Կայացել է Հայաստանի և Բելառուսի պաշտպանության նախարարների հանդիպումը
28 Նոյեմբերի, 2017 13:20Նոյեմբերի 28-ի առավոտյան պատվիրակությունը հյուրընկալվել է Բելառուսի պաշտպանության նախարարությունում։ Դիմավորման պաշտոնական արարողությունից հետո կայացել են հայ-բելառուսական բանակցությունները։
Ողջունելով հյուրերին, Բելառուսի պաշտպանության նախարար, գեներալ-լեյտենանտ Անդրեյ Ռավկովը համոզմունք է հայտնել, որ Հայաստանի պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարի այցը խթան կհանդիսանա երկկողմ հարաբերությունների զարգացման գործում։ Ըստ Անդրեյ Ռավկովի՝ հայ-բելառուսական հարաբերությունները հիմնված են փոխադարձ վստահության, հարգանքի և ժողովուրդների միջև անխախտ բարեկամության վրա։ Իսկ փոխգործակցությունը պաշտպանական ոլորտում կայացման փուլից անցում է կատարում երկարաժամկետ ու փոխշահավետ համագործակցության փուլ։
Բելառուսի պաշտպանության նախարարի համոզմամբ՝ երկու պետությունների փոխգործակցության դրական արդյունքները տեսանելի են մի շարք ոլորտներում՝ քաղաքական, տնտեսական, մշակութային։ Անհրաժեշտ է խորացնել համագործակցությունը նաև պաշտպանական ոլորտում։ Նման այցերն, ըստ գեներալ-լեյտենանտ Ռավկովի, հրաշալի առիթ են պաշտպանական ոլորտում կուտակած փորձի փոխանակման և ապագային միտված ծրագրեր կազմելու համար։
Վիգեն Սարգսյանն, իր հերթին, շնորհակալություն հայտնելով Բելառուս այցելելու հրավերի և ջերմ ընդունելության համար, համոզմունք է հայտնել, որ պաշտպանական ոլորտում հայ-բելառուսական հարաբերությունները մեծ ներուժ ունեն։ ՀԱՊԿ շրջանակում երկու դաշնակից երկրները փոխադարձ պարտավորություններ ունեն, ինչի դրսևորումը «կառույցի անդամ երկրներից մեկի համար սպառնալիքի դեպքում կառույցի բոլոր անդամների համար սպառնալիքի» սկզբունքի ամրագրումն է։
Վիգեն Սարգսյանը, որպես ՀԱՊԿ շրջանակում արդյունավետ փոխգործակցության վառ վկայություն, գոհունակությամբ նշել է կառույցի ձևաչափով Հայաստանում կայացած վերջին լայնամաշտաբ զորավարժությունները, որոնց ակտիվ մասնակցություն ունեցան նաև Բելառուսի զինված ուժերի ստորաբաժանումները։
Նախարար Սարգսյանը բելառուս գործընկերներին պատմել է Հայաստանի բանակաշինության ներկա փուլի մասին, ներկայացրել զինված ուժերում սկիզբ առած խոշորամաշտաբ բարեփոխումները, զինծառայությանն առնչվող օրենսդրական վերջին նախաձեռնություններն ու «Ազգ-բանակ» հայեցակարգը։
Հանդիպման ավարտին Հայաստանի Հանրապետության և Բելառուսի Հանրապետության պաշտպանության նախարարները ստորագրել են մի շարք փաստաթղթեր, այդ թվում նաև՝ «Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարության և Բելառուսի Հանրապետության պաշտպանության նախարարության միջև համագործակցության 2018 թվականի ծրագիրը»։
Այնուհետև հայկական պատվիրակությունն այցելել է Մինսկի Հաղթանակի հրապարակ, որտեղ Վիգեն Սարգսյանը ծաղկեպսակ է դրել Հաղթանակի հուշարձանին՝ հարգանքի տուրք մատուցելով Հայրենական մեծ պատերազմի զոհերի հիշատակին։

28 November, 2017 13:20Early on November 28, the delegation was hosted by the Belarus Defence Ministry. Armenia-Belarus talks were held following the official welcoming ceremony.
Welcoming the guests, Belarus Defence Minister Lt. Gen. Andrey Ravkov conveyed confidence that the Armenian defence minister’s visit would boost the development of bilateral relations. He said that the Armenian-Belarusian relations are based on mutual trust, respect and friendship between the nations. Ravkov added that the cooperation in the defence sector is moving from the stage of establishment to a long-term and mutually beneficial cooperation phase.
He said he was convinced that the positive results of the cooperation between the two states are visible in a number of fields: political, economic and cultural. It is necessary to deepen cooperation in the defence sector as well. Such visits, Ravkov said, are a wonderful opportunity for the exchange of experience accumulated in the defence field and for future plans.
Minister Sargsyan thanked for the invitation to visit Belarus and warm acceptance, saying that the Armenian-Belarusian relations in the defence sector have great potential. The two allies have mutual obligations under the CSTO, which is manifested by the adoption of the principle that "a threat to one country is a threat to all the members of the organization."
As a clear evidence of effective cooperation within the CSTO, Sargsyan mentioned with satisfaction the recent broad-based military drills in Armenia, in which Belarusian military units took an active part
Sargsyan briefed his Belarusian counterparts on the current stage of building the Armenian army, introduced large-scale reforms in the armed forces, recent legislative initiatives on military service and the Nation-Army concept.
At the end of the meeting, the defence ministers of the Republic of Armenia and the Republic of Belarus signed a number of documents, including the "Program of Cooperation between the Ministry of Defence of the Republic of Armenia and the Ministry of Defence of the Republic of Belarus for 2018."
Later in the day, the Armenian delegation paid a visit to the Victory Square in Minsk, where Sargsyan laid a wreath at the Victory Monument and paid tribute to the memory of the victims of the Great Patriotic War.