Տեղի է ունեցել հանրապետական զորակոչային հանձնաժողովի նիստը
24 Հունիսի, 2017 16:34Նիստի ընթացքում հիմնական զեկույցով հանդես է եկել ՀՀ զինվորական կոմիսար, գեներալ-մայոր Հենրիկ Մուրադյանը: Խոսելով ձմեռային զորակոչի արդյունքների մասին՝ զինվորական կոմիսարը ներկայացրել է դրական միտումներն ու արձանագրված բացթողումները: Անդրադարձ է կատարվել զորակոչվածների թվաքանակին, ծառայությանը ոչ պիտանի ճանաչվածների, երիտասարդների կցագրման ու հաշվառման վիճակագրական տվյալներին, զինկոմիսարիատների և բուժհանձնաժողովների կատարած աշխատանքներին:
Ամփոփելով նիստի աշխատանքները՝ պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանը կարևորել է զորակոչի ընթացքում արդարության ու թափանցիկության մթնոլորտի ապահովումն ու կոռուպիոն երևույթների բացառումը: Պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարը ևս մեկ անգամ ընդգծել է, որ պետք է լինել չափազանց հետևողական, խիստ վերահսկողության տակ պահել ամառային զորակոչի ամբողջ գործընթացը, հատկապես բժշկական հանձնաժողովների աշխատանքը՝ անառողջ երիտասարդների զորակոչը բացառելու, միևնույն ժամանակ՝ կեղծ հիվանդությունների և քրեորեն պատժելի այլ արարքների միջոցով զորակոչից խուսափողներին հայտնաբերելու, մեղավորների նկատմամբ համապատասխան պատժամիջոցներ կիրառելու նպատակով:

Состоялось заседание Республиканской призывной комиссии
24 Июня, 2017 16:34С основным докладом выступил военный комиссар РА, генерал-майор Генрик Мурадян. Подводя итоги зимнего призыва, военком представил его положительные и негативные стороны. В докладе были отмечены вопросы, касающиеся числа призывников, негодных к строевой службе, статистические данные о прикрепления и учета молодых, о проделанной военными комиссариатами работе.
Подытоживая проделанную работу, министр обороны РА Виген Саркисян отметил важность обеспечения прозрачности и справедливости и необходимость исключения коррупционных явлений во время призыва. Глава МО РА еще раз подчеркнул, что нужно быть предельно последовательным, строго контролировать весь процесс летнего призыва, особенно работу медкомиссий – чтобы исключить призыв действительно нездоровых, в то же время выявить симулянтов, а также уклоняющихся от призыва другими методами, которые преследуются по закону.