Քննարկվել է պաշտպանության բնագավառում հայ-ճապոնական հարաբերությունների զարգացման հնարավորությունը
19 Սեպտեմբերի, 2018 17:23Սեպտեմբերի 19-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանն ընդունել է ՀՀ-ում Ճապոնիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Ջուն Յամադային և ՀՀ-ում հավատարմագրված ռազմական կցորդ, գնդապետ Ացուսի Տակացեին (նստավայրը ք.Մոսկվա)` ՀՀ-ում վերջինիս հավատարմագրման կապակցությամբ:
Պաշտպանության նախարարը շնորհավորել է նորանշանակ կցորդին և հաջողություններ մաղթել Հայաստանում առաքելության ընթացքում: Միաժամանակ նշվել է պաշտպանության բնագավառում հայ-ճապոնական հարաբերությունների զարգացման հնարավորությունը: Որպես համագործակցության հեռանկարային ոլորտներ` առանձնացվել են ռազմական բժշկության, աղետների հետևանքների վերացման ժամանակ զինված ուժերի կողմից փրկարար ծառայությանը տրամադրվող աջակցության և այլ ուղղություններով փորձի փոխանակումը:
Դեսպան Յամադան իր հերթին նշել է պաշտպանության ոլորտում համագործակցության կարևորությունը և հույս հայտնել, որ մոտ ապագայում մի շարք ուղղություններով առաջընթաց կարձանագրվի:

19 September, 2018 17:23
Armenian Defence Minister Davit Tonoyan received on 19 September Japanese Ambassador to Armenia Jun Yamada and the military attaché accredited in the Republic of Armenia, Col. Atsusi Takatse (residence in Moscow), on the occasion of the latter's accreditation in the Republic of Armenia.
Minister Tonoyan congratulated the newly appointed attaché, wishing him success in his Armenia mission. The parties pointed to the prospect of developing Armenian-Japanese cooperation in the defence field. Studying the experience in military medicine as well as participation of military in rescue missions during disasters were mentioned as possible fields of cooperation.
Ambassador Yamada, from his part, pointed to the importance of cooperation in the defence sector,  conveying hope that there would be progress in several fields in the near future.