ՀՀ պաշտպանության նախարարը և զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետը հարգանքի տուրք են մատուցել «Եռաբլուր» պանթեոնում
2 Ապրիլի, 2018Պաշտպանության նախարարը և ԶՈՒ ԳՇ գլխավոր շտաբի պետը մասնակցել են զինված ուժերի հոգևոր առաջնորդ Վրթանես եպիսկոպոս Աբրահամյանի հանդիսապետությամբ անցկացված հոգեհանգստի կարգին, ծաղիկներ խոնարհել նաև սպարապետ Վազգեն Սարգսյանի, զորավար Անդրանիկ Օզանյանի շիրիմներին և Արցախյան ազատամարտի զոհերի հիշատակը հավերժացնող հուշակոթողին։
«Եռաբլուր» զինվորական պանթեոնում ՀՀ պաշտպանության նախարարը պատասխանել է լրագրողների հարցերին: «Բանակաշինությունը պետականաշինության նման անընդհատ գործընթաց է։ Մարդիկ, ովքեր համարում են, որ ամեն ինչ կատարել են ներկայիս փուլի համար, պետք է նոր մտքերով ու գաղափարներով ճանապարհ հարթեն գործընթացի շարունակության համար։ Կարծում եմ, մեր բանակաշինությունը բացառիկ պատմություն է։ Այն պետական կառույցի և հաղթական բանակի ձևավորման պատմություն է։ Որքան էլ ապրիլյան դեպքերը ցավալի ու ողբերգական հետևանքներ ունեցան մեր հայրենակիցների կորստի առումով, երկիրը պաշտպանելու այլ ձև աշխարհի որևէ երկրի բանակ դեռևս ի հայտ չի բերել։ Զինվորական ծառայությունը միշտ էլ կապված է վտանգի, զոհողության, կյանքի գնով անգամ երկիրը պաշտպանելու գաղափարի հետ։ Կարծում եմ, մենք հասկացել ենք, որ երկրի պաշտպանությունը ողջ երկրի, պետական համակարգի, հասարակության կենսակերպ է, և կարծում եմ, որ դա է մեր հետագա քայլերի առանցքը, բոլոր այն ծրագրերի ու նպատակների, որոնք պետք է կյանքի կոչենք, որպեսզի որպես «Ազգ-բանակ» պատրաստ լինենք պաշտպանելու մեր երկիրն ու պետությունը, մեր քաղաքակրթությունը, այն հսկայական ժառանգությունը, որը, որպես ժողովուրդ, ունենք հազարամյակների ընթացքում։ Մենք շատ հետևողական աշխատել և աշխատելու ենք մեր մարտունակությունը բարձրացնելու ուղղությամբ, մեր բանակի համբավը այն մակարդակի վրա պահելու համար, որով դուրս ենք եկել ղարաբաղյան պատերազմից, և կարծում եմ, մենք պետք է մշտապես ի վիճակի լինենք լուծելու խնդիրներ, որոնք կարող են ի հայտ գալ 21-րդ դարի շատ բարդ աշխարհաքաղաքական իրողությունների պայմաններում»,-նշել է Վիգեն Սարգսյանը:
ՀՀ զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետ, գեներալ-գնդապետ Մովսես Հակոբյանը ևս խոսել է ապրիլյան քառօրյա մարտերի և բանակի մարտունակության մասին: «Ապրիլյան պատերազմը բանակի համար մեծ դաս ու փորձառություն էր հակառակորդի հավանական գործողություններին ու նոր սպառազինության կիրառմանը դիմագրավելու համար համապատասխան միջոցառումներ ձեռնարկելու ուղղությամբ։ Այս երկու տարիների ընթացքում բավականին մեծ աշխատանք է կատարվել ապրիլյան գործողությունների ընթացքում ի հայտ եկած խնդիրների շտկման ուղղությամբ։ Հակառակորդն այլևս նմանատիպ ռազմական գործողություն ի վիճակի չի իրականացնել։ Չի նշանակում, որ դա բավարար է, բանակն ու պատերազմն այնպիսի երևույթներ են, որ անդադար նոր մեթոդներ են փնտրում հակառակորդի հանդեպ գերակայություն ձեռք բերելու համար, և մենք աշխատանքներ ենք իրականացնում նաև այդ ուղղությամբ», - ասել է Մովսես Հակոբյանը:

Defence minister, chief of General Staff pay tribute at Yerablur
2 April, 2018 17:44They attended the religious service conducted by Bishop Vrtanes Abrahamyan. They also put flowers on the graves of Sparapet Vazgen Sargsyan and General Andranik Ozanyan as well as on the memorial of the Artsakh Liberation War heroes.
Minister Sargsyan then took questions from journalists: "Building an army is a constant process like building statehood. People who think everything has been done for this stage should pave way for the new process with their new ideas. I think our army building is an exceptional story. It is a story of creating a state and a victorious army. No matter how tragic and painful the April events were in terms of losing our compatriots, no other form of protecting the county has been invented yet in the world. Military service has always been associated with danger and sacrificing life for defending the country. I think we have come to realize that the protection of the country is a lifestyle of the whole country, the government and the society, and I think it is the core of our further steps, programmes goals that we must implement to defend our country and its tremendous heritage as a Nation-Army. We have and will work consistently to raise our combat readiness and to maintain the reputation of our army at the level we had after the end of the Karabakh war, and I think we must always be able to overcome the challenges that may arise in the complex geopolitical realities of the 21st century," Sargsyan said.
Chief of General Staff Col. Gen. Hakobyan also spoke about the April four-day battle and the army’s combat readiness. "The April war became a great lesson and test for retaliating the adversary's possible actions and use of new armaments. During the past two years, a great deal of work was done to fix the problems that arose during the April operations. The adversary will never be able to carry out such an operation again. This doesn’t mean we can rest: army and war are things that are constantly looking for new ways to gain supremacy over the adversary, and we are working in that direction as well," he said.