Մինսկում անցկացվել է ՀԱՊԿ հավաքական անվտանգության խորհրդի նստաշրջանը
1 Դեկտեմբերի, 2017 12:11Խորհրդի նեղ կազմով նիստին հաջորդած լիագումար նիստում կազմակերպության անդամ երկրների նախագահները ստորագրել են մի շարք փաստաթղթեր, որոնք վերաբերում են ՀԱՊԿ հավաքական անվտանգության առաջիկա տարիների ռազմավարության իրագործմանը, կազմակերպության ռազմական բաղադրիչի հետագա զարգացմանը, պաշտպանության, արտաքին քաղաքականության և մի շարք այլ բնագավառներում փոխգործակցությանը:
Նստաշրջանի շրջանակներում քննարկված ավելի քան երկու տասնյակ հարցերի շարքում ընդունվել են նաև քաղաքական հայտարարություններ, այդ թվում` Հայաստանի նախաձեռնությամբ ներկայացված «ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորման հարցում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրների միջնորդական ջանքերին աջակցելու» վերաբերյալ հայտարարությունը, որում ՀԱՊԿ անդամ երկրների նախագահները ևս մեկ անգամ վերահաստատել են իրենց աջակցությունը ՄԽ համանախագահողների գործունեությանը, ինչպես նաև հիմնահարցի կարգավորման հայտնի երեք` ազգերի ինքնորոշման իրավունքի, ուժի և ուժի սպառնալիքի չկիրառման և տարածքային ամբողջականության սկզբունքներին:
ՀԱՊԿ հավաքական անվտանգության խորհրդի նստաշրջանին նախորդել է ՀԱՊԿ անդամ պետությունների արտգործնախարարների խորհրդի, պաշտպանության նախարարների խորհրդի և անվտանգության խորհուրդների քարտուղարների կոմիտեի համատեղ նիստը:
Հանդիպմանը քննարկվել են ՀԱՊԿ անդամ պետությունների արտաքին քաղաքականության համադրման, ռազմական և ռազմատեխնիկական համագործակցության զարգացման, տեղեկատվական անվտանգության, ահաբեկչության դեմ պայքարի ոլորտներում փոխգործակցությանն առնչվող հարցեր։ Անդրադարձ է կատարվել Սիրիայում և Մերձավոր Արևելքում վերջին զարգացումներին, ինչպես նաև Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության հետագա կատարելագործմանն առնչվող հարցերին։

1 December, 2017First a narrow panel session was held, followed by a plenary session, where the presidents of the member states signed a number of documents relating to the implementation of the CSTO Collective Security Strategy for the upcoming years, the further development of the military component of the organization, cooperation in defence, foreign policy and a number of other fields.
The meeting discussed over 20 issues and adopted political statements: among them the statement on supporting the mediatory efforts of the OSCE Minsk Group co-chairs in the Nagorno-Karabakh conflict, proposed by Armenia. In the statement, the presidents of the CSTO member states reiterate their support to the Minsk Group co-chairs, and reaffirmed their endorsement of the three principles of settling the conflict: the right of nations to self-determination, non-application of force and threat of force and the territorial integrity.
The CSTO Collective Security Council meeting was preceded by the joint meeting of the CSTO Council of Foreign Ministers, Council of Defence Ministers and Committee of Secretaries of Security Councils.
Issues related to the coordination of CSTO member states’ foreign policies, development of military and military-technical cooperation, information security, cooperation in the fight against terrorism were discussed at the meeting.
In addition, issues related to the recent developments in Syria and Middle East, as well as on the further improvement of the Collective Security Treaty Organization were discussed.