Մեծարվել են հերոսներ կրթած ուսուցիչները
7 Հոկտեմբերի, 2016 19:54ՀՀ ազգային ժողովի, ՀՀ կառավարության, ՀՀ պաշտպանության, կրթության և գիտության նախարարությունների և ՀՀԿ կանաց խորհրդի կողմից համատեղ կազմակերպված մեծարման ցերեկույթին մասնակցել են այն ուսուցիչները, ում դաստիարակած սաները հերոսաբար մարտնչեցին ապրիլյան մարտական գործողությունների ընթացքում՝ ընտրելով մահ իմացյալ ճանապարհը: Ցերեկույթին ներկա էին նաև այն մանկավարժները, որոնց աշակերտներն իրենց խիզախության համար արժանացել են պետական ու գերատեսչական պարգևների:
Տոնական հանդիսության շրջանակում հնչած ելույթների ընթացքում ոչ միայն երախտագիտության խոսքեր են հնչել ուսուցիչների հասցեին՝ հայրենասեր սերունդ և հայրենիքին արժանի զինվորներ կրթելու, նրանց հայրենասիրական ոգով դաստիարակելու համար, այլև մի խումբ մանկավարժներ ՀՀ ԱԺ-ի նախագահի, վարչապետի, պաշտպանության, կրթության և գիտության նախարարների կողմից խրախուսվել են պարգևներով ու խորհրդանշական նվերներով:
Շնորհավորելով ուսուցիչներին մասնագիտական տոնի կապակցությամբ՝ պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանն ընդգծել է, որ ուսուցիչը յուրաքանչյուր մարդու կյանքում ոչ միայն անցյալի և իմաստության հիշողություն է, այլև ապագայի կերտողն է, քանի որ ի դեմս զորակոչիկների՝ ուսուցչի աշխատանքի որակով է պայմանավորված նաև զինված ուժերի մարտունակությունը: Ըստ այդմ՝ պետք է անել ամենայն հնարավորը՝ աշակերտ-զինվոր-հրամանատար-ուսուցիչ կապն առավել սերտացնելու համար, քանի որ չի կարող լինել հերոս զինվոր ու հրամանատար առանց հերոս ծնողի և հերոս ուսուցչի, ինչի վառ վկայությունը դարձան նաև ապրիլյան մարտական գործողությունները:
Միջոցառման ընթացքում ողջույնի և շնորհավորանքի խոսքերով հանդես են եկել նաև ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Հերմինե Նաղդալյանը, Կրթության և գիտության նախարար Լևոն Մկրտչյանը, արիաբար զոհված զինծառայողների ծնողներ, ապրիլյան մարտական գործողությունների ընթացքում խիզախությամբ աչքի ընկած զինծառայողներ, նրանց դասավանդած ուսուցիչներ, ռազմաուսումնական հաստատությունների կուրսանտներ:

7 October, 2016 19:54Participating in the event organized by the National Assembly, government, Ministry of Defense, Ministry of Education and Science and the women's council of the the Republican Party of Armenia, were teachers whose students heroically fought in the April combat operations, willing choosing death. Those teachers who students were awarded with state and agency awards were also present.
During the speeches that sounded the ceremony, not only were words of gratitude presented to the teachers, for raising a patriotic generation and soldiers fit for their nation, but several teachers were presented with rewards and symbolic gifts from the President, Prime Minister, Minister of Defense, and Minister of Education and Science of the Republic of Armenia.
Congratulating the teacher with regards to their holiday, Vigen Sargsyan highlighted the fact that a teacher is not only a symbol of wisdom and the past for each individual, but is also the architect of the future, since before being mobilized, it is the work of teachers that determines the combat readiness of the Armed Forces. Therefore, it is necessary to do the utmost in order to strengthen the ties between the student, the soldier, the commander and the teacher, since heroic soldiers and commanders cannot exist without heroic parents and teachers. The proof of this was seen in the April combat operations.
Deputy President of the National Assembly Hermine Naghdalyan, Minister of Education and Science Levon Mktchyan, parents of fallen soldiers, servicemen who carried out outstanding service in April, their teachers, and cadets.