Լույս է տեսել «Կինը և բանակը. հիմնախնդիրներ, մարտահրավերներ և հնարավորություններ» աշխատությունը
3 Հոկտեմբերի, 2016 16:44ՀՀ պաշտպանության նախարարության և ՄԱԿ-ի Բնակչության հիմնադրամի համագործակցության շրջանակում օրերս լույս է տեսել «Կինը և բանակը. հիմնախնդիրներ, մարտահրավերներ և հնարավորություններ» վերտառությամբ կոլեկտիվ մենագրությունը՝ ՀՀ պաշտպանության նախարարի ավագ օգնական, քաղաքական գիտությունների թեկնածու, փոխգնդապետ Ալիկ Ավետիսյանի և ԵՊՀ կիրառական սոցիոլոգիայի ամբիոնի վարիչ, դոկտոր, պրոֆեսոր Արթուր Աթանեսյանի համահեղինակությամբ:
Գրքում անդրադարձ է կատարվում զինված ուժերում կանանց ներգրավման հարցերին՝ հայկական իրականությունում զինվորական կանանց հիմնախնդիրների և հնարավորությունների համատեքստում:
Աշխատությունը ներկայացնելու և ՀՀ զինված ուժերում կանանց ներգրավման հետ կապված բարեփոխումների վերաբերյալ ընդհանուր իրազեկվածությունը բարձրացնելու նպատակով հեղինակային խումբն այցելություններ է կատարել ՀՀ մարզեր, հանդիպումներ ունեցել, դպրոցականների և նախնական զինվորական պատրաստության ուսուցիչների խմբերի հետ: Նախատեսվում են նաև աշխատանքային քննարկումներ և սեմինարներ:

A research paper entitled "The woman and the army: issues, challenges, and opportunities" has been published
3 October, 2016 16:44As a result of cooperation with the UN Population Foundation and the Ministry of Defense of the Republic of Armenia, the collective monograph entitled "The woman and the army: issues, challenges, and opportunities" has been published. It was coauthored by the senior assistant to the Minister of Defense of the Republic of Armenia, deputy-colonel Alik Avetisyan, and the head of applied sociology at the Yerevan State University, Dr., professor Artur Atanesyan.
The research concerned the issue of women's participation in Armed Forces, in the context of the challenges and opportunities for women in the military in Armenia.
In order to present the research and raise the level of awareness concerning relevant reforms, the group that authored the paper visited different regions in the Republic of Armenia, and had meetings with groups of school and preliminary military education teachers. Workshops and seminars are also planned to take place.