Տեղի է ունեցել հանրապետական զորակոչային հանձնաժողովի նիստը
24 Հունիսի, 2017 16:34Նիստի ընթացքում հիմնական զեկույցով հանդես է եկել ՀՀ զինվորական կոմիսար, գեներալ-մայոր Հենրիկ Մուրադյանը: Խոսելով ձմեռային զորակոչի արդյունքների մասին՝ զինվորական կոմիսարը ներկայացրել է դրական միտումներն ու արձանագրված բացթողումները: Անդրադարձ է կատարվել զորակոչվածների թվաքանակին, ծառայությանը ոչ պիտանի ճանաչվածների, երիտասարդների կցագրման ու հաշվառման վիճակագրական տվյալներին, զինկոմիսարիատների և բուժհանձնաժողովների կատարած աշխատանքներին:
Ամփոփելով նիստի աշխատանքները՝ պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանը կարևորել է զորակոչի ընթացքում արդարության ու թափանցիկության մթնոլորտի ապահովումն ու կոռուպիոն երևույթների բացառումը: Պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարը ևս մեկ անգամ ընդգծել է, որ պետք է լինել չափազանց հետևողական, խիստ վերահսկողության տակ պահել ամառային զորակոչի ամբողջ գործընթացը, հատկապես բժշկական հանձնաժողովների աշխատանքը՝ անառողջ երիտասարդների զորակոչը բացառելու, միևնույն ժամանակ՝ կեղծ հիվանդությունների և քրեորեն պատժելի այլ արարքների միջոցով զորակոչից խուսափողներին հայտնաբերելու, մեղավորների նկատմամբ համապատասխան պատժամիջոցներ կիրառելու նպատակով:

A meeting of the conscription commission has taken place
24 June, 2017 16:34The main briefing was made by the military commissar of the Republic of Armenia, major-general Henrik Muradyan. Speaking with regards to the results of the winter draft, the military commissar presented both its positive aspects and its shortcomings. References were made to the number of conscripts and to those deemed unfit for service, statistical data concerning registration and the work carried out by military commissariats and medical commissions.
Summarizing the results of the meeting, Vigen Sargsyan expressed the importance of preserving an atmosphere of fairness and transparency and reducing the risk of corruption during the draft. The head of the defense administration once again highlighted the need to be consistently watchful and strict and maintain full supervision of the summer draft, with special attention paid to medical commissions in order to exclude the recruitment of unhealthy recruits while also detecting those who attempt to avoid the draft by faking unhealthiness or through other illegal means, with the goal of implementing relevant punitive measures towards those individuals.