ՀՀ պաշտպանության նախարարն ընդունել է Անջեյ Կասպրշիկին
17 Մայիսի, 2018 23:08Դեսպան Կասպրշիկը շնորհավորել է Դավիթ Տոնոյանին՝ պաշտպանության նախարարի պաշտոնում նշանակվելու կապակցությամբ և հաջողություն մաղթել հետագա գործունեության մեջ:
Հանդիպման ընթացքում պաշտպանության նախարարը դեսպանին է ներկայացնել հայ-ադրբեջանական պետական սահմանին և արցախա-ադրբեջանական ուժերի շփման գծում տիրող իրավիճակը, հրադադարի ռեժիմի խախտման հաճախականությունն ու բնույթը: Մասնավորապես, Դավիթ Տոնոյանն իր մտահոգություններն է հայտնել վերջին օրերին պետական սահմանի և շփման գծի որոշակի հատվածներում հակառակորդի գործողությունների աշխուժացման փորձերի կապակցությամբ, որի արդյունքում հրազենային վիրավորում է ստացել նաև ՊԲ զինծառայող Շամխալ Պետրոսյանը: Այս առումով պաշտպանության նախարարը կարևորել է հրադադարի ռեժիմի խստիվ պահպանումը՝ սադրանքներ թույլ չտալու և իրավիճակը չապակայունացնելու առումով:
Առողջություն մաղթելով հայ զինծառայողին, Անջեյ Կասպրշիկն իր պատրաստակամությունն է հայտնել այսուհետ ևս առավելագույն ջանքեր գործադրել իր միջնորդական առաքելության մեջ:
Կողմերը քննարկել են նաև դեսպանի գրասենյակի և ՀՀ պաշտպանության նախարարության միջև համագործակցության հետ կապված և երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցեր:

Defence minister receives Andrzej Kasprzyk
17 May, 2018 23:08Ambassador Kasprzyk congratulated Tonoyan on his appointment as defence minister and wished him success in his future activities.
During the meeting, Minister Tonoyan briefed Ambassador Kasprzyk on the situation on the Armenian-Azerbaijani state border and the line of contact between the Artsakh and Azerbaijani forces, as well as on the frequency and nature of the ceasefire violations. Tonoyan expressed his particular concerns over the adversary’s recent attempts to escalate the situation on the borderline and the contact line, which have resulted in the wounding of Defence Army soldier Shamkhal Petrosyan. In this regard, the Minister Tonoyan highlighted the importance of observing the ceasefire in preventing provocations and stabilising the situation.
Kasprzyk wished a speedy recovery to the Armenian solider and conveyed his readiness to make the best efforts in his mediation mission.
The parties also discussed other issues of bilateral interest related to the cooperation between the ambassador's office and the Armenian Ministry of Defence.