ՀՀ պաշտպանության նախարարը և զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետը հարգանքի տուրք են մատուցել «Եռաբլուր» պանթեոնում
2 Ապրիլի, 2018Պաշտպանության նախարարը և ԶՈՒ ԳՇ գլխավոր շտաբի պետը մասնակցել են զինված ուժերի հոգևոր առաջնորդ Վրթանես եպիսկոպոս Աբրահամյանի հանդիսապետությամբ անցկացված հոգեհանգստի կարգին, ծաղիկներ խոնարհել նաև սպարապետ Վազգեն Սարգսյանի, զորավար Անդրանիկ Օզանյանի շիրիմներին և Արցախյան ազատամարտի զոհերի հիշատակը հավերժացնող հուշակոթողին։
«Եռաբլուր» զինվորական պանթեոնում ՀՀ պաշտպանության նախարարը պատասխանել է լրագրողների հարցերին: «Բանակաշինությունը պետականաշինության նման անընդհատ գործընթաց է։ Մարդիկ, ովքեր համարում են, որ ամեն ինչ կատարել են ներկայիս փուլի համար, պետք է նոր մտքերով ու գաղափարներով ճանապարհ հարթեն գործընթացի շարունակության համար։ Կարծում եմ, մեր բանակաշինությունը բացառիկ պատմություն է։ Այն պետական կառույցի և հաղթական բանակի ձևավորման պատմություն է։ Որքան էլ ապրիլյան դեպքերը ցավալի ու ողբերգական հետևանքներ ունեցան մեր հայրենակիցների կորստի առումով, երկիրը պաշտպանելու այլ ձև աշխարհի որևէ երկրի բանակ դեռևս ի հայտ չի բերել։ Զինվորական ծառայությունը միշտ էլ կապված է վտանգի, զոհողության, կյանքի գնով անգամ երկիրը պաշտպանելու գաղափարի հետ։ Կարծում եմ, մենք հասկացել ենք, որ երկրի պաշտպանությունը ողջ երկրի, պետական համակարգի, հասարակության կենսակերպ է, և կարծում եմ, որ դա է մեր հետագա քայլերի առանցքը, բոլոր այն ծրագրերի ու նպատակների, որոնք պետք է կյանքի կոչենք, որպեսզի որպես «Ազգ-բանակ» պատրաստ լինենք պաշտպանելու մեր երկիրն ու պետությունը, մեր քաղաքակրթությունը, այն հսկայական ժառանգությունը, որը, որպես ժողովուրդ, ունենք հազարամյակների ընթացքում։ Մենք շատ հետևողական աշխատել և աշխատելու ենք մեր մարտունակությունը բարձրացնելու ուղղությամբ, մեր բանակի համբավը այն մակարդակի վրա պահելու համար, որով դուրս ենք եկել ղարաբաղյան պատերազմից, և կարծում եմ, մենք պետք է մշտապես ի վիճակի լինենք լուծելու խնդիրներ, որոնք կարող են ի հայտ գալ 21-րդ դարի շատ բարդ աշխարհաքաղաքական իրողությունների պայմաններում»,-նշել է Վիգեն Սարգսյանը:
ՀՀ զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետ, գեներալ-գնդապետ Մովսես Հակոբյանը ևս խոսել է ապրիլյան քառօրյա մարտերի և բանակի մարտունակության մասին: «Ապրիլյան պատերազմը բանակի համար մեծ դաս ու փորձառություն էր հակառակորդի հավանական գործողություններին ու նոր սպառազինության կիրառմանը դիմագրավելու համար համապատասխան միջոցառումներ ձեռնարկելու ուղղությամբ։ Այս երկու տարիների ընթացքում բավականին մեծ աշխատանք է կատարվել ապրիլյան գործողությունների ընթացքում ի հայտ եկած խնդիրների շտկման ուղղությամբ։ Հակառակորդն այլևս նմանատիպ ռազմական գործողություն ի վիճակի չի իրականացնել։ Չի նշանակում, որ դա բավարար է, բանակն ու պատերազմն այնպիսի երևույթներ են, որ անդադար նոր մեթոդներ են փնտրում հակառակորդի հանդեպ գերակայություն ձեռք բերելու համար, և մենք աշխատանքներ ենք իրականացնում նաև այդ ուղղությամբ», - ասել է Մովսես Հակոբյանը:

Министр обороны РА и начальник Генерального штаба Вооруженных сил отдали дань памяти на пантеоне «Ераблур»
2 Апреля, 2018 17:44Министр обороны и начальник Генштаба ВС приняли участие в церемонии поминовения усопших под руководством духовного лидера ВС епископа Вртанеса Абраамяна, а также возложили цветы к могилам Вазгена Саргсяна, Андраника Озаняна и к мемориалу, увековечивающему память погибших в Арцахской войне.
На военном пантеоне «Ераблур» министр обороны РА ответил на вопросы журналистов: «Строительство армии - это постоянный процесс, подобный государственному строительству. Люди, которые думают, что они сделали все для нынешнего этапа, должны проложить путь новыми идеями для продолжения процесса. Я думаю, что построение нашей армии - исключительная история. Это история формирования государственной структуры и победоносной армии. Независимо от того, насколько трагичны были апрельские события в плане потери наших соотечественников, иного способа защитить страну еще ни одна армия мира не придумала. Военная служба всегда связана с идеей защиты страны ценой опасности, жертв, даже ценой жизни. Я думаю, мы поняли, что защита страны – это образ жизни всей страны, государственных структур, общества, и я считаю, что это - ядро наших последующих шагов, всех тех программ и целей, которые мы должны реализовать, чтобы быть готовыми - как «Нация-армия» - защищать нашу страну и государство, нашу цивилизацию, то огромное наследие, которое, как народ, имеем на протяжении тысячелетий. Мы очень последовательно работали и будем работать над повышением нашей боевой готовности, чтобы сохранить репутацию нашей армии на том же уровне, на каком мы вышли из войны в Карабахе, и я думаю, что мы должны быть в состоянии постоянно решать проблемы, которые могут возникнуть в условиях сложнейших геополитических реалий 21-го века », - сказал Виген Саргсян.
Начальник Генерального штаба Вооруженных сил Республики Армения генерал-полковник Мовсес Акопян также рассказал о четырех дневных боях апреля и боеготовности армии. «Апрельская война была большим уроком для армии и опытом в плане принятия адекватных мер для противодействия возможным действиям противника и использованию нового вооружения.
За эти два года была проделана большая работа по устранению проблем, возникших во время апрельских событий. Противник больше не в состоянии провести такую военную операцию. Но это не значит, что этого достаточно, армия и война - такие явления, которые непрерывно ищут новые методы для достижения превосходства над противником, и мы проводим работу и в этом направлении», - сказал Мовсес Акопян.