի գործունեության բարձր արդյունավետությունը:
Ծրագիրը հաջողությամբ շարունակում է գործել հանրության առջև լիարժեք հաշվետվության և բացառիկ թափանցիկության սկզբունքով:

Фонд страхования военнослужащих возместит также случаи 2008-2014 г.г.
22 Марта, 2019 16:20В ходе заседания исполнительный директор Фонда Варужан Аветикян представил итоговый отчет о компенсациях и пожертвованиях с начала прошлого года и по сей день, подчеркнув, что в настоящее время сумма, собранная в фонде, уже превысила 14 миллиардов драмов, а общая сумма выплаченных компенсация составила 941 миллион драмов.
В ходе заседания попечительский совет Фонда принял единогласное решение о том, что с 1 апреля сего года компенсации будут выплачены семьям военнослужащих, погибших при защите Родины в 2008-2014 г.г., или тем, кто получил инвалидность.
Напомним, что 9 августа 2018 г. попечительский совет Фонда также утвердил решение о предоставлении финансовых компенсаций на случаи, имевшие место в 2015 и 2016 г.г. Причем было принято решение обсудить в следующем году возможность возмещения событий, произошедших ранее 2008 года.
Касаясь проведенных работ и процедур сбора финансовых средств, члены Совета отметили, что средства, полученные в результате управления активами фонда, превысили сумму компенсаций, выплаченных в прошлом году, что еще раз подтверждает высокую эффективность деятельности Фонда страхования военнослужащих.
Программа успешно продолжает работать по принципу полной подотчетности обществу и исключительной прозрачности.