Կայացել է Հայաստանի և Բելառուսի պաշտպանության նախարարների հանդիպումը
28 Նոյեմբերի, 2017 13:20Նոյեմբերի 28-ի առավոտյան պատվիրակությունը հյուրընկալվել է Բելառուսի պաշտպանության նախարարությունում։ Դիմավորման պաշտոնական արարողությունից հետո կայացել են հայ-բելառուսական բանակցությունները։
Ողջունելով հյուրերին, Բելառուսի պաշտպանության նախարար, գեներալ-լեյտենանտ Անդրեյ Ռավկովը համոզմունք է հայտնել, որ Հայաստանի պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարի այցը խթան կհանդիսանա երկկողմ հարաբերությունների զարգացման գործում։ Ըստ Անդրեյ Ռավկովի՝ հայ-բելառուսական հարաբերությունները հիմնված են փոխադարձ վստահության, հարգանքի և ժողովուրդների միջև անխախտ բարեկամության վրա։ Իսկ փոխգործակցությունը պաշտպանական ոլորտում կայացման փուլից անցում է կատարում երկարաժամկետ ու փոխշահավետ համագործակցության փուլ։
Բելառուսի պաշտպանության նախարարի համոզմամբ՝ երկու պետությունների փոխգործակցության դրական արդյունքները տեսանելի են մի շարք ոլորտներում՝ քաղաքական, տնտեսական, մշակութային։ Անհրաժեշտ է խորացնել համագործակցությունը նաև պաշտպանական ոլորտում։ Նման այցերն, ըստ գեներալ-լեյտենանտ Ռավկովի, հրաշալի առիթ են պաշտպանական ոլորտում կուտակած փորձի փոխանակման և ապագային միտված ծրագրեր կազմելու համար։
Վիգեն Սարգսյանն, իր հերթին, շնորհակալություն հայտնելով Բելառուս այցելելու հրավերի և ջերմ ընդունելության համար, համոզմունք է հայտնել, որ պաշտպանական ոլորտում հայ-բելառուսական հարաբերությունները մեծ ներուժ ունեն։ ՀԱՊԿ շրջանակում երկու դաշնակից երկրները փոխադարձ պարտավորություններ ունեն, ինչի դրսևորումը «կառույցի անդամ երկրներից մեկի համար սպառնալիքի դեպքում կառույցի բոլոր անդամների համար սպառնալիքի» սկզբունքի ամրագրումն է։
Վիգեն Սարգսյանը, որպես ՀԱՊԿ շրջանակում արդյունավետ փոխգործակցության վառ վկայություն, գոհունակությամբ նշել է կառույցի ձևաչափով Հայաստանում կայացած վերջին լայնամաշտաբ զորավարժությունները, որոնց ակտիվ մասնակցություն ունեցան նաև Բելառուսի զինված ուժերի ստորաբաժանումները։
Նախարար Սարգսյանը բելառուս գործընկերներին պատմել է Հայաստանի բանակաշինության ներկա փուլի մասին, ներկայացրել զինված ուժերում սկիզբ առած խոշորամաշտաբ բարեփոխումները, զինծառայությանն առնչվող օրենսդրական վերջին նախաձեռնություններն ու «Ազգ-բանակ» հայեցակարգը։
Հանդիպման ավարտին Հայաստանի Հանրապետության և Բելառուսի Հանրապետության պաշտպանության նախարարները ստորագրել են մի շարք փաստաթղթեր, այդ թվում նաև՝ «Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարության և Բելառուսի Հանրապետության պաշտպանության նախարարության միջև համագործակցության 2018 թվականի ծրագիրը»։
Այնուհետև հայկական պատվիրակությունն այցելել է Մինսկի Հաղթանակի հրապարակ, որտեղ Վիգեն Սարգսյանը ծաղկեպսակ է դրել Հաղթանակի հուշարձանին՝ հարգանքի տուրք մատուցելով Հայրենական մեծ պատերազմի զոհերի հիշատակին։

Состоялась встреча министров обороны Армении и Беларуси
28 Ноября, 2017 13:20Утром 28 ноября делегация была принята в Министерстве обороны Беларуси. После официальной церемонии встречи состоялись армяно-белорусские переговоры.
Приветствуя гостей, министр обороны Беларуси генерал-лейтенант Андрей Равков выразил уверенность, что визит руководителя оборонного ведомства Армении придаст импульс для развития двусторонних отношений. По словам Андрея Равкова, армяно-белорусские отношения основаны на взаимном доверии, уважении и нерушимой дружбе между народами. А сотрудничество в сфере обороны переходит из стадии становления на этап долгосрочного и взаимовыгодного сотрудничества.
Министр обороны Беларуси уверен, что положительные результаты взимодействия между двумя государствами очевидны в политической, экономической, культурной. Необходимо также углублять сотрудничество в сфере обороны. Такие визиты, по словам генерал-лейтенанта Равкова, являются прекрасной возможностью для обмена опытом, накопленного в области обороны и составления будущих планов.
В свою очередь Виген Саргсян, поблагодарив за приглашение посетить Беларусь и теплый прием, выразил уверенность, что армяно-белорусские отношения в сфере обороны имеют большой потенциал. В рамках ОДКБ две союзные страны имеют взаимные обязательства, проявлением чего является принцип «угрозы для всех членов структуры в случае угрозы для одного из государств-членов структуры».
Виген Саргсян, как яркое свидетельство эффективного взаимодействия в рамках ОДКБ, с удовлетворением отметил недавние широкомасштабные военные учения в Армении в формате структуры при активном участии подразделенийбелорусских ВС.
Министр Саргсян рассказал белорусским коллегам о нынешнем этапе строительства армянской армии, представил широкомасштабные реформы в вооруженных силах, последние законодательные инициативы, касающиеся военной службы и концепциюнация-армии.
По завершении встречи министры обороны Республики Армения и Республики Беларусь подписали ряд документов, в том числе «Программу сотрудничества между Министерством обороны Республики Армения и Министерством обороны Республики Беларусь на 2018 год».
Затем армянская делегация посетила площадь Победы Минска, где Виген Саргсян возложил венок к памятнику Победы, воздав должное памяти жертв Великой Отечественной войны.