Սպառազինության և պաշտպանական տեխնոլոգիաների «ArmHiTec-2018» միջազգային ցուցահանդես
28 Մարտի, 2018 14:07Ցուցահանդեսը նպատակ ունի ներկայացնել սպառազինության և պաշտպանական տեխնոլոգիաների բնագավառում հայկական կազմակերպությունների նվաճումները և երկխոսության արդյունավետ հարթակ դառնալ մասնակից երկրների զինվորականների, գիտական և գործարար շրջանակների միջև, ինչպես նաև խթանել միջազգային համագործակցության հետագա ընդլայնումը:
Ցուցահանդեսի շրջանակներում նախատեսված է հարուստ գիտագործնական ծրագիր, մասնավորապես, անցկացվելու է ռուս-հայկական կլոր սեղան ՌԴ ռազմարդյունաբերական հանձնաժողովի ՀԱՊԿ ռազմատնտեսական (տեխնիկական) համագործակցության հարցերով կոլեգիայի խորհրդի և ՀՀ շահագրգիռ նախարարությունների, գերատեսչությունների, ձեռնարկությունների, կազմակերպությունների համատեղ նիստի ձևաչափով և երկրորդ հայ-ռուսական ռազմարդյունաբերական կոնֆերանսը, ՀԱՊԿ ռազմատնտեսական համագործակցության միջպետական կոմիտեին կից գործարար խորհրդի հերթական նիստը և այլ միջոցառումներ:
«Երևան էքսպո» ցուցահանդեսային համալիրի ավելի քան 1500 մ2 տարածքում ցուցադրվելու են սպառազինության և ռազմական նշանակության արտադրանքի նորագույն նմուշներ՝ կապի միջոցներ, օպտիկաէլեկտրոնային սարքավորումներ, ռոբոտատեխնիկական համալիրներ և այլն:
Ցուցահանդեսին իրենց տաղավարներով մասնակցելու են 34 հայկական և ավելի քան 30 կազմակերպություն 14 երկրից, այդ թվում` ռուսաստանյան «Ռոսոբորոնէքսպորտ», «Կոնցեռն ՎԿՈ «Ալմազ-Անտեյ», «ՆՊԿ «ՈՒրալվագոնզավոդ», «ՌՍԿ «ՄԻԳ» բաժնետիրական ընկերությունները, հնդկական «ԲԵԼ» և «ԼԱՐՍԵՆ&ՏՈՒԲՌՈ» ընկերությունները, ինչպես նաև ընկերություններ Գերմանիայից, Իտալիայից, Ֆրանսիայից, Չինաստանից և այլ երկրներից: Բացի թվարկածներից, ևս 30 արտերկրյա ընկերությունների ներկայացուցիչներ ժամանելու են իրենց արտադրատեսակները ներկայացնելու և գործարար կապեր հաստատելու նպատակով:
Ցուցահանդեսին և վերը նշված միջոցառումներին մասնակցելու նպատակով ժամանելու են ավելի քան 10 երկրների պետական պատվիրակություններ Հունաստանից, Հնդկաստանից, Ռուսաստանի Դաշնությունից, Բելառուսից, Ղազախստանից և այլ երկրներից: Մասնակցելու է նաև ՀԱՊԿ-ի պատվիրակությունը:

28 March, 2018 14:07The goal is to showcase the achievements of the Armenian organisations in arms and defence technologies, and become an effective platform for dialogue between the military, scientific and business circles of the participating countries, as well as to promote further international cooperation.
The sizeable scientific-practical programme of the expo includes a Russian-Armenian round table in the format of a joint meeting of the Russian Military Industry Commission, the CSTO Military Economy (Technical) Cooperation Council and the interested ministries, agencies and companies of Armenia, and the second Armenian-Russian military industry conference, the meeting of the Business Council of the CSTO Intergovernmental Committee for Military Industry Cooperation and other events.
The latest military product samples, such as communication equipment, optical electronics devices, robotics devices will be on display on the Yerevan Expo‘s more than 1500 square meter arena.
Thirty-four Armenian and over 30 organisations from 14 countries will showcase their products, including Russia’s Rosoboronexport, Concern VKO Almaz-Antey, Uralvagonzavod, MIG, India’s BEL and LARSEN & TUBRO, and companies from Germany, Italy, France, China and other countries. Additionally, representatives from 30 foreign companies will attend the expo to present their products and establish business contacts.
Delegations from more than 10 countries, including Greece, India, Russia, France, Belarus, Kazakhstan, will take part in those events. A CSTO delegation will also be in attendance.